8 Wskazówek dotyczących oświetlenia pokoju dziecięcego

Dziś naukowcy już udowodnili, że warunki rozwoju i wychowania dziecka wpływają na nie w przyszłości i kształtują jego osobowość. Dlatego rodzice starają się stworzyć swojemu dziecku jak najlepsze warunki, wyposażając pokój dziecięcy w najlepsze meble i tworząc praktyczne i ciekawe aranżacje. Jednocześnie należy pamiętać o jednym z najważniejszych momentów w projektowaniu każdego pomieszczenia – oświetleniu, które wpływa nie tylko na postrzeganie otoczenia przez dziecko, ale także na wzrok oraz wyniki w nauce. Oświetlenie w pokoju dziecięcym wymaga przemyślanego podejścia: zarówno niedobór, jak i nadmiar światła wpływają negatywnie.

1. JAKIE CZYNNIKI NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ?

Nie ma jakiegoś wzoru na obliczenie liczby żarówek, których należy użyć w pokoju i gdzie je umieścić. W każdym pokoju dziecięcym problem powinien być rozwiązywany indywidualnie i zależy to od wielu czynników:

 •     wielkości pomieszczenia,
 •     liczby i rozmiaru okien,
 •     wieku dziecka,
 •     wykorzystywanych materiałów wykończeniowych itd.

Wskazane jest stworzenie planu oświetlenia już na etapie planowania remontu: ważne jest, aby przemyśleć nie tylko to, jakie meble będą używane, jakie będą ściany i podłoga, ale także gdzie będą znajdować się główne i dodatkowe źródła światła.

Konieczne jest bardzo ostrożne podejście do doboru mocy lamp: należy unikać zbyt skąpego oświetlenia w pomieszczeniu, ale światło także nie powinno być zbyt jasne, aby nie rzucać niepotrzebnych refleksów na poszczególne przedmioty w pomieszczeniu. Cała przestrzeń powinna być równomiernie oświetlona: nagłe przejście od światła do cienia jest niedopuszczalne.

Jeśli chodzi o wygląd lamp, to dziś wybór jest na tyle szeroki, że pokój dziecięcy można urządzić w dowolnym stylu, a żyrandole i klosze mogą przypominać postaci z bajek, kreskówek, wyglądać jak ulubione zabawki.

2. PRAWIDŁOWA ORGANIZACJA OŚWIETLENIA NATURALNEGO

Ogólnie rzecz biorąc, organizacja oświetlenia w pokoju dziecinnym zaczyna się od wyboru pomieszczenia, w którym ten pokój będzie się znajdował. W tym celu zaleca się wykorzystanie najjaśniejszego pomieszczenia w mieszkaniu, tak aby dziecko miało maksymalny dostęp do światła dziennego. W pokoju z wystarczającą ilością naturalnego światła dziecku będzie łatwiej się obudzić, a atmosfera w takim pomieszczeniu będzie przyjemniejsza i bardziej pozytywna. Optymalne jest, aby okna w pokoju dziecięcym były skierowane na południe lub wschód.

naturalne (1)

Oczywiście, nie w każdym mieszkaniu są pokoje, idealnie spełniające warunki dla urządzenia pokoju dziecięcego. Wtedy należy poszukać sposobów na regulację ilości naturalnego światła i rozwiązywanie ewentualnych problemów oświetlenia przy użyciu dodatkowych źródeł światła.

naturalne (2)

Jeśli więc otwory okienne w pokoju są zbyt duże, a światło okaże się zbyt jasne, to nie zaszkodzi zawiesić na oknie półprzezroczyste rolety rzymskie, które będą redukować nadmiar światła. Jednocześnie konieczne jest zapewnienie zasłon przyciemniających, które mogą stać się niezawodną ochroną przed zbędnym światłem podczas odpoczynku. Szczególnie ważne takie zasłony są w pokoju dziecka, które korzysta ze snu dziennego.

naturalne (3)

Zachodnia i północna strona domu nie jest najlepszą opcją do urządzania pokoi dziecięcych, ale czasami po prostu nie ma innego wyboru. W takim przypadku tekstylia przy oknie powinny być jak najbardziej przezroczyste, aby nie zmniejszać i tak niewielkiej ilości światła. Dobrym rozwiązaniem może być poszerzenie otworu okiennego, ale niestety można to zrobić tylko w domku jednorodzinnym. Przy oczywistym niedoborze światła słonecznego konieczne jest zwiększenie intensywności sztucznego oświetlenia.

