Wybór obrazów do wnętrza: wskazówki projektantów i modne tendencje

Koncepcja projektu pomieszczenia determinuje styl oraz kompozycję. Akcesoria i dekoracje nadają pomieszczeniu wyrafinowania i sprawiają, że wnętrze wygląda spójnie. Obrazy we wnętrzu są odzwierciedleniem gustów artystycznych, upodobań estetycznych właścicieli, które zmieniają się w czasie. Aby poprawnie dopasować określony obraz do wnętrza, należy wiedzieć o wielu szczegółach, które pomogą stworzyć jedną harmonijną przestrzeń, w której ten przedmiot sztuki stanie się naturalną częścią wystroju.

Poniżej porozmawiamy o sposobach doboru obrazu do wnętrza, poznamy rady projektantów, a także modne tendencje wykorzystana dzieł sztuki w projektowaniu wnętrz. 

Modne obrazy do wnętrza. Co teraz zyskuje na popularności?

Ludzie zawsze dekorowali swoje domy za pomocą obrazów na ścianach (w tej czy innej odsłonie). Obraz – to dzieło artysty. Artyści wnoszą do obrazów swoją wewnętrzną wizję, swoje postrzeganie świata i swoje wartości. To jest powód, dla którego istnieje wiele różnych stylów w sztuce. Wyjątkowa kreska, a także cała postawa artysty przekłada się na większą wartość jego dzieła. Jeśli projektant czy właściciel wnętrza posiada wyjątkowy gust i zmysł artystyczny, bez trudu potrafi on wkomponować dzieła różnych artystów w wystrój swojego wnętrza. W tym celu należy rozumieć, odczuwać sztukę, a także mieć wystarczające środki na zakup takich obrazów. We wnętrzach domów zamożnych ludzi ceniących sobie malarstwo często można spotkać prace znanych artystów.

Piękny obraz modułowy wygląda oryginalnie i świeżo
Piękny obraz modułowy wygląda oryginalnie i świeżo

Kiedyś pozwolić sobie na piękne malowane obrazy na ścianach mogły tylko bardzo bogate rodziny. Dzisiaj ta rzeczywistość się zmieniła, i stworzyć stylowe, gustownie ozdobione wnętrze może każdy. Wraz z pojawieniem się technologii drukowania zdjęć i specjalnych programów do przetwarzania rysunków granice możliwości w tym zakresie znacznie się rozszerzyły. Teraz można modyfikować, powielać płótna i zdjęcia znanych autorów. Wydruki wykonywane są na różnych nośnikach – tkaninowych i papierowych. Z punktu widzenia dokładności obrazu może on nie odbiegać od oryginału, a może zostać przerobiony zgodnie z tendencjami popularnej kultury. 

Po przeanalizowaniu preferencji klientów stworzyliśmy katalogi, w których zebrane są najbardziej popularne i lubiane obrazy.

Popularne obrazy, które drukujemy najczęściej, to:

 • kopie znanych obrazów;
 • fototapety o różnych rozmiarach;
 • freski;
 • obrazy monochromatyczne, czarno-białe;
 • abstrakcje;
 • obrazy, przedstawiające zwierzęta, ptaki;
 • obrazy 3D;
 • obrazy modułowe.

Obrazy we wnętrzu powinny być zgodne z ogólnym stylem i pomysłem designerskim na aranżację pomieszczenia. W przypadku stylu klasycznego należy wybrać obrazy w duchu renesansu. Odpowiednie są płótna malowane w stylu realistycznym, w ciężkich drewnianych lub pozłacanych ramach.

W przypadku wnętrz urządzonych w stylach „domowych” (naturalnych) odpowiednie są obrazy w duchu impresjonizmu (postimpresjonizm, puentylizm). Charakterystyczną cechą takich obrazów jest to, że przedstawiają one nie tyle sam przedmiot, co próbują przekazać wrażenia i uczucia, związane z postrzeganym przedmiotem. Na przykład na obrazie Claude’a Maneta „Impresja. Wschód słońca”, artysta próbuje oddać swoje wrażenie, nastrój kontemplacji wybrzeża o wczesnym poranku.

