Jak zrobić remont kawalerki przy minimalnym nakładzie czasu i wysiłku

Stworzenie pięknej i przytulnej przestrzeni życiowej wymaga pieniędzy, twórczej inspiracji i wolnego czasu. Remont w jednopokojowym mieszkaniu różni się od innych tym, że można go przeprowadzić wystarczająco szybko, jeśli odpowiednio zagospodarować swoje zasoby.

Kawalerka może być stylowym i wygodnym mieszkaniem
Kawalerka może być stylowym i wygodnym mieszkaniem

Remont niewielkiej kawalerki: główne etapy
Pomysły na remont kawalerki: wybór projektu
Remont kawalerki z wnęką
Jak sprawić, by jednopokojowe mieszkanie było piękne, jasne i przytulne

Remont niewielkiej kawalerki: główne etapy

Od czego zacząć remont mieszkania jednopokojowego? Należy zacząć od peryferii. Od przeszklenia balkonu, wymiany okien, drzwi wejściowych. Pamiętaj, aby wymienić (sprawdzić) okablowanie elektryczne przed rozpoczęciem wszelkich prac; zastanów się, gdzie potrzebne są gniazdka, jakie będzie oświetlenie. Następnie zajmij się mediami: wymień (zamontuj) armaturę, rury w nowoczesnym formacie, podgrzewacz wody, podgrzewany wieszak na ręczniki, grzejniki, system „ciepłej podłogi” (jeśli takie wyposażenie jest uwzględnione w planach). Tapety – naklejane są jako ostatnie, po wykonaniu wszystkich pracochłonnych elementów remontu.

Fototapety 3D optycznie powiększają przestrzeń
Fototapety 3D optycznie powiększają przestrzeń

Ważne!

Koniecznie przygotuj i pokaż elektrykowi listę urządzeń o dużej mocy, które będą zasilane energią elektryczną (bojler, pralka, klimatyzacja, suszarka, lodówka). Od tego zależy schemat całej instalacji elektrycznej.

Po wzmocnieniu i ociepleniu mieszkania od zewnątrz kolejność działań jest następująca:

  • Najpierw należy wyremontować pomieszczenia użytkowe, w których człowiek przebywa najkrócej: toaleta, łazienka, spiżarnia (jest to szczególnie wygodne, ponieważ podczas remontu będziesz musiał wielokrotnie korzystać z kanalizacji i sieci wodociągowej oraz przechowywać materiały budowlane tam, gdzie nikomu nie będą przeszkadzać);
  • Doprowadzić do porządku kuchnię: tu też czeka na nas brudna robota w celu wymiany armatury kuchennej i (ewentualnie) sprzętu gazowego;
  • Następnie należy wyremontować pokój i (na koniec) przedpokój.
Uporządkowana kuchnia i minimalistyczny wystrój pozwolą poczuć się swobodnie nawet w małym mieszkaniu
Uporządkowana kuchnia i minimalistyczny wystrój pozwolą poczuć się swobodnie nawet w małym mieszkaniu

Jeśli chodzi o kolejność czynności podczas remontu w każdym pomieszczeniu, najpierw należy położyć podłogę, następnie wykończyć sufit, a na samym końcu ściany.

Pomysły na remont kawalerki: wybór projektu

Bardzo trudno jest wyobrażać sobie przytulne wnętrze, widząc przed sobą gołe ściany i pomieszczenia, nienadające się do zamieszkania. Konieczne jest jednak nakreślenie wstępnego projektu wykończenia mieszkania, a tym samym – planu pracy. Idealną opcją jest zaproszenie doświadczonego projektanta, który dobrze zagospodaruje każdy centymetr przestrzeni w mieszkaniu.

W niewielkim mieszkaniu warto zagospodarować każdy centymetr przestrzeni
W niewielkim mieszkaniu warto zagospodarować każdy centymetr przestrzeni

Ale jeśli chcesz wykonać remont jednopokojowego mieszkania własnymi rękami, najprawdopodobniej będziesz musiał zrezygnować z usług projektowych i samodzielnie wymyślić pożądany wygląd swojego domu. Jeśli musisz zostać projektantem własnego mieszkania, pomogą Ci specjalistyczne magazyny, porady znajomych i Internet – tutaj znajdziesz świetne pomysły na remont kawalerki wraz ze zdjęciami i dokładnym opisem.

Aby stworzyć stylowe wnętrze, najpierw musisz poszukać inspiracji
Aby stworzyć stylowe wnętrze, najpierw musisz poszukać inspiracji

Jeśli pomieszczenie jest wystarczająco duże, rozważ podział pokoju na strefy. Jest to szczególnie ważne, jeśli kawalerka będzie zamieszkiwana przez dwie lub więcej osób. Należy pamiętać: nie zaleca się przeładowywania małego pokoju meblami, klejenia ciemnych tapet ani robienia dekoracji, która „kradnie” metry kwadratowe. Istotne będą tutaj zarówno wbudowane, jak i składane meble, lustra, fototapety, które wizualnie powiększają przestrzeń.

