Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących

W całej historii ludzkości projekt i organizacja przestrzeni życiowej ulegały ciągłym zmianom. 

We współczesnym społeczeństwie styl wnętrza, meble i dodatki odgrywają dość ważną rolę, a dom staje się nie tylko środowiskiem, w którym mieszkamy, lecz służy także zaspokojeniu estetycznych potrzeb właścicieli. Jak więc zaprojektować wnętrze domu, aby cieszyć się nim przez lata? Na co zwrócić uwagę, by potem nie pluć sobie w brodę? Od czego zacząć, czego szukać?

kolorowe akcenty w neutralnym wnetrzu

Jak urządzić mieszkanie?

Aranżacja wnętrza zaczyna się od pomysłu. Najpierw przeglądamy przeróżne magazyny, wydania internetowe, aby sprawdzić, co nam się podoba. Pomijając ten etap, możemy się czuć zawiedzeni na etapie końcowym, gdyż chcieliśmy nie wiadomo czego i otrzymaliśmy nie wiadomo co. 

Szukając pomysłów na mieszkanie, inspiracje możemy je zbierać w tak zwany mood board. “Tablicę nastroju” wygodnie tworzyć w aplikacji Pinterest, gdyż z jej pomocą możemy zapisywać każde zdjęcie lub artykuł, który przypadł nam do gustu. Inspiracje można także zbierać do specjalnego folderu i stworzyć  w ten sposób bank pomysłów

Pomysły na aranżacje wnętrz znajdziesz w katalogach sklepów meblowych i budowlanych, na stronach internetowych oraz w domach znajomych. Im więcej oglądasz, tym więcej szczegółów jesteś w stanie zauważyć, a to rozwija poczucie harmonii i stylu.

Warto od razu przyglądać się meblom. Wiele mebli, które już posiadamy, można wkomponować w odświeżone wnętrze mieszkania. Dużo trudniej jest dopasować meble do koloru ścian niż na odwrót, chyba że wszystkie meble zamierzamy kupować. A nawet w tym przypadku dobrze jest wiedzieć, czy wymarzone fotele i kanapy są w ofercie sklepowej, i czy na wyjątkową wersalkę w kolorze łez anioła nie będziemy musieli czekać kilka miesięcy. 

Kluczowe znaczenie podczas urządzania wnętrza ma jego funkcjonalność. Czy tak naprawdę potrzebujemy telewizora, jeśli wszystkie seriale oglądamy na laptopie? Półka pod telewizor będzie w takim przypadku zbędna. Czy będzie nam się chciało codziennie wycierać witryny i ogromne lustra, kiedy małe dzieci co chwilę będą zostawiać na nich ślady rączek? Dobrym pomysłem będzie więc napisanie listy niezbędnych mebli, które powinny się znaleźć w każdym z pomieszczeń.

Jak zaaranżować przestrzeń?

Strefa wejściowa

Wejście do mieszkania czy pokoju odgrywa ogromną rolę w odbiorze całego wystroju. Przedpokój jest wizytówką mieszkania, i jeśli nie poświęcimy mu wystarczająco uwagi, to pomimo wysiłków w wykończeniu wnętrz pokoi nasz dom będzie wyglądał na zaniedbany. Przedpokój łączy pozostałe pomieszczenia zarówno konstrukcyjnie, jak i pod względem stylu. Jeżeli sypialnia czy salon wykonane są w stylu etnicznym, to dziwnie będzie wyglądał przedpokój w stylu loft i odwrotnie.

Pozbądź się nadmiaru

Nawet w największym mieszkaniu może zabraknąć miejsca, jeśli będziemy gromadzić na swoich metrach kwadratowych niepotrzebne rzeczy. Podczas projektowania wnętrza swojego domu zadbaj o odpowiednie rozwiązania do przechowywania: szafy, półki, komody. Kilka inspiracji do swojego mieszkania możesz zobaczyć poniżej. Zebraliśmy pomysły na minimalistyczne systemy przechowywania w przedpokoju i pozostałych pomieszczeniach.

Nadmiar czasami dotyczy także mebli. Nawet jeśli chcemy zmieścić w ciasnym przedpokoju jak najwięcej, nie róbmy tego! Bo co nam  po tych modnych półkach na buty, jeśli nie mamy miejsca, by te buty włożyć? Jedna z zasad projektowania wnętrz mówi o tym, że mniej czasem znaczy więcej. Mniej mebli – więcej przestrzeni do życia. 

Mówiąc o nadmiarze, nie zapominajmy o dekorowaniu mieszkania. Wymyślne połączenia kolorów i wzorów, a także liczne dodatki mogą wyglądać niezwykle i cieszyć oko, ale po dłuższym przebywaniu w takim otoczeniu zaczniemy się męczyć. 

