Nowoczesny wystrój przedpokoju: szczegóły wykończenia

Wykończenie przedpokoju to trudne zadanie, ponieważ niewiele mieszkań może pochwalić się dużą powierzchnią tego pomieszczenia. Większość wyposażona jest w małe przedpokoje o średniej powierzchni nie większej niż 2 metry kwadratowe. Niewielki kwadrat znacznie komplikuje aranżację pomieszczenia, ale przy odpowiednim podejściu wystrój przedpokoju będzie zachwycał właścicieli przez długie lata, a także robił niezapomniane pierwsze wrażenie na gościach przekraczających próg mieszkania. A więc zastanówmy się, jak ozdobić wnętrze korytarza, i zobaczmy zdjęcia z przykładami gotowych projektów.

Nowoczesny przedpokój: zdjęcia projektów dla różnych układów pomieszczeń

W nowoczesnych mieszkaniach najczęściej spotykane są wąskie i kwadratowe korytarze. Pierwsza opcja układu jest najbardziej problematyczna, ponieważ w zależności od ilości mebli i ich wymiarów będzie zależało wygodne przemieszczanie się po całym mieszkaniu.

W przypadku wąskiego korytarza najlepsze są małe meble modułowe, które należy ustawić przy ścianie z minimalną liczbą drzwi.

Oryginalnym pomysłem na projekt dla długiego przedpokoju jest duża szafa, którą ustawia się wzdłuż ściany z jednym przejściem do sypialni lub innego pokoju. Jedne z drzwi szafy będą pełnić funkcję drzwi wewnętrznych. Oszczędza to znacznie miejsce w pomieszczeniu, a pojemna szafa pozwoli pomieścić w niej mnóstwo ubrań, butów i innych rzeczy. Drzwi szafy można również ozdobić lustrami i fototapetami w stylu pasującym do całego wystroju przedpokoju. Różne pomysły  z użyciem mebli modułowych przedstawione są na zdjęciach poniżej.

Praktyczny przedpokój: pokrycie ściany, dobór mebli i dekoracji

Optymalnym rozwiązaniem dla małego przedpokoju mogą być:

  • jasne tapety w poziome paski lub drobny wzór;
  • fototapeta na korytarzu przedstawiająca jaskrawy naturalny krajobraz lub geometryczny wzór 3D może wizualnie powiększyć przestrzeń, tworząc efekt prawdziwej obecności;
  • pastelowa farba lub tynk dekoracyjny;
  • kamień dekoracyjny lub cegła.

Ważne! Dobierając kolory do przedpokoju o dowolnym układzie, nie warto wybierać ciemnych odcieni. Sprawią, że mała przestrzeń będzie zbyt ponura i wizualnie zmniejsza już i tak niewielki przedpokój.

Oprócz standardowego zastosowania fototapet, można je również wykorzystać jako element dekoracyjny mebli. Można więc ozdobić ściany jednorodną jasną tapetą, a jedną ze ścian podkreślić fototapetami przedstawiającymi miasto lub naturę. Meble można również ozdobić różnymi fototapetami w postaci naklejek, wykonanych w stylu pasującym do reszty wnętrza. Tworząc projekt przedpokoju, możesz wybrać dowolny rodzaj tapety lub fototapety, ale optymalne jest użycie tapet winylowych z powłoką akrylową.

Biorąc pod uwagę, że korytarz jest jednym z najczęściej używanych pomieszczeń w mieszkaniu, na ścianach szybko mogą powstać brudne ślady. Fototapety lakierowane są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ich wyjątkową cechą jest możliwość czyszczenia na mokro.

Poniżej przedstawione są różne przykłady aranżacji przedpokoju, na zdjęciach są najbardziej typowe opcje wykończenia ścian.

Nowoczesny przedpokój: pomysły na wykończenie podłogi ze zdjęciami

Najbardziej ekonomicznym materiałem do wykończenia podłóg w przedpokoju jest linoleum. W sklepach budowlanych można znaleźć linoleum w najbardziej przystępnych cenach, a pomimo niskiej ceny materiał ten jest łatwy w czyszczeniu, nie boi się wilgoci i cechuje się szeroką gamą kolorów.

