Nowoczesna kuchnia w kawalerce: projekt i szczegóły jego realizacji

Połączony układ pomieszczeń jest obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Wiele osób błędnie uważa, że nie ma nic trudnego w połączeniu pomieszczeń: zburz ścianę działową i ciesz się zwiększoną przestrzenią. Jednak w takim remoncie jest wiele zasad, których należy przestrzegać. Na przykład w mieszkaniach z lat 50-80-tych ściana oddzielająca kuchnię od salonu często jest ścianą nośną. Dlatego jej całkowity demontaż może zaszkodzić całemu apartamentowi, a właściciel mieszkania zostanie ukarany grzywną i pociągnięty do odpowiedzialności administracyjnej. Łączenie kuchni z salonem, kiedy projekt jest wykonany z naruszeniem podstawowych norm, może stworzyć właścicielom ogromne kłopoty.

Zalety i wady kuchni połączonej z salonem

Jak każdy rodzaj wnętrza, projekt kuchni-salonu ma swoje pozytywne i negatywne aspekty.

Łączenie kuchni z salonem ma swoje wady i zalety
Łączenie kuchni z salonem ma swoje wady i zalety

Do zalet takiego rozwiązania śmiało można odnieść:

 •     zwiększenie swobodnej przestrzeni oraz rozmiarów salonu;
 •     brak samotności podczas przyrządzania posiłków;
 •     połączona z salonem kuchnia to doskonała okazja do zorganizowania rodzinnych warsztatów kulinarnych;
 •     pomieszczenie pełni jednocześnie kilka funkcji, co pozwala łączyć różne materiały wykończeniowe (płytki i laminat, tapety i płytki ścienne, fototapeta i tynk strukturalny);
 •     pozwala na eksperymentowanie i stworzenie oryginalnego projektu kuchni połączonej z salonem (poniższe zdjęcia mogą posłużyć inspiracją i pomysłami na aranżację salonu z aneksem kuchennym)
Warto dobrze przemyśleć połączenie kuchni z salonem
Warto dobrze przemyśleć połączenie kuchni z salonem

Ale taki układ ma również wady:

 •     Zapach gotującego się jedzenia rozprzestrzeni się po całym mieszkaniu, jeśli zainstalowany okap nie będzie sobie radził doskonale;
 •     Nieład w roboczej strefie kuchni może wprowadzić chaos i nieprzyjemną atmosferę w całym pomieszczeniu. Dlatego nie odkładaj zmywania naczyń i sprzątaj regularnie.
 •     Harmonijnie zaprojektowana kuchnia-salon stanie się główną atrakcją mieszkania, pozwalając wszystkim członkom rodziny być razem nawet w czasie, kiedy każdy zajmuje się swoimi sprawami. Niestety, przekłada to się również na brak prywatności.
Kuchnia powinna być wykonana w tym samym stylu, co salon, aby zachować spójność pomieszczenia
Kuchnia powinna być wykonana w tym samym stylu, co salon, aby zachować spójność pomieszczenia

Projekt nowoczesnej kuchni: zagospodarowanie przestrzeni

Kluczową zasadą tworzenia harmonijnego projektu dla połączonych pomieszczeń jest stworzenie całościowego wnętrza. Ale jednocześnie należy podzielić przestrzeń na roboczą i odpoczynkową, akcentując funkcję każdej z wydzielonych stref. We wnętrzu można zastosować jaskrawe akcenty w każdej strefie, tak, aby harmonijnie łączyły wnętrze w spójną całość. Na przykład ścianę nad blatem kuchennym można ozdobić za pomocą fototapet z użyciem ażurowych motywów. Ten sam motyw można wykorzystać na fototapetach w salonie, jako akcent w poszczególnych miejscach. Takie powtórzenie wzoru będzie działać jako łącznik między przestrzenią kuchenną a strefą odpoczynku.