Dekoracja wnętrz licznymi bibelotami także nie jest już aktualna, i jest na to kilka przyczyn:

 • praktyczność. Sprzątanie i odkurzanie pokoju, w którym gromadzi się olbrzymia kolekcja kwiatuszków, świeczników i szkatułek – nie lada wyzwanie;
 • styl. Zbieranie i eksponowanie rzeczy, które niby są ładne i które szkoda wyrzucić, źle świadczy o stylu właściciela. Jeżeli zaś kolekcjonowanie czegokolwiek jest twoim hobby, pokaż swoje skarby za pomocą witryn i przeszklonych regałów, lub powieś na ścianie w przeszklonych ramkach;
 • działanie przytłaczające. Nadmiar dekoracji zmieni nawet najpiękniejsze aranżacje domu w babcine wnętrza, a także będzie przytłaczać i przeszkadzać w skupieniu lub odpoczynku.
nadmiar elementow

Więcej światła

Zastanawiając się, jak zaprojektować mieszkanie, zawsze musimy brać pod uwagę ilość i rozmiar okien w każdym z pomieszczeń. W przedpokoju najczęściej brakuje nam światła dziennego, a ciemne kolory ścian i nieprzemyślane oświetlenie kradną i tak już ograniczoną przestrzeń. Warto rozważyć użycie jasnych odcieni na ścianach i meblach, a także dobrać oświetlenie do kształtu i wymiarów pomieszczenia. Jeśli przedpokój jest mały i kwadratowy, śmiało możemy użyć jednego źródła światła, natomiast jeśli strefa wejściowa jest długa i prostokątna, lepiej wybrać punktowe lampy sufitowe.

Wystrój wnętrz pokoi wymaga podobnego podejścia: podkreślamy miejsca, w których mamy w dostatku światła dziennego, oraz doświetlamy miejsca przyciemnione. Część pokoju, w której spędzamy najwięcej czasu, niemal zawsze wymaga dodatkowego oświetlenia. Na rynku oświetleniowym dostępne są liczne rozwiązania. Możemy więc stworzyć romantyczną atmosferę z rozproszonym światłem, albo zapalić główną lampę sufitową i urządzić przyjęcie rodzinne. System oświetlenia może być sterowany za pomocą pilota, i pomimo swojej ceny taka opcja jest bardzo wygodna.

akcent swiatlo i kolor

Od czego zacząć, czego szukać?

Na wystrój wnętrza składa się kilka elementów. Są to:

 • Tło, czyli ściany, sufit i podłogi
 • Oświetlenie
 • Meble
 • Dodatki 

Sufit i podłogi zazwyczaj są stonowane, w neutralnych kolorach. Nie mniej jednak w niektórych poradnikach, dotyczących projektowania wnętrz, zobaczymy świeże pomysły, takie jak kolorowy sufit lub nawet sufit w kolorze ściany. Wygląda to niezwykle i może być całkiem trafnym rozwiązaniem.

Podłogi w nowoczesnym domu powinny natomiast spełniać następujące wymagania:

 • być łatwe w czyszczeniu i konserwowaniu;
 • pasować kolorystycznie do pozostałych elementów wystroju.

Podłogi mogą być także głównym elementem kolorystycznym, w takim przypadku jednak warto zrezygnować z jaskrawych ścian czy sufitu.

kolorowa podloga

Wykończenie ścian

Aranżacja mieszkania w dużej mierze zależy od wykończenia ścian. Wybór materiału dekoracyjnego ma znaczenie nie tylko estetyczne, lecz także praktyczne. Żeby wybrać najlepszą opcję, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • Jak często będziemy dotykać ściany w tym pomieszczeniu? 
 • Czy pokrycie będzie narażone na uszkodzenia mechaniczne, brud?
 • Czy ściana jest równa, i czy możemy ewentualne nierówności usunąć?

Wybierając pokrycie ścian do przedpokoju lub pokoju dziecięcego, warto zwrócić uwagę na tapety winylowe, dodatkowo pokryte warstwą lakieru akrylowego. Takie tapety są odporne na uszkodzenia, wytarcia, a także mogą być czyszczone za pomocą wilgotnej ścierki. Winylowe tapety będą oryginalnym i praktycznym rozwiązaniem także w kuchni czy nawet łazience.

Jeżeli ściany posiadają nierówności, i nie możemy ich usunąć z różnych przyczyn, warto zwrócić uwagę na tynki lub panele dekoracyjne.

tynk na scianie

Jeżeli nierówności są niewielkie, tapety o wysokiej grubości także sprawdzą się w wystroju wnętrza pokoju.