Płytki podłogowe  nadają się niemal do każdego rozwiązania wykończeniowego. Dziś na rynku materiałów budowlanych można znaleźć płytki na każdy gust: od monotonnych po wzory imitujące naturalny kamień. Wadą tego materiału jest niska przewodność cieplna, dlatego najlepiej łączyć go z systemem „ciepłej podłogi”.

Można pójść także w klasykę i wybrać drewniane podłogi. Są droższe niż płytki, ale niewątpliwie przyjemniejsze i bardziej “ciepłe”  w dotyku.

Oryginalny przedpokój: pomysły ze zdjęciami na projektowanie sufitu

Najbardziej odpowiednią opcją dla sufitu w przedpokoju będzie błyszczący sufit napinany w jasnym odcieniu. Błyszczące płótno optycznie zwiększa wysokość ścian, a także odbija światło z lampy sufitowej. Jeśli jesteś przeciwnikiem błyszczącego sufitu, możesz rozważyć użycie płótna matowego. Materiał ten pomaga delikatnie rozproszyć światło w pomieszczeniu.

Przedpokój to taka część mieszkania, w której mamy minimalną ilość światła dziennego. Dlatego należy zwrócić uwagę na dobór przemyślanego systemu oświetlenia. Ze względu na ograniczoną przestrzeń należy zrezygnować z masywnych żyrandoli. Optymalnym rozwiązaniem byłoby połączenie sufitu napinanego i zamontowanych w nim lamp sufitowych. Można je umieścić wzdłuż ścian na całym obwodzie pomieszczenia, co zapewni wystarczającą ilość światła w korytarzu.

Poniżej możemy zobaczyć projekt przedpokoju w mieszkaniu oraz przykładowe zdjęcie wykończenia sufitu i rozwiązania oświetleniowego.

Nowoczesny przedpokój: wnętrze w różnych stylach

Coraz większą popularność zdobywają dziś wnętrza urządzone w określonym stylu. Poniżej przyjrzymy się najpopularniejszym stylom aranżacji wnętrz, w których możemy wykonać nasz przedpokój. Zdjęcia gotowych wnętrz pozwolą Ci wyraźniej zobaczyć różnice pomiędzy  stylami.

W przedpokoju możesz zastosować jedną z poniższych opcji:

  • Nowoczesny styl to elegancki i funkcjonalny styl z minimalistycznym wystrojem. Taki wystrój charakteryzuje się wyraźnymi liniami i kontrastowymi kolorami, jak na przykład białe tapety i ciemne drewniane podłogi. Takie wnętrze zdobią zdjęcia na ścianie, umieszczone w ramach stonowanych kolorów.
  • Styl prowansalski wyróżnia maksymalna ilość naturalnych materiałów: drewniana podłoga, motywy roślinne na ścianach z zastosowaniem fototapety czy dekoracyjnej cegły, dużo światła.
  • Loft zyskuje dziś coraz większą popularność. Korytarz, którego projekt jest wykonany w tym stylu, jest dość surowy. Nie ma miejsca na pretensjonalność: zamiast modnego zestawu szaf używa się haczyków, ściany są ozdobione szorstkim tynkiem lub cegłą zamiast tapety, belki i inne elementy konstrukcyjne są widoczne pod sufitem. Ten styl jest idealny dla rodziny prowadzącej aktywny tryb życia. To właśnie w takim korytarzu rower, wrotki czy deskorolka będą służyć nie tylko rozrywce, ale też jako ozdoba wnętrza.

Przedpokój to najmniejsze, ale bardzo ważne pomieszczenie w domu. Jest pierwszą częścią mieszkania, którą widzą goście. Dlatego ważne jest dokładne przemyślenie wnętrza przedpokoju, aby stworzyć harmonię i komfort w całym mieszkaniu.

(Visited 229 times, 1 visits today)