Muzeum Harry’ego Pottera w Londynie w studiu Warner Bros.

Zbliżają się święta, i w poszukiwaniu świątecznej atmosfery my w Uwalls chcemy zabrać naszych czytelników na wycieczkę do niezwykłego, ale dobrze znanego (choć nie bezpośrednio) nam wszystkim miejsca. To Muzeum Harry’ego Pottera w Londynie, które zostało otwarte w 2012 roku w pawilonach Warner Bros Studios na terenie Leavesden Studios w Watford, gdzie zostały nakręcone wszystkie osiem filmów o młodym czarodzieju.

Muzeum Harry'ego Pottera

Studio znajduje się pół godziny jazdy od Londynu, na przedmieściach Leavesden. Ekspozycja muzeum składa się z wielu pomieszczeń, kostiumów i rekwizytów, które zachowały się w takiej samej formie, jak podczas filmowania.

Muzeum Harry'ego Pottera w Londynie
Muzeum Harry'ego Pottera w Londynie
Model Hogwartu
Model Hogwartu

Na terenie dwóch ogromnych pawilonów filmowych i na otwartej przestrzeni można zobaczyć oszałamiającą scenerię, na przykład ogromny model Szkoły Magii Hogwart, odwiedzić gabinet profesora Dumbledore’a, dom Harry’ego Pottera i dom Dursleyów, wioskę Hogsmeade z Wrzeszczącą Chatą i sowią pocztą.

Stoły w Wielkiej Sali
Stoły w Wielkiej Sali
Scena przyjęcia w Wielkiej Sali
Scena przyjęcia w Wielkiej Sali

Można także usiąść przy stołach wszystkich czterech wydziałów w Wielkiej Sali, zobaczyć latający samochód pana Weasleya, rysunki i makiety do filmu, ulicę Pokątną ze wszystkimi sklepikami, portrety dyrektorów Hogwartu, stworzone specjalnie do filmowania, Magiczny Kapelusz, miecz Gryffindoru i inne magiczne rekwizyty, a smakoszy mogą delektować się różnymi słodyczami w „Sweet Kingdom” i pić maślane piwo w barze „Three Broomsticks”.

Portrety dyrektorów Hogwartu
Portrety dyrektorów Hogwartu

Ale to nie wszystko, co czeka na nas podczas zwiedzania tego ogromnego studia filmowego. Zwiedzający poznają wiele tajemnic, takich jak sposób wykorzystania efektów specjalnych podczas zdjęć, dzięki czemu sceny z filmów były tak spektakularne, że z łatwością uwierzyliśmy w istnienie tego magicznego świata.

Zwróćmy uwagę, że ekspozycje muzeum są ciekawsze dla tych, którzy historię Harry’ego Pottera znają dobrze z książek i filmów. Jest to możliwość zanurzenia się w magicznej atmosferze filmów, a  także przeżycia wszystkich ekscytujących wydarzeń na nowo wraz z bohaterami ulubionego filmu.

Ekspozycje muzeum są niezwykle interesujące
Ekspozycje muzeum są niezwykle interesujące

W zwykłym znaczeniu tego słowa muzeum nie może być traktowane jako rodzaj parku rozrywki. Raczej jest odwrotnie. To dziesięcioletnia historia stworzenia filmów o Harrym Potterze przez zespół kreatywny studia filmowego. To miejsce jest bardzo interesujące dla każdego, kto kocha książki i filmy o młodym czarodzieju.

Jest tylko kilka zabawnych ekspozycji. Dzieci uwielbiają interaktywne eksponaty, na przykład  umożliwiające zdalne sterowanie magicznymi drutami pani Weasley lub magiczną szczotką. Sceny z potworami z Księgi potworów robią ogromne wrażenie.