Podczas urządzania wnętrz pokazać indywidualny styl właściciela pomogą  3D fototapety. Są łatwe w naklejaniu i demontażu, co pozwala odświeżać wygląd pokoju częściej i niewielkim kosztem.  

 • na wydruk i dostawę zindywidualizowanej tapety czeka się kilka dni, więc jeśli zależy nam na szybkim remoncie, tapety należy zamówić odpowiednio wcześniej.
3d tapety 1

Zalety fototapet:

 • optycznie powiększają przestrzeń;
 • dają wrażenie “głębi”;
 • ukrywają drobne nierówności i niedoskonałości ścian;
 • nie ograniczają wyobraźni w wyborze wzorów;
 • mogą być używane w nietypowych miejscach, takich jak sufit czy przestrzeń w szafie;
 • ścinki mogą posłużyć do dekoracji mebli, co wpłynie na spójność aranżacji wnętrza;
 • wybrany obraz można dowolnie dopasować i przenieść na każdą ścianę;
 • można dowolnie łączyć wzory, a w niektórych sklepach także można zamówić wizualizację i zobaczyć, jak konkretne tapety będą wyglądać w naszym mieszkaniu.

Oprócz zalet fototapety posiadają też pewne wady:

 • przed naklejeniem takich tapet koniecznie jest wcześniejsze ułożenie wszystkich części w odpowiedniej kolejności, aby uzyskać pożądany obraz na ścianie. Każde płótno jest numerowane, nie mniej jednak chwila naszej nieuwagi może zepsuć nam cały wysiłek;
 • fototapety 3D z wielkim “żywym” wzorem będą wyglądać najlepiej, jeśli na pozostałych ścianach umieścimy spokojniejsze kolory i wzory. W przeciwnym razie możemy przeciążyć przestrzeń, i nie będziemy się w niej czuli komfortowo.
 • na wydruk i dostawę zindywidualizowanej tapety czeka się kilka dni, więc jeśli zależy nam na szybkim remoncie, tapety należy zamówić odpowiednio wcześniej.

Kombinacja kolorów

Kiedy już przejrzymy przykładowe aranżacje wnętrz i mamy w głowie pomysł na własną, warto zastanowić się nad doborem barw. Tutaj można zagłębić się w zasady łączenia kolorów, sięgnąć po koło kolorów Ittena i na długo utknąć przy nim, wybierając najlepsze kombinacje. Można także sięgnąć po prostsze rozwiązania:

 • wybrać jeden podstawowy kolor i uzupełnić go neutralnymi;
jeden glowny kolor
 • skupić się na stonowanych jasnych odcieniach;
 • sięgnąć po 2-3 maksymalnie soczyste i jaskrawe kolory;
 • wykonać wnętrze w neutralnych kolorach i zrobić jaskrawe akcenty za pomocą dodatków;
 • poszukać pomysłów na stylizacje wnętrz, na których kolory już są podpisane.

Najważniejsze jednak jest urządzanie mieszkania według osobistych preferencji. Często nasze wewnętrzne poczucie harmonii podpowiada nam niezwykłe, lecz piękne i praktyczne rozwiązania. Eksperymentowanie jest tutaj jak najbardziej wskazane. 

Selekcja w przestrzeni

Wystrój wnętrza domu – cała historia, którą opowiadają o swoim właścicielu poszczególne przedmioty. Niektóre miejsca w domu chcemy więc podkreślić, zwrócić na nie uwagę naszych gości. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • za pomocą oświetlenia;
akcent oswieleniem
 • za pomocą koloru;
jasne tlo i mocny kolorowy akcent
 • za pomocą jaskrawych dodatków.
akcent dodatki

Aranżacja wnętrza — wzory, kolory i dodatki

Aby wystrój wnętrza wyglądał oryginalnie, warto trochę poeksperymentować z wzorami. Klasyczne użycie tylko jednego wzoru możemy zostawić w przeszłości, gdyż mamy dużo ciekawsze techniki do zastosowania.

wzory na scianie

Powtarzanie wzoru

Powtarzanie to po prostu powielanie tych samych elementów podczas dekoracji wnętrza. Powielać możemy zarówno wzór (takie same kwiaty na zasłonach i poduszkach), jak i kolory, materiały lub nawet linie i kształty (okrągłe wazony, meble).

powtarzanie wzoru

Gradacje

Gradacje, czyli powtarzanie podobnych wzorów w różnych rozmiarach. W tej technice łączymy szerokie paski z wąskimi, duży abstrakcyjny wzór na ścianie z takim samym mniejszym – na innej powierzchni.

gradacja wzoru

Kontrast

Używając tej techniki, łączyny kolorowe wzory z monochromatycznymi, jasne z ciemnymi, a także stosujemy w stylizacji mieszkania  wzorów w kontrastowych kolorach, jak na przykład żółte paski i niebieskie kropki. 