3. OŚWIETLENIE A WYKOŃCZENIE ŚCIAN

W pokoju dziecięcym często preferowane są jaskrawe kolory we wnętrzu. W przypadku małego pokoju należy zwrócić uwagę na jasne materiały wykończeniowe, gdyż pozwolą one rozjaśnić pokój i zatrzymać w nim więcej światła dziennego.

Aby wnętrze nadal było kolorowe, należy zadbać o jaskrawe akcenty oraz dekoracje. Doskonałym rozwiązaniem mogą się stać fototapety, gdyż mogą być tłem lub ozdobą pokoju same w sobie. Na fototapetach można umieścić uwielbiane przez dziecko postacie z bajek lub wybrać tapetę o innym motywie, który przypadnie dziecku do gustu.

Aby optycznie powiększyć pokój, warto przyjrzeć się tapetom 3D. Tworzą one efekt przestrzeni, a jasne kolory takich tapet dodatkowo rozświetlą pokój.

4. OŚWIETLENIE PODSTAWOWE

Oświetlenie ogólne w pokoju dziecięcym można stworzyć za pomocą żyrandoli, lamp sufitowych, oświetlenia punktowego, spotów, a także wykorzystać takie niebanalne pomysły jak fałszywe okna. Oświetlenie ogólne nie powinno być zbyt jaskrawe, ale wystarczające, aby zapewnić równomierne oświetlenie w całym pomieszczeniu. Lepiej jest, jeśli światło nie będzie skierowane w dół, tylko w górę i będzie rozproszone.

Jeśli zdecydujesz się użyć żyrandola w pokoju dziecka, zwróć uwagę na wykonane z matowego szkła oraz typu zamkniętego. Lepiej zrezygnować z dużych ciężkich źródeł światła:

 •     po pierwsze, nie są zbyt bezpieczne podczas aktywnych dziecięcych zabaw,
 •     po drugie, zagracają i pomniejszają przestrzeń, która w pokoju dziecięcym zazwyczaj i tak jest bardzo ograniczona.

Alternatywą dla zwykłego żyrandola jest lampa sufitowa: doskonale radzi sobie ze swoimi zadaniami, zajmuje mało miejsca, a jednocześnie może mieć ciekawy kształt, ozdabiając pokój dziecięcy. Inną opcją jest oświetlenie punktowe, które można łatwo zorganizować, jeśli w pokoju dziecięcym zamontowany będzie sufit napinany. Oświetlenie punktowe, rozmieszczone na całym obwodzie pomieszczenia zapewnia równomiernie rozproszone miękkie światło, niezbędne w pokoju dziecięcym. Często za pomocą oświetlenia punktowego można podzielić pomieszczenie na strefy.

Całkiem nieźle sobie radzą w pokojach dziecięcych spoty – żyrandole łączące kilka lamp. Kierunek światła spotów można łatwo zmienić, tworząc jednolite oświetlenie ogólne i, w razie potrzeby, podkreślając określone strefy. Jeśli pokój dziecięcy jest bardzo mały, spoty mogą zastąpić kilka rodzajów oświetlenia jednocześnie.

Ciekawą opcją do pokoi dziecięcych jest świecące okno lub fałszywe okno, które często umieszcza się na suficie. Imituje prawdziwe okno, za którym często znajduje się obraz nocnego nieba lub jasnego nieba z chmurami. Jeśli gwiaździste niebo jest bardziej dekoracyjnym oświetleniem, które należy zastosować w połączeniu z innymi źródłami światła, to światło z jasnego “nieba” będzie wystarczające, aby skutecznie pełnić rolę oświetlenia podstawowego.

5. OŚWIETLENIE ROBOCZE

Biurko dziecka przede wszystkim powinno być ustawione prawidłowo: bliżej okna i tak, aby promienie słoneczne padały z przodu lub z lewej strony. Aby stworzyć komfortowe warunki dla nauki wieczorem, musisz zadbać o lampę biurkową. Lepiej, jeśli lampa biurkowa będzie miała szeroki klosz, który przykryje bezpośrednie źródło światła, aby zbyt jaskrawe światło nie męczyło oczu dziecka. Wybór lamp biurkowych jest dziś bardzo szeroki, więc bez większych problemów można znaleźć lampę o odpowiednim wyglądzie oraz kolorze. W przypadku aktywnych dzieci, które łatwo mogą przewrócić czy upuścić lampę biurkową, można wybrać lampę, montowaną na ścianie.