Księga Potworów
Księga Potworów

Wizyta w muzeum odbywa się ściśle według czasu, na jaki bilet jest zarezerwowany (jest to również zaznaczone na wydruku, który otrzymujemy po dokonaniu rezerwacji: napisane w nim jest, że należy być w muzeum co najmniej 20 minut przed rozpoczęciem wycieczki). Jeśli się spóźnimy, możemy już się tam nie dostać.

A po wcześniejszym przybyciu będzie jeszcze czas na spacer i dokładniejsze przyjrzenie się pawilonom pracowni z zewnątrz, robienie zdjęć na tle różnych zabytków, na przykład na tle wielkich szachów, oraz przekąskę w kawiarni.

Warto zarezerwować sobie czas na spacer
Warto zarezerwować sobie czas na spacer

Zwiedzanie muzeum trwa około 3-4 godzin. Ale gdy już wejdziesz do kompleksu kinowego, możesz wędrować po jego pawilonach przez nieograniczony czas, nawet przez cały dzień. Dlatego jeśli nie spieszy Ci się nigdzie, lepiej zostawić sobie więcej czasu na zwiedzanie.

Nasza podróż do magicznego świata zaczyna się od małego lobby, z którego trafiamy do pawilonów.

Tutaj, czekając w kolejce, możesz wziąć audioprzewodnik (w języku angielskim) i przyjrzeć się ciekawym drobiazgom w sklepach z pamiątkami. Lepiej nie kupować ich od razu, aby nie nosić ze sobą przez całą wycieczkę. Ponadto pod koniec wycieczki na drodze zwiedzających znajdują się również sklepy z pamiątkami, w których przy wyjściu można kupić co tylko zechcesz.

Zestaw piłek do gry w quidditcha - prawdziwe rekwizyty, używane na planie filmowym
Zestaw piłek do gry w quidditcha - prawdziwe rekwizyty, używane na planie filmowym

Wszystko zaczyna się od krótkiego wprowadzenia na temat historii powstania filmu. Następnie z ekranu kina brytyjski aktor Daniel Radcliffe, który zagrał w filmie rolę Harry’ego Pottera, oraz pozostali aktorzy opowiadają o procesie kręcenia. A pod koniec krótkiego filmu aktorzy zapraszają widzów, aby na własne oczy zobaczyli, jak wygląda ten magiczny świat Hogwartu. A potem trafiamy do bajki.

Wycieczka zwykle zaczyna się od hali głównej. Wszystkie filmy kręcono w tej sali przez ponad 10 lat. Pracownicy studia chętnie dzielą się swoimi filmowymi sekretami.

Tutaj dowiesz się, jak portrety nagle ożywają na ścianach lub wirtualnie wybierzesz się na krótką wycieczkę na magicznej miotle.

Przy pomocy grafiki komputerowej i efektów specjalnych tworzy się iluzja przestrzeni i obecności, i ciężko wtedy nie uwierzyć w istnienie wielu magicznych ulic, 3-kondygnacyjnego autobusu i zaczarowanych odcinków miasta..

Możesz chodzić po ulicy Pokątnej z licznymi sklepami. Niestety, wszystkie są zamknięte i nie można niczego dotykać rękami.

Sklepiki przy ulicy Pokątnej
Sklepiki przy ulicy Pokątnej

A ekspozycja wszelkiego rodzaju masek, brzydkich potworów, magicznych przedmiotów, fikcyjnych „żywych” przedmiotów i postaci potęguje mieszane uczucia, w których rzeczywistość jest tak ściśle spleciona z magicznym światem.

Absolutnie niesamowitym eksponatem jest zamek szkolny Hogwart, który znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu. Jest to tylko model, którego wysokość wynosi 2-2,5 metra.

A na zakończenie oglądania ekspozycji można rozkoszować się w Studio Cafe prawdziwym jedzeniem, a dla miłośników magicznych słodyczy – spróbować przysmaków w Backlot Diner. W bufecie można spróbować piwa maślanego (słodkiego napoju bezalkoholowego), różnych magicznych słodyczy, jednak niektóre z nich, jak wiemy z filmów i książek, mają niezbyt przyjemne wypełnienie. Latem przekąskę można zjeść na świeżym powietrzu, w specjalnej strefie piknikowej na terenie muzeum.