Należy także dbać o proporcje, inaczej – duże wzory raczej nie będą pasować do innych dużych wzorów. Połącz je z małymi i średnimi, aby zachować równowagę. Weź pod uwagę, iż duży wzór będzie optycznie pomniejszać ścianę, a więc w stylizacji pokoju lepiej go wykorzystać na mniejszych elementach (poduszki itd). Aby zachować spójność, wystarczy dostosować rozmiary wzoru na fototapetach do wymiarów pomieszczenia, i w małym pokoju ozdobić ścianę nieco mniejszymi obrazkami.

Zadbaj o równowagę

Jak zaprojektować wnętrze, aby czuć się w nim komfortowo? Nawet jeżeli zadbasz o każdy z wymienionych wyżej elementów, w odświeżonym mieszkaniu możesz poczuć się nieswojo. Żeby tego uniknąć i stworzyć przestrzeń, idealnie dopasowaną do twoich potrzeb, zwróć uwagę na takie szczegóły:

 • Komfort i funkcjonalność. Co Ci z modnej kanapy, jeśli jest niewygodna do siedzenia? Po co piękna zastawa, jeśli ma leżeć w szafie nieużywana? Szukając inspiracji do urządzania wnętrz, pamiętaj o tym, że na obrazek patrzysz przez minutę, a przebywać na co dzień w takim otoczeniu będziesz przez kilka lat. Wybieraj tylko wygodne meble, łatwe w sprzątaniu materiały dekoracyjne, a tworząc na komodzie piękną kompozycje ze świec i wazonów miej na uwadzę, że jutro podczas ścierania kurzy trzeba będzie wszystkie te rzeczy zdejmować i ustawiać z powrotem.
 • Jeden styl w całym mieszkaniu. Urządzanie wnętrz jest ekscytujące i pomaga wyrazić siebie, jednak ograniczmy swoją twórczość do jednego spójnego stylu. Inaczej ryzykujemy doznawać lekkiego dysonansu poznawczego za każdym razem, kiedy wchodzimy do drugiego pokoju.
minimalistyczny wystroj
 • Nie goń za modą! Coś, co jest popularne dzisiaj, straci swoje pozycje jutro. A Ty, stawiając na dekorację wnętrz według ostatniego krzyku mody, ryzykujesz poczuć się zawiedziony już za chwilę. Przyjrzyj się prostym i gustownym rozwiązaniom, które można uzupełnić modnymi akcesoriami. Neutralne wykończenie, proste meble i modne jaskrawe akcenty w postaci akcesoriów mogą być jedną z najlepszych opcji.

Umiejętna aranżacja wnętrz wymaga dużej wiedzy, poczucia harmonii i przemyślanego planowania przestrzeni. Do tak odpowiedzialnego zadania można zatrudnić projektanta, który zadba o każdy szczegół. My jednak uważamy, że jest to wspaniała okazja do poznania siebie, swoich preferencji, a także poprawienia relacji z domownikami. Wspólne przeglądanie katalogów i stron internetowych, dzielenie się pomysłami oraz wybieranie kolorów, wzorów i materiałów zbliża do siebie i uczy znajdować korzystne dla wszystkich rozwiązania. 

Rada na koniec

Mówi się, że urządzanie mieszkania – to test dla związku. Jak więc się nie pokłócić podczas dekorowania wnętrz lub jeszcze na etapie szukania inspiracji? Pamiętajcie, że tworzycie miejsce przyjazne dla całej rodziny. Wiadomo, sypialnia rodziców należy tylko do nich, a w pokoju dziecka to ono powinno mieć wpływ na decyzje rodziny. Wystrój kuchni, która tradycyjnie uważa się działką kobiety, tylko zyska na świeżych pomysłach męża lub dzieci. A pokój dzienny może być jednocześnie stylowy, kolorowy i wygodny, aby dzieci i dorośli z przyjemnością spędzali w nim czas. Otwartość na pomysły i słuchanie się nawzajem jest kluczowe nie tylko podczas remontu, lecz w całym życiu rodzinnym.

szukajcie inspiracji razem z dziecmi

Na koniec możemy dodać jeszcze jedną radę: dekorowanie wnętrz dopiero stanie się przyjemnością, kiedy podejdziesz do sprawy z pozytywnym nastawieniem. Znajdź więc własną inspirację wśród tysięcy pomysłów i spersonalizuj swoją przestrzeń.

(Visited 213 times, 1 visits today)