INSTRUKCJA MONTAŻU TAPET

Tapety i fototapety

Paski tapet są ponumerowane w kolejności nałożenia na ścianę.

Zacznij od lewej strony i przejdź w prawo. Należy pamiętać, że paski tapety powinny przylegać do siebie krawędziami.

LISTA NARZĘDZI
Wiadro
Wałek malarski
Wałek dociskowy
Długopis
Gąbka
Szpachelka
Szczotka
Nóż do papieru
Poziomica
PRZYGOTOWANIE
1
Najpierw usuń starą farbę lub tapetę.
Powierzchnię ściany należy oczyścić ze starych tapet lub resztek farby. Nie zaleca się pozostawiania starej tapety na ścianie. Jeśli masz problem z usuwaniem starej tapety, spróbuj zwilżyć ją ciepłą wodą.
2
Upewnij się, że powierzchnia ściany jest gładka i czysta.
Ścianę oczyszczoną ze starej farby można zaszpachlować w celu wyrównania nierówności. Piaszczyste lub bardzo chłonne ściany przed tapetowaniem należy zagruntować. Ściany chłonne to ściany otynkowane, ściany ze starą tapetą, płytą wiórową itp. Ponadto jaskrawe powierzchnie należy wstępnie zagruntować, aby kolor ścian nie prześwitywał przez tapetę.
MONTAŻ TAPET
1
Sprawdź fototapetę
Przed oklejeniem ściany upewnij się, że wszystkie paski są na swoim miejscu, nie są uszkodzone ani podarte. Pasy tapet są ponumerowane na górze i na dole w kolejności, w jakiej powinny być przyklejone do ściany. Zacznij od lewej strony i przejdź w prawo.
2
Zaznacz na ścianie miejsce, gdzie powinien znajdować się pierwszy pasek
Prawidłowe, równomierne przyklejenie pierwszego paska do ściany ma kluczowe znaczenie. Użyj poziomicy, taśmy mierniczej i pisaka, aby zaznaczyć pionowe linie na szerokości tapety, zaczynając od krawędzi ściany. Dzięki temu będziesz mógł prawidłowo ułożyć pierwszy pas tapety na ścianie. Upewnij się, że linie pomocnicze nie są zbyt grube i ciemne, w przeciwnym razie będą widoczne.
3
Przygotowanie kleju do tapet
Wlej wymaganą ilość zimnej wody do wiadra (patrz tabela poniżej). Wpraw wodę w ruch, mieszając ją w kółko - do momentu aż powstaje wir. Dopiero wtedy zacznij wlewać klej bez przerwy, kontynuując mieszanie wody przez minutę. Pozostaw roztwór na 10 minut i ponownie wymieszaj. Teraz klej jest gotowy do użycia.

Ilość

< p class="text-light">1 opakowanie

Ilość wody

1,7 l

Powierzchnia (м²)

10 м²

Ważne:Powierzchnia (m²)

< p class ="text-light">10 m²

Ważne:Jeśli chcesz użyć kleju innego producenta, postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

4
Nałóż klej prosto na ścianę
Klej należy nakładać na szerokość około jednego pasa tapety z niewielkim naddatkiem. Oklejaj następną część ściany dopiero wtedy, gdy skończysz z poprzednim paskiem tapety. Użyj do tego wałka lub pędzla. Ważne jest, aby pokryć klejem całą powierzchnię ściany, ponieważ brak kleju w jakimkolwiek miejscu doprowadzi do powstania pęcherzyków powietrza.
5
Ułóż paski tapety tak, aby ich krawędzie były blisko siebie, ale nie zachodziły na siebie, mocno dociśnij.
Aby uzyskać najlepsze efekty, użyj rolki dociskowej. Przyklejając kolejny pas tapety, upewnij się, że wzór się zgadza, a klej nie pozostawia plam na przedniej stronie fototapety, które będą widoczne po wyschnięciu. Uwaga: Upewnij się, że nie ma zmarszczek ani fałdek, gdyż może to doprowadzić do pęknięcia tapety.
6
Wyrównaj całą powierzchnię tapety
Wygładź tapetę ręcznie lub wałkiem dociskowym, przesuwając od środka na zewnątrz. Małe bąbelki lub zagniecenia znikną po wyschnięciu tapety. Jeśli plamy po kleju pojawią się na przedniej stronie tapety, delikatnie przetrzyj je wilgotną szmatką lub gąbką, nie czekając na wyschnięcie kleju.
7
Odetnij nadmiar tapety
Po wytapetowaniu całej powierzchni nadmiar należy odciąć szpachelką do tapet i ostrym nożem do tapet.
8
Odczekaj 24 godziny, aż klej całkowicie wyschnie i ciesz się efektem końcowym. W tym czasie w pokoju nie powinno być przeciągów.
Teraz możesz wygodnie usiąść i cieszyć się swoim nowym pokojem!
Uwaga: tapety winylowe są mniej oddychające niż tapety z flizeliny. Po nałożeniu na grubą, niechłonną powierzchnię schnięcie może potrwać dłużej.