Fototapeta we wnętrzu. Gdzie ją umieścić?

Fototapety są wyjątkowo pięknym i stylowym materiałem wykończeniowym. Posiadają wiele zalet oprócz walorów dekoracyjnych, więc nic dziwnego, że wzbudzają żywe zainteresowanie. Nie zawsze jest tak, że od razu mamy pomysł na zastosowanie wymarzonej fototapety. Przychodzimy z pomocą, podpowiadając, gdzie można umieścić fototapetę, aby wyglądała ona jak najlepiej.

Na jednej ścianie

Jednym z najbardziej popularnych sposobów dekorowania wnętrza fototapetą jest oklejenie nią jednej ze ścian, dzięki czemu staje się ona akcentem i zwraca na siebie szczególną uwagę. Nadruk na tapecie może mieć wspólną paletę kolorów z resztą wykończenia lub kontrastować z ogólnym tłem.

fototapeta na czesci sciany 1
fototapeta na czesci sciany 2

Część ściany

Za pomocą częściowej dekoracji ściany fototapetą można podzielić pomieszczenie na strefy. Na przykład oddzielić strefę wypoczynkową od kuchennej w połączonej przestrzeni.

Możesz użyć tapety, aby wyróżnić obszar, taki jak kominek lub telewizor.

fototapeta na drzwiach 1
fototapeta na drzwiach 2

Dwie ściany (narożne)

Inną opcją wykończenia jest oklejenie fototapetą dwóch połączonych ścian. Obraz może wizualnie wymazać miejsce łączenia, tworząc iluzję przebywania poza granicami domu.

fototapeta na jednej scianie 1
fototapeta na jednej scianie 2

Na 4 ściany

Odważne rozwiązanie wnętrzarskie. W takim układzie unikaj jaskrawych kolorów i trójwymiarowych obrazów. Najlepszą opcją byłaby jasna tapeta z delikatnym, jasnym nadrukiem.

fototapeta na sufit 1
fototapeta na sufit 2

Wnęka

Udekorowanie wnęki fototapetą będzie eleganckim rozwiązaniem, a wnętrze zyska niezbędną „iskierkę”, zachowując jednocześnie przestrzeń.

fototapeta na wszystkie sciany 1
fototapeta na wszystkie sciany 2

Na suficie

Najczęściej na suficie jest przedstawiane niebo. W zależności od projektu i osobistych preferencji może to być czyste niebo z puszystymi chmurami lub ciemna, gwiaździsta przestrzeń.

fototapeta narozna 1
fototapeta narozna 2

Na drzwiach

Fototapety na drzwiach mogą kojarzyć się z portalem otwierającym drogę do innego, tajemniczego miejsca.

fototapeta w ramce 1
fototapeta w ramce 2

W ramce

Oprawiona fototapeta stanie się prawdziwym dziełem sztuki we wnętrzu domu. Może to być duży panel lub obraz modułowy, wyeksponowany i podkreślony za pomocą złoconych bądź białych ram.

fototapeta we wnece 1
fototapeta we wnece 2

Połączenie fototapety i innych elementów wnętrza

Wybór wykończenia

1) Fragmenty fototapety doskonale łączą się ze zwykłą tapetą lub farbą. W lakonicznych nowoczesnych wnętrzach ta opcja jest wyjątkowo korzystna i funkcjonalna.

Ale są też inne rozwiązania.

fototapeta we wnetrzu 1

2) W stylu antycznym, greckim czy etnicznym jako tło dla fototapety może posłużyć szorstki kamień dekoracyjny lub fakturowany tynk.

fototapeta we wnetrzu 2

3) Połączenie fototapety i drogiej tapety tekstylnej jest również mile widziane we wnętrzach o historycznym wydźwięku (art deco, glamour).

fototapeta we wnetrzu 3

4) Panoramiczna fototapeta i imitacja cegieł to nieoczekiwane, ale bardzo korzystne połączenie. Zwłaszcza w projektach z mieszanymi nutami miejskiego, antycznego i nowoczesnego stylu.

fototapeta we wnetrzu 4

Meble i akcesoria

Już sama ściana z niewielkim fragmentem panoramicznej fototapety staje się akcentem wnętrza. Dlatego nie należy umieszczać na niej dodatkowych zdjęć, obrazów czy innych ozdób. Lepiej, aby przestrzeń w pobliżu tej ściany była jak najbardziej swobodna i pusta.

Ponadto wskazane jest używanie tylko takich zestawów mebli i roślin domowych, które „pasują” do przedstawionego krajobrazu i nie są sprzeczne z obrazem.

fototapeta we wnetrzu 5

Błędy w aranżacji z fototapetą

Jak widać, możliwości wykorzystania fototapet jest niewyobrażalnie wiele, co może prowadzić do wielu błędów w aranżacji wnętrza. Jakie błędy istnieją i jak ich uniknąć, rozważymy dalej.

  • Niedopasowanie motywu tapety i mebli. Bardzo częsty błąd, którego łatwo uniknąć: rozsądnie oceń swój wystrój przed zakupem fototapety. Jeśli wszystkie Twoje meble są w stylu minimalistycznym, to nie sposób połączyć je z romantycznym zamkiem na fototapecie.
fototapeta we wnetrzu 6
  • Nadmiar. Wykonanie aranżacji z fototapetą jest możliwe tylko wtedy, gdy w Twoim pokoju nie ma zbyt wiele mebli, zagracających przestrzeń. Fototapety powinny wyglądać harmonijnie i nie być zasłaniane przez szafy, gabloty i inne meble.
  • Błędy kolorystyczne. Nie staraj się, aby twój pokój był prawdziwym świętem barw i nie używaj w nim wszystkich kolorów tęczy. Im więcej monochromatycznych elementów, tym bardziej stylowy będzie Twoje wnętrze. Tutaj znajduje się również odpowiedź na pytanie, jak połączyć fototapetę ze zwykłą tapetą. Wybieraj jednokolorowe tapety, aby nie zgubić się wśród pstrokatych ścian.
fototapeta we wnetrzu 7
  • Trywialność. Są tapety, których używają wszyscy. Nie są złe, ale zupełnie nic nie mówią o Tobie. Spróbuj opowiedzieć swoją historię we wnętrzu swojego pokoju, nawet jeśli jest będzie ona nieoczekiwana i jaskrawa.

Cóż, zbadaliśmy główne aspekty dekoracji wnętrz za pomocą fototapety. Mamy nadzieję, że spodobały Ci się nasze spostrzeżenia i pomysły, a niektóre wskazówki i zalecenia uwzględnisz w swoim indywidualnym projekcie. Stwórz swoje wymarzone wnętrze z tapetami uwalls, a nasi specjaliści wesprą Cię na każdym etapie.

(Visited 115 times, 4 visits today)