Tutaj wszystko wygląda magicznie
Tutaj wszystko wygląda magicznie

W sklepach z pamiątkami, aby w pełni odczuć zanurzenie w magicznym świecie i poczuć się jak prawdziwy czarodziej, można kupić coś na pamiątkę: szalik, miotłę, piłki quidditcha, książkę, kartę marudera, różdżkę magiczną, różne breloczki, kufle na maślane piwo, coś z ubrań, na przykład szlafrok, koszulkę, mundurek ucznia Hogwartu.

Orientacyjne ceny niektórych pamiątek:

 •     Magiczne różdżki można kupić w różnych cenach. Pamiątka, piękna, zapakowana w pudełko kosztuje 25 £, prościej – 10 £.
 •     Lizaki i czekoladowe żaby – 8-9 £.
 •     Magnesy, długopisy, breloczki – 4-5 £.
 •     Pióro cukrowe (jak nasz kogucik) – 3 £

    Czekolada w sztyfcie – 4 £.

Zimowy Hogwart

Od 14 listopada 2020 roku do 17 stycznia 2021 roku Hogwart ponownie pokryje śnieg. Śnieg będzie solą dendrytyczną, która jest bardzo podobna do śniegu. Aby wzmocnić atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, we wnętrzu zamku zostanie zainstalowanych 8 choinek z girlandami z białej jemioły, ostrokrzewu i złotych wieńców.

Czas na zimowe dekoracje w magicznym świecie
Czas na zimowe dekoracje w magicznym świecie

Kontynuując tradycję świąteczną, na długich stołach serwowana będzie uroczysta kolacja z tradycyjnymi potrawami bożonarodzeniowymi: szynką, indykiem, warzywami i owocami, ciastem kokosowym i kandyzowanym puddingiem owocowym (zestaw dań identyczny jak w pierwszym filmie o Harrym Potterze). Taki wspaniały prezent został przygotowany przez pracowników dla gości w tym roku.

Jak kupić bilety do Muzeum Harry'ego Pottera

Zamawianie i kupowanie biletów na Studio Filmowe Warner Bros. ma swoją specyfikę. Bilety należy kupować z wyprzedzeniem i tylko na oficjalnej stronie muzeum lub na stronie Biura turystycznego Wielkiej Brytanii… Nie da się ich kupić na miejscu, bo po prostu nie są tam sprzedawane. 

Koszt biletów do Muzeum Harry’ego Pottera na 2020/2021:

 •     Bilet normalny (od 16 lat) – 47 £
 •     Dziecko (5-15 lat) – 38 £
 •     Dziecko (0-4 lata) – bezpłatnie (bezpłatne bilety należy również zarezerwować online)
 •     Rodzina (2 osoby dorosłe + 2 dzieci lub 1 osoba dorosła + 3 dzieci) – 150 £
 •     Pełny pakiet (bilet, przewodnik turystyczny i przewodnik cyfrowy): 56,95 £ dla osoby dorosłej i 47,95 £ dla dziecka.

 Możesz od razu zamówić przewodnik z pamiątkami i zarezerwować przewodnik cyfrowy w wybranym języku (dostępny w 8 językach). Co więcej, jeśli możesz obejść się bez przewodnika, najprawdopodobniej i tak będzie Ci potrzebny przewodnik cyfrowy. Opcjonalnie można zamówić wycieczkę z przewodnikiem mówiącym po polsku, lecz o tą opcję należy zapytać przed zaplanowaniem wycieczki.