Minimum ozdób i maximum światła - to przepis na swobodne wnętrze
Minimum ozdób i maximum światła - to przepis na swobodne wnętrze

Remont kawalerki z wnęką

Jaki pomysł na remont kawalerki wybrać? To zależy od układu i osobistych preferencji. Ale jeśli masz mieszkanie z wnęką, są 2 opcje:

  • przekształcić ją w dużą pojemną szafę lub garderobę (wiąże się to z koniecznością zakupu szafy na wymiar);
  • zamienić ją w funkcjonalną przestrzeń: gabinet, malutką sypialnię lub siłownię (o ile pozwala na to rozmiar pomieszczenia).
Pomysł na zagospodarowanie wnęki
Pomysł na zagospodarowanie wnęki

Zwróć uwagę!

Dla rodziny z dzieckiem wnęka – to świetna opcja na wyposażenie specjalnego miejsca dla dziecka (kącik zabaw dla maluszka, kącik do nauki dla nastolatka).

Remont kawalerki - zdjęcia i ceny

Zdaniem ekip remontowych remont można z grubsza podzielić na 3 rodzaje. Zwykły remont będzie kosztować około 1330zł za m2; remont w średniej kategorii cenowej to około 2100 zł za m2, a remont z użyciem dobrych, ale nie najlepszych materiałów to około 2000-2400zł za m2. Średnia powierzchnia mieszkania dla 1 osoby to 30 m2. m. W związku z tym koszt remontu jednopokojowego mieszkania będzie wynosił od 40 tysięcy złotych za remont kosmetyczny, około 63 tys. w opcji standardowej i nawet 72-100 tys. za remont z udziałem projektanta wnętrz. W nowych budynkach ceny mogą być wyższe o 20-30%.

Stylowy remont nie musi być drogi
Stylowy remont nie musi być drogi

Jeśli zasoby są ograniczone i musisz wyremontować jednopokojowe mieszkanie własnymi rękami, warto obliczyć koszt oddzielnego pokoju lub określonych prac. Aby oszacować nadchodzące wydatki, przejdź się do supermarketu budowlanego, sprawdź ceny:

  • na wykładzinę podłogową;
  • rury i armaturę;
  • dekoracyjne materiały wykończeniowe (płytki, tynki, tapety);
  • sufity napinane i oświetlenie.

Mnożąc cenę 1 metra kwadratowego materiału przez powierzchnię, dla której jest przeznaczony, a następnie podwajając tę kwotę, można poznać przybliżony koszt remontu.

Ważne!

Nie wahaj się zabrać ze sobą planu mieszkania do sklepu. Doświadczony konsultant pomoże obliczyć ilość i koszt materiałów, biorąc pod uwagę otwory okienne i drzwiowe, wysokość sufitu.

Jak sprawić, by jednopokojowe mieszkanie było piękne, jasne i przytulne

Dziś w sprzedaży dostępnych jest wiele nowoczesnych materiałów wykończeniowych, które pozwolą na wykonanie perfekcyjnego remontu w kawalerce – jak na zdjęciach z modnych katalogów. Mimo to tapeta pozostaje najprostszym sposobem na odnowienie i odświeżenie pokoju w jeden dzień. Tapety nie są drogie, a oklejenie nimi ścian jest proste i szybkie.

Fototapety doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach
Fototapety doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach

Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego za rozsądną cenę, wybierz fototapety. Mogą częściowo zastąpić pracę projektanta (w końcu pracował nad nimi już doświadczony artysta). Również fototapety pomagają w podziale przestrzeni na strefy, optycznie zwiększając przestrzeń w pokoju, przedpokoju, kuchni. Będą doskonałym zamiennikiem standardowych rozwiązań, sposobem na zindywidualizowanie własnej przestrzeni życiowej.

Tapeta, imitująca cegłę, uzupełni wystrój w stylu loft
Tapeta, imitująca cegłę, uzupełni wystrój w stylu loft

Fototapety mają jeszcze jedną zaletę. Jeśli kawalerka jest przeznaczona do zamieszkania przez jedną osobę, tapeta z żywym realistycznym nadrukiem stworzy wnętrze, w którym właściciel nie będzie się czuł smutny i samotny. Jeśli w niewielkim mieszkaniu mieszka kilka osób, fototapeta pomoże rozdzielić przestrzeń, uwzględniając gust każdego członka rodziny.

(Visited 10 times, 1 visits today)