Minimalistyczne obrazy i plakaty z każdym dniem zyskują na popularności
Minimalistyczne obrazy i plakaty z każdym dniem zyskują na popularności

Trendy wnętrzarskie w duchu minimalizmu przyciągają wyrazistą abstrakcję. Obrazy w stylu ekspresjonizmu, grafiki, obrazy 3D, zdjęcia czarno-białe w takim wnętrzu wyglądają naturalnie i harmonijnie.

Zalecenia ekspertów w tej kwestii mają charakter ogólny. Ważne jest, aby wybrany obraz odpowiadał upodobaniom, zainteresowaniom właściciela i budził w nim pozytywne emocje.

Animalistyczny obraz w salonie w stylu loft

Motywy zwierzęce – to najstarszy rodzaj malarstwa. Zwierzęta na ścianach były malowane jeszcze przez pierwszych ludzi. Zwierzęce totemy służyły do rytuałów, które miały zapewnić udane polowanie. “Jaskiniowe” rysunki zwierząt są nadal używane we wnętrzach w postaci plakatów.

Taki obraz podkreśli wnętrze i stanie się jego akcentem
Taki obraz podkreśli wnętrze i stanie się jego akcentem

Obraz animalistyczny – to ciekawy i popularny pomysł na udekorowanie pomieszczenia. Najczęściej takie obrazy wykorzystywane są do dekoracji wnętrz w stylu minimalizmu. Wyraziste wizerunki zwierząt dodają wnętrzu ekspresji, stają się ciekawym akcentem. W tym celu nadają się zdjęcia, w tym czarno-białe, a także obrazy, malowane w różnych stylach. Ciekawym rozwiązaniem jest rysunek w postaci sylwetki zwierzęcia. We wnętrzu w stylu loft wyglądają one bardzo naturalnie.

Obraz "hand made" na ścianie salonu

Jeśli masz zdolności plastyczne, malowanie na ścianie może być ciekawą przygodą w twoim życiu artystycznym. Jeśli takowych nie posiadasz, obraz na ścianie można stworzyć za pomocą szablonów. Można je kupić w sklepach z akcesoriami malarskimi.

Wskazówka:

Jeśli nie posiadasz zdolności plastycznych, a pragniesz mieć obraz na całą ścianę, przyjrzyj się fototapetom. Dzięki nowym technologiom druku wyglądają one bardzo realistycznie, a wymiary tapety z łatwością można dopasować do Twojego wnętrza.

Przed nałożeniem farby ścianę należy przygotować: najpierw zaszpachlować, a następnie co najmniej dwukrotnie zagruntować. Najpierw należy wykonać kontury rysunku ołówkiem. Poszczególne elementy, np. zarysy gór, drzew, można podkreślić gładzią gipsową. Rysunek stanie się trójwymiarowy, a obraz na ścianie będzie wyglądał jeszcze bardziej efektownie. Do malowania na ścianie zazwyczaj wykorzystywane są farby akrylowe. Do białej farby dodawane są pigmenty w celu uzyskania pożądanych kolorów. W celu zabezpieczenia obrazu na ścianie przed uszkodzeniami mechanicznymi i oddziaływaniem wilgoci powierzchnia pokryta jest matowym lakierem.

Można stworzyć taki obraz za pomocą farby w spray, a można użyć… fototapety
Można stworzyć taki obraz za pomocą farby w spray, a można użyć… fototapety

Techniki malowania na ścianie:

 • Fakturowana grafika, dla stworzenia której używana jest gładź gipsowa. Powierzchnia ściany musi być wilgotna.
 • Aerografia jest tworzona za pomocą specjalnego aparatu, który nazywa się aerograf, lub z użyciem farby w sprayu.