Odpowiednio dobrane fototapety potrafią odmienić wnętrze kuchni
Odpowiednio dobrane fototapety potrafią odmienić wnętrze kuchni

W przypadku kuchni połączonej z salonem fototapeta to uniwersalny materiał, który można wykorzystać jako jaskrawy akcent na ścianie, nakleić fototapetę na powierzchnię mebli kuchennych, a także umieścić na suficie, aby uzyskać efekt 3D. Ważnym punktem takiego rozwiązania jest harmonijne połączenie faktury materiałów wykończeniowych.

Aby podzielić na strefy pomieszczenie, możesz skorzystać z następujących pomysłów na projekt kuchni-salonu:

 •     Solidna kanapa z równym oparciem może pełnić funkcję linii rozgraniczającej przestrzeń.
Kanapa doskonale nadaje się do strefowania pokoju
Kanapa doskonale nadaje się do strefowania pokoju
 •     Korzystanie ze ścianek działowych lub przegródek z różnych materiałów. Dziś bardzo popularne są ścianki działowe ze szkła hartowanego z drobnym wzorem, które nie tylko dzielą przestrzeń, ale także zapobiegają rozprzestrzenianiu się hałasu i zapachów po mieszkaniu podczas procesu gotowania.
Delikatnie rozgraniczyć przestrzeń pomogą lekkie przegródki
Delikatnie rozgraniczyć przestrzeń pomogą lekkie przegródki
 •     Podział na strefy za pomocą tapety o różnych teksturach i odcieniach. Na przykład obszar roboczy jest oklejony tapetą w nasyconych kolorach, a salon tapetą w spokojniejszych odcieniach. Możesz także wykorzystać fototapety. Należy rozumieć, że w kuchni należy używać winylowych fototapet z pokryciem akrylowym, które są odporne na czyszczenie na mokro. W strefie odpoczynku można użyć tapety o dowolnej strukturze, ale ważne jest, aby wybrać materiały o tej samej gęstości dla całego pomieszczenia, aby uzyskać harmonijny spójny wystrój. Zdjęcia, projekty i opcje zastosowania różnych materiałów wykończeniowych można obejrzeć poniżej.
Podział przestrzeni za pomocą tapety
Podział przestrzeni za pomocą tapety
 •    Projekt aneksu kuchennego ze stołem barowym to doskonałe rozwiązanie dla nowoczesnego wnętrza. Zaleca się jednak wybór blatu barowego z wbudowanymi szufladami do przechowywania drobiazgów kuchennych, zwłaszcza jeśli jest to niewielki aneks kuchenny. W takim przypadku projekt połączonego pokoju powinien obejmować maksymalnie funkcjonalne elementy wnętrza.
Projekt kuchni ze stołem barowym
Projekt kuchni ze stołem barowym
 •     Projekt salonu typu studio z kuchnią, gdzie blat jest wyniesiony na środek – tzw. wyspa kuchenna. Na stole można umieścić dowolny sprzęt lub użyć blatu jako powierzchni roboczej.
Podział przestrzeni za pomocą wyspy kuchennej
Podział przestrzeni za pomocą wyspy kuchennej
 •     Budowa podium dla strefy roboczej. To rozwiązanie można zastosować tylko w mieszkaniach o wystarczającej wysokości sufitu.
 •     Używanie różnych materiałów do wykończenia podłóg. Na przykład część kuchenną można ozdobić zwykłymi płytkami podłogowymi, a w salonie można umieścić laminat lub parkiet.
Używając różnych materiałów do wykończenia podłóg, można oddzielić przestrzeń roboczą od pokoju dziennego
Używając różnych materiałów do wykończenia podłóg, można oddzielić przestrzeń roboczą od pokoju dziennego

Strefowanie można wykonać używając jednego sposobu lub łącząc kilka opcji, które wniosą do wystroju oryginalne akcenty i sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądało niepowtarzalnie. Umiar w wyborze dekoracyjnych elementów i technik wykończenia zrobi wnętrze bardziej harmonijnym. Zdjęcia projektów wnętrz z różnymi opcjami zagospodarowania przestrzeni można obejrzeć poniżej.