Po opłaceniu biletów otrzymasz e-mailem potwierdzenie rezerwacji. Musisz je wydrukować i zabrać ze sobą w podróż. W studiu w kasie trzeba będzie przedstawić ten wydruk i dokument tożsamości. Otrzymasz bilet oraz, jeśli zamówiłeś, cyfrowy przewodnik i przewodnik turystyczny.

 Przed wyjazdem można obejrzeć ceny biletów, listę atrakcji na oficjalnej stronie Muzeum Harry’ego Pottera w Warner Bros.

Możesz robić zdjęcia, jeśli nie korzystasz z profesjonalnego sprzętu, prawie wszystkiemu i prawie wszędzie (nie wolno nagrywać i robić zdjęć tylko w jednym miejscu – w sali kinowej na samym początku wycieczki). Ale jest jeden problem. Studio jest ogromne, posiada tak wiele eksponatów, modeli, kostiumów i innych rekwizytów, a chęć sfotografowania wszystkiego będzie tak ogromna, że warto zaopatrzyć się w dodatkowe baterie lub akumulatory do aparatu.

 Jeśli podczas wycieczki nagle pojawią się problemy z przewodnikiem cyfrowym (może się on skończyć) lub potrzebujesz przełączyć się z jednego języka na inny, możesz skontaktować się z obsługą muzeum. Chętnie pomogą.

Godziny otwarcia Muzeum Harry’ego Pottera zależą od pory roku:

 • Pierwsza wycieczka od 9 do 10 rano
 • Ostatnia trwa od 16.00 do 18.30 (studio zamykane jest po 3 godzinach od rozpoczęcia ostatniej trasy wycieczkowej).

Jak dostać się do Muzeum Harry'ego Pottera z Londynu

Dostanie się do muzeum z Londynu, a dokładnie z London Euston Station zajmuje tylko 20 minut pociągiem do Watford Junction, i kosztuje 10,5 £.

Ze stacji Watford Junction do studia co 20 minut kursuje specjalny piętrowy autobus (cena biletu – 2,5 £, a za 4 £ można pojechać tam i z powrotem). Bilet kupuje się u kierowcy, można zapłacić tylko gotówką. Czas podróży to około 15 minut. Warto dotrzeć na stację Watford Junction co najmniej 45-60 minut przed czasem wycieczki, wskazanym na bilecie.

Przejazd taksówką z centrum Londynu do Muzeum Harry’ego Pottera kosztuje 55 funtów.

Ferie w Hogwarcie a bezpieczeństwo epidemiologiczne

Pomimo otwarcia muzeum, dostanie się do niego z Polski może być w tym roku problematyczne. Niestety, epidemia pokrzyżowała plany wypoczynkowe wielu Polaków. Jeśli wolisz nie ryzykować i odłożyć wycieczkę do Muzeum Harry’ego Pottera na kiedy indziej, wciąż nie musisz rezygnować z magicznej atmosfery – możesz ją stworzyć w swoim domu!

Rozwiązanie jest proste, acz efektowne: wystarczy wybrać fototapetę z ulubionym bohaterem!

Za pomocą fototapet możesz stworzyć magiczną atmosferę we własnym domu
Za pomocą fototapet możesz stworzyć magiczną atmosferę we własnym domu
Pokój dla małego fana Harry'ego Pottera
Pokój dla małego fana Harry'ego Pottera
Salon z widokiem na Hogwart - to pełne magii wieczory dla całej rodziny
Salon z widokiem na Hogwart - to pełne magii wieczory dla całej rodziny

Pomysł ten ma same zalety: cena standardowej tapety o wymiarach 150x250cm wynosi tylko 207 zł – to mniej, niż bilet do muzeum! Dodatkowo zakup fototapety to zero ryzyka: w Uwalls dostarczamy bezpiecznie kurierem pod drzwi. Naklejenie takiej tapety nie zajmie dużo czasu, a realistyczny nadruk i żywe kolory odtworzą scenę z filmu w domowym zaciszu.

(Visited 36 times, 1 visits today)