Fakturny obraz czy malowanie na ścianie nada wnętrzu niepowtarzalnego i kolorowego charakteru.

Dekoracyjna ściana w kawalerce

Kawalerka ma to do siebie, że wszystkie strefy użytkowe znajdują się w jednym pomieszczeniu. Aby oddzielić od siebie poszczególne strefy, można użyć dekoracyjnej ściany, która (odpowiednio ozdobiona) stworzy przytulną atmosferę i odświeży wnętrze. W tym celu lepiej wybrać ścianę, która jest wyraźnie widoczna z różnych punktów pomieszczenia. Inną opcją może być sytuacja, gdy pomieszczenie ma przegrodę, oddzielającą strefy. Ona także może się stać centralnym punktem przestrzeni, „płótnem” dla ozdobnego obrazu na ścianie.

Taka ściana stanie się najbardziej widocznym i gustownym akcentem w mieszkaniu
Taka ściana stanie się najbardziej widocznym i gustownym akcentem w mieszkaniu

Technika wykonania obrazu zależy od ogólnego stylu pomieszczenia. W minimalistycznej interpretacji odpowiednie są graffiti i rysunki z użyciem szablonów. Aerografia jest odpowiednia w dużych przestronnych pomieszczeniach.

Najlepiej, kiedy barwy obrazu powtarzają kolory, użyte we wnętrzu.

Czarno-białe obrazy w projektowaniu wnętrza

Przewidywano, że wraz z pojawieniem się kolorowych fotografii zastąpią one zdjęcia czarno-białe. Prognoza się nie sprawdziła. Czarno-białe obrazy i zdjęcia nabrały szczególnego znaczenia w sztukach wizualnych. Kontrast kolorów wzmacnia treść znaczeniową, pogłębia ją. Kreatywne zdjęcia i obrazy, w zależności od treści, niosą ze sobą nuty vintage i ekspresji.

Stylowy czarno-biały obraz jest doskonałą ozdobą dla spokojnego wnętrza
Stylowy czarno-biały obraz jest doskonałą ozdobą dla spokojnego wnętrza

Czarno-białe obrazy pasują do wnętrz opartych o połączenia kontrastów. Odnajdują się, na przykład, w lakonicznych wnętrzach z czarną podłogą i jasnymi meblami. Tradycyjnie czarno-białą gamę uzupełniają soczyste akcenty kolorystyczne, poduszki na sofach, żyrandole, zasłony w oknach. Niestandardowe rozwiązanie: na czarno-białym obrazie jeden z elementów obrazu jest wydzielony kolorem, który pokrywa się z kolorami elementów akcentujących.

Kompozycja monochromatycznych obrazów podkreśli wnętrze w stylu vintage
Kompozycja monochromatycznych obrazów podkreśli wnętrze w stylu vintage

Obrazy monochromatyczne nadają się do wnętrz w stylu retro. Można je sztucznie postarzyć, dobrać ramkę w stylu vintage.

Obrazy modułowe w salonie z elementami stylu loft

Obrazy modułowe to modna ozdoba, często używana przez projektantów.

Rodzaje obrazów modułowych:

 • jeden obraz jest podzielony na kilka elementów;
 • kilka dobranych obrazów, które są podobne pod względem motywu, koloru, kompozycji.
Obrazy modułowe mogą być podobne pod względem motywu lub koloru
Obrazy modułowe mogą być podobne pod względem motywu lub koloru

Główny moduł kompozycji znajduje się pośrodku. Podział na kilka części sprawia, że obraz jest dynamiczny, żywy. Znika poczucie monotonii pojedynczego płótna. Moduły obrazu mogą mieć ten sam rozmiar, ale kompozycje składające się z elementów o różnej wielkości wyglądają bardziej efektownie.