Jedna z opcji zagospodarowania dużej przestrzeni
Jedna z opcji zagospodarowania dużej przestrzeni
Kompaktowa kuchnia, połączona z salonem
Kompaktowa kuchnia, połączona z salonem

Połączenie kuchni z salonem: projektowanie wnętrza, podstawowe opcje rozmieszczenia mebli kuchennych i planowania

W zależności od całkowitej powierzchni i kształtu pomieszczenia, możesz wybrać jedną z następujących opcji umieszczenia mebli w kuchni:

 •     Liniowe – zestaw mebli, sprzęt AGD znajdują się wzdłuż jednej ściany. Aby rozgraniczyć przestrzeń, można wykorzystać stół barowy lub miękką kanapę.
 •     Wyspa kuchenna jest odpowiednia do pomieszczeń o dużej powierzchni. Zestaw mebli może się znajdować wzdłuż jednej lub kilku ścian, natomiast obszar roboczy może być umieszczony oddzielnie w centralnej części kuchni.
 •     Układ narożny to kompaktowy i dość powszechny sposób ustawiania mebli, w którym zestaw ustawia się wzdłuż dwóch sąsiednich ścian. Ten układ jest uniwersalny i idealnie pasuje do projektu małej kuchni, połączonej z salonem.
Narożny układ mebli doskonale sprawdza się w małej kuchni
Narożny układ mebli doskonale sprawdza się w małej kuchni

Poniżej pokazana jest kuchnia połączona z salonem, aranżacja wnętrz oraz przykładowe zdjęcia remontu z umieszczeniem mebli kuchennych.

Przykładowa aranżacja kuchni połączonej z salonem
Przykładowa aranżacja kuchni połączonej z salonem
Jasna kuchnia w stylu minimalistycznym jest stylowa i funkcjonalna
Jasna kuchnia w stylu minimalistycznym jest stylowa i funkcjonalna

Harmonijny projekt kuchni połączonej z salonem: porady profesjonalistów

Aby stworzyć harmonijny projekt wnętrza kuchni-salonu, profesjonalni projektanci zidentyfikowali kilka podstawowych zasad aranżacji:

 •     Obowiązkowe oddzielenie kuchni od strefy pokoju dziennego.
 •     Wystrój pokoju w tym samym stylu.
 •     Zastosowanie wbudowanych sprzętów kuchennych o minimalnym poziomie hałasu sprawi, że kuchnia będzie bardziej uporządkowana.
 •     Obecność mocnego okapu. Aby obliczyć wymaganą wydajność, możesz użyć wzoru: powierzchnia pomieszczenia * wysokość ścian * 12 * współczynnik kuchenki elektrycznej (1,5 lub 1,7).
 •     Równomierne oświetlenie, rozproszone światło.
 •     Nie przeciążaj wnętrza elementami dekoracyjnymi i nie zagracaj lodówki dużą ilością magnesów.
 •     Użyj jasnej palety kolorów podczas wykończenia małej kuchni.
 •     Aby wizualnie zwiększyć powierzchnię, możesz kupić zestaw mebli kuchennych z błyszczącą fasadą.
 •     Przekształć parapet w pełnoprawny blat kuchenny.
Kluczem do doskonałej aranżacji jest odpowiednie przygotowanie projektu oraz przestrzeganie zasad remontu
Kluczem do doskonałej aranżacji jest odpowiednie przygotowanie projektu oraz przestrzeganie zasad remontu

Przestrzeganie podstawowych zasad pozwoli szybko i sprawnie przeprowadzić dobry remont w pomieszczeniu, tworząc oryginalną aranżację kuchni-salonu w mieszkaniu, która będzie zachwycać właścicieli i gości przez długie lata.

(Visited 20 times, 1 visits today)