Możesz uzupełnić światło od lampy biurkowej o lampę podłogową lub kinkiet, jeśli np. dziecko lubi rękodzieło lub prace plastyczne – dobre oświetlenie jest wtedy niezbędne. Wybierając lampę, nie zapomnij zwrócić uwagę na także na żarówki. Najlepsze są żarówki, których moc nie przekracza 60W. Podczas ich używania na białych kartkach papieru nie tworzą się refleksy, co umożliwia komfortowe czytanie. Rodzicom należy doradzić włączenie nie tylko oświetlenia przy biurku, ale także oświetlenia głównego podczas pracy dziecka przy biurku, aby nie było ostrego przejścia od światła do cienia.

6. ORGANIZACJA OŚWIETLENIA W STREFIE ZABAWY I W POBLIŻU ŁÓŻKA

Należy również zadbać o wystarczające oświetlenie w pobliżu łóżka, aby dziecko mogło czytać przed pójściem spać. W tym celu odpowiedni jest kinkiet ścienny lub lampka nocna. Jeśli mówimy o małym dziecku, potrzebne jest źródło przytłumionego miękkiego światła, aby w razie potrzeby włączyć je w nocy.

Strefa zabawy powinna być również oznaczona swoim własnym oświetleniem. Należy dbać, aby światło było umiarkowanie jaskrawe, lampy powinny być interesujące dla dziecka, wyglądać ciekawie. Najlepiej wybrać źródła oświetlenia o oryginalnym wyglądzie: w kształcie postaci z bajek, samolotów, kwiatów, motyli, balonów itp. Jeśli dziecko jest już wystarczająco duże i ma własny gust, nie będzie zbędnym pytanie o jego opinię na temat wystroju pomieszczenia i oświetlenia w nim.

7. ORGANIZACJA OŚWIETLENIA DEKORACYJNEGO

Oświetlenie dekoracyjne jest niezbędne do wizualnego korygowania przestrzeni pokoju, a także nadania mu interesującego wyglądu. Przy pomocy takiego oświetlenia w pokoju można odtworzyć prawdziwą bajkę, magiczny świat, w którym dziecko będzie się czuło spokojnie i komfortowo. Jako oświetlenie dekoracyjne mogą posłużyć lampki i taśmy LED. Można je wykorzystać do podkreślenia najciekawszych elementów w przestrzeni pokoju dziecięcego, a także podzielić pokój na strefy.

Można również użyć dekoracyjnych lamp z przyjemnym miękkim światłem. Mogą one mieć absolutnie dowolny kształt, świecić różnymi kolorami, tworząc w pokoju przytulną atmosferę. W poszukiwaniu ciekawych efektów ważne jest, aby nie przesadzić i nie przeładować pokoju dziecięcego zbędnymi elementami.

8. JAK SPRAWIĆ, BY BYŁO BEZPIECZNIE?

Skoro mowa o pokoju dziecięcym, wybierając oświetlenie należy pomyśleć nie tylko o efektownym wyglądzie sprzętu, ale także o bezpieczeństwie dziecka. Aby otoczenie było komfortowe, oświetlenie – optymalne i odpowiednie, a dziecku nie groziło niebezpieczeństwo, należy przestrzegać następujących prostych zasad:

 • lepiej jest używać zamkniętych źródeł światła: jeśli żarówka nagle się stłucze lub pęknie, nic nie zagrozi zdrowiu dziecka;
 • wszystkie materiały do produkcji lamp muszą być bezpieczne, a klosze najlepiej wybierać z tworzywa sztucznego lub tkaniny, wsporniki do lampy podłogowej – drewniane lub metalowe;
 • moc oświetlenia dobierana jest z uwzględnieniem wieku dziecka: im starsze jest dziecko, tym jaśniejsze musi być światło (niezbędne to podczas czytania i nauki), ale również nie należy przesadzać;
 • jeśli pokój jest przeznaczony dla bardzo małego dziecka, należy zwrócić uwagę, aby wszystkie elementy oświetlenia były poza zasięgiem malucha;
 • przewody również nie powinny być łatwo dostępne: najlepiej je ukryć w pudełkach czy pod listwą;
 • wszystkie gniazdka i przełączniki w pomieszczeniu najlepiej zakryć plastikowymi osłonami.

NA KONIEC

Nowoczesny wybór lamp do pokoi dziecięcych jest tak szeroki, że pomieszczenie można urządzić w absolutnie dowolnym stylu. Ważne jest, aby zwracać uwagę nie tylko na wygląd, ale także na funkcjonalność oraz bezpieczeństwo wszystkich urządzeń oświetleniowych. Wielu problemów można uniknąć, zastanawiając się z wyprzedzeniem nad planem oświetlenia, wybierając odpowiednie materiały wykończeniowe w Uwalls.pl i wydzielając w pomieszczeniu strefy odpoczynku, zabawy i nauki.

(Visited 22 times, 1 visits today)