Obrazy ożywiają wnętrze i dodają mu kolorów
Obrazy ożywiają wnętrze i dodają mu kolorów

Styl loft powstał w artystycznym środowisku, więc jaskrawe ozdoby są dla niego naturalne. Swobodna przestrzeń, jako charakterystyczna cecha stylu, pozwala na powieszenie dużych obrazów. Modułowe obrazy są odpowiednie dla sypialni, salonu w stylu loft.

Kolekcja obrazów na ścianie etno-salonu

Styl etniczny zawiera elementy tożsamości narodowej, w tym autentyczne dekoracje. Jednym ze sposobów na udekorowanie wnętrza w stylu etnicznym jest umieszczenie kolekcji obrazów na ścianie.

Taka kolekcja może obejmować:

 • obrazy lub zdjęcia, przedstawiające charakterystyczne krajobrazy;
 • charakterystyczne pamiątki;
 • własne zdjęcia z wyjazdów do kraju;
 • miniaturowe wizerunki zabytków kraju.
Kompozycja obrazów doskonale sprawdzi się we wnętrzu w stylu etnicznym
Kompozycja obrazów doskonale sprawdzi się we wnętrzu w stylu etnicznym

Zobaczmy to na przykładzie popularnego stylu afrykańskiego. Jedną ze ścian można pokryć żółto-brązową farbą lub tynkiem, tak aby ściana przypominała sawannę. W centrum ściany można umieścić kompozycję przedstawiającą tygrysa, żyrafę, słonia. Obok umieścić miniaturowe zdjęcia krajobrazów Afryki, zabytków architektury, a także kilka afrykańskich masek.

Czasami wystarczy jeden obraz i kilka masek, aby odtworzyć atmosferę Afryki
Czasami wystarczy jeden obraz i kilka masek, aby odtworzyć atmosferę Afryki

Jeśli wnętrze jest urządzone w stylu skandynawskim, poroże jelenia, skandynawskie krajobrazy, dekoracje kamienne będą jak najbardziej odpowiednie.

Obraz w stylu abstrakcyjnym

Abstrakcjonizm – to nurt w malarstwie, który znajduje się w opozycji do realizmu. Celem artysty nie jest dokładne wyeksponowanie przedmiotu, ale przekazanie jego nastroju i emocji poprzez zestawienie kolorów, symboliczne formy.

Abstrakcyjne obrazy ze złotymi elementami - to prosty i stylowy pomysł na dekorację
Abstrakcyjne obrazy ze złotymi elementami - to prosty i stylowy pomysł na dekorację

Malarstwo abstrakcyjne jest przesiąknięte symboliką, ma wywoływać określony nastrój, budzić filozoficzne refleksje. Interpretacje znaczenia, jakie artysta nadaje obrazowi, mogą się różnić, ponieważ abstrakcja jest przede wszystkim symbolem.

W obrazach abstrakcyjnych liczą się kształty, kolory i symbole
W obrazach abstrakcyjnych liczą się kształty, kolory i symbole

Konstruktywizm to styl projektowania z przemyślanymi klarownymi liniami konstrukcyjnymi, wszystko podporządkowane jest funkcjonalności. Użycie dekoracji ograniczone jest do minimum. Abstrakcyjne obrazy organicznie pasują do tego stylu, nie tylko ozdabiają, lecz uzupełniają wnętrze.

Abstrakcyjne obrazy doskonale odnajdują się w minimalistycznych wnętrzach
Abstrakcyjne obrazy doskonale odnajdują się w minimalistycznych wnętrzach

Na zakończenie

Malarstwo niesie w sobie twórczy, emocjonalny pierwiastek. Dobieranie obrazów dla wnętrza jest okazją do stworzenia pewnej atmosfery, nastroju, nadania pomieszczeniu estetycznego wyrafinowania i oryginalności. Obrazy podkreślają styl, pomagają wymodelować przestrzeń w pożądany sposób. My w Uwalls wierzymy, że nasze obrazy potrafią odmienić wnętrze Twojego domu. Zapoznaj się z katalogiem obrazów i wybierz coś dla siebie!

(Visited 15 times, 1 visits today)