Rembrandt Harmenszoon van Rijn to wybitny artysta, a obrazy Rembrandta są dziełami podziwiany przez wielu do dziś. Jego działalność artystyczna przypada na XVII wiek. Mimo to, iż tworzył tak dawno temu, namalowane obrazy są ponadczasowe, a sam artysta uważany jest za jednego z najwybitniejszych wszechczasów. Jego nazwisko wymieniane jest często wśród artystów takich jak Leonardo Da Vinci czy Rubens, co świadczy o nie tylko jego popularności, a także talencie, który można dostrzec już po pierwszym spojrzeniu na dzieła ów artysty. Warto więc przyjrzeć się bliżej i dokładniej jego najsłynniejszym, najznakomitszym dziełem sztuki. Poniższy tekst będzie mówił o ów artyście i jego dobytku malarskim, czyli po prostu Rembrandt van Rijn obrazy i dzieła.

Lekcja anatomii Doktora Tulpa - Rembrandt słynne obrazy

Obrazy Rembrandta van Rijna są bardzo znane i z pewnością, każdy z nas je widział. Najpopularniejsze obrazy jakie namalował, kojarzy wiele osób. Przykładowo dzieło pod tytułem Lekcja anatomii Doktora Tulpa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wytworów malarskich ów autora. Przedstawia on (obraz) rzeczywistą postać, mianowicie holenderskiego Doktora Nicolaesa Tulpa żyjącego także w XVII wieku, który w wyobraźni Rembrandta pokazuje swoim uczniom, jak należy przeprowadzać sekcję zwłok. Obraz nie jest wiernym oddaniem realiów i rzeczywistości, ponieważ w tamtejszych czasach sekcję zwłok rozpoczynano od autopsji brzucha, natomiast sam autor uważał, że taka scena na obrazie mogłaby być zbyt drastyczna i odstraszająca dla odbiorcy. Warto wspomnieć, iż autor malował także słynne portrety, np. dzieło "Homer". Bardzo często ukazywał na nich postaci kobiet, a jednym z popularniejszych jest ten przedstawiający żonę artysty pt. "Saskia w welonie".

Dzieła o tematyce sakralnej - Rembrandt obrazy religijne

Ów autor po stracie najbliższych, zaczął interesować się tematyką sakralną, przez co często przelewał ją na swe dzieła. Namalował bardzo dużo takich dzieł o tematyce religijnej, które stały się ikonami i pozostają słynne od epoki baroku, aż do dziś. Obrazy bardzo często przedstawiały sceny opisane w starym testamencie Biblii. Tytuły ów dzieł to między innymi: Oślepienie Samsona, Powrót syna Marnotrawnego, Zuzanna i Starcy (w kategorii obrazy olejne), Zdjęcie z Krzyża, Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem (nawiązanie do przypowieści miłosierny Samarytanin). Warto zaznaczyć, że obrazy malowane w stylu barokowym bardzo często zawierają w sobie przepych oraz wielorakość kontrastów. Dobrym przykładem jest właśnie "Oślepienie Samsona", w którym wyraźnie widoczne są żywe kolory, wszystkie szczegóły uwypuklone, a także doskonała gra świateł, która świadczy o profesjonalnym pędzlu artysty.

Reprodukcje obrazów Rembrandta - sztuka na wyciągnięcie ręki

W sklepie internetowym Uwalls można nabyć reprodukcje wielkiego artysty Rembrandta, lub po prostu obrazy znanych malarzy, które są bardzo dobrej jakości.

Warto więc zastanowić się nad takim wydatkiem, który wcale nie musi być bardzo wysoki, a raczej dostępny na każdą kieszeń. Dzięki temu można wzbogacić swoje wnętrze o piękny obraz, na którym autor bardzo często pozostawiał po sobie ślad, mianowicie umieszczał swój inicjał w dowolnym miejscu, które początkowo nie rzucało się w oczy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest obraz pod tytułem Wiatrak, który idealnie wpasuje się do wnętrza.

Rozwiń