Gruntowanie ścian przed tapetowaniem

Gruntowanie ścian  jest kluczowym etapem remontu przed nałożeniem na ściany materiału dekoracyjnego (tapeta, tynk dekoracyjny, fototapeta, farba itp.). Trwałość wykończenia, a także stopień przyczepności materiału dekoracyjnego do ściany zależy od jakości roztworu gruntującego i poprawności jego nałożenia. Poniżej omówimy szczegółowo, czym jest grunt do tapet i czy jest to takie ważne, aby go używać.

Czym jest grunt i jak długo on wysycha?

Grunt to specjalna kompozycja emulsji, która wchłania się w porowatą strukturę powierzchni i tworzy efekt monolityczny. W ten sposób puste miejsca na ścianie zostają wypełnione, zwiększając jej przyczepność.

Ponadto taka emulsja 

 • jest w stanie dezynfekować powierzchnię, zapobiegając pojawianiu się na niej pleśni lub innych rodzajów grzybów; eliminuje drobne niedoskonałości;
 • niszczy rdzę i zapobiega jej ponownemu pojawieniu się;
 • występuje jako etap przygotowawczy przed malowaniem lub dekorowaniem wyrobów drewnianych.

W zależności od rodzaju gruntu, czas jego całkowitego wyschnięcia może wynosić od 5 godzin (podkład akrylowy pod tapetę) do 24 godzin (emulsja glifaltowa). Czas może się różnić także w zależności od producenta, dlatego przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją.

grunt 1

Gruntowanie ścian przed tapetowaniem: zalety i wady

Gruntowanie ścian przed tapetowaniem lub malowaniem ma następujące zalety:

 • zmniejsza zużycie farby i kleju;
 • praktycznie eliminuje możliwość pękania farby po wyschnięciu;
 • na zagruntowaną powierzchnię farba nakłada się równą warstwą;
 • zapewnia maksymalny poziom przyczepności materiału dekoracyjnego do ściany;
 • ma właściwości przeciwgrzybicze i antykorozyjne;
 • wielu współczesnych producentów zwraca uwagę na przyjazność produkowanej emulsji dla środowiska;
 • grunt do płyt kartonowo-gipsowych pod tapetą umożliwia łatwe usunięcie tapet przy następnym remoncie;
 • tworzy na powierzchni wodoodporny film;
 • tworzy gładką i równą powierzchnię;
 • kolorowe podkłady pomagają ukryć drobne pęknięcia i sprawiają, że kolor materiału dekoracyjnego jest bardziej nasycony.

Pomimo wielu pozytywnych aspektów obecne są również aspekty negatywne:

 • gęsty podkład ma mniejszą siłę penetracji;
 • przezroczysta emulsja nie zawsze jest wygodna w użyciu do pokrycia dużego pomieszczenia: ze względu na jej szybkie wchłanianie się nie zawsze można odróżnić już zagruntowaną powierzchnię;
 • w przypadku nie przestrzegania czasu schnięcia na materiałach dekoracyjnych mogą pojawić się plamy, które mogą zrujnować ostateczny wystrój wnętrza.

Wszystkie te wady nie są krytyczne i można ich uniknąć, wybierając odpowiedni rodzaj emulsji i przestrzegając wszystkich zasad jej stosowania.

Rada! Wielu ekspertów zaleca dogłębne gruntowanie na pierwszą warstwę i użycie gęstej emulsji na drugą.

grunt 2

Jaki grunt wybrać pod tapety lub farbę: rodzaje i różnice

Producenci emulsji gruntujących proponują specjalne grunty dla różnych typów podłoża i pomieszczeń:

Głęboko penetrujący grunt jest optymalny do stosowania na kruchych i niestabilnych powierzchniach. Skład emulsji zapewnia nie tylko dobrą przyczepność do podłoża, ale także znacząco je wzmacnia. Najczęściej wybierany do stosowania na powierzchniach otynkowanych lub betonowych, ale może być również stosowany jako podkład do tapet.

Grunt szczepny zapewnia wysoką przyczepność do gładkich powierzchni przy minimalnej nasiąkliwości. Jest również często stosowany jako podkład pod tapety z włókniny lub inne „ciężkie powłoki” (gęste tapety „freski”, tkaniny tekstylne, gruby winyl, sitodruk itp.).

Gruntu silikonowego używa się głównie pod farby silikonowe. Redukuje on chłonność powierzchni, tym samym zmniejszając zużycie farby.

Grunt antyseptyczny stosowany jest przed wykańczaniem pomieszczeń o dużej wilgotności. Emulsja zawiera specjalne składniki antyseptyczne o wysokiej konsystencji i właściwościach hydrofobowych. Taki podkład pozwala uzyskać nie tylko maksymalny stopień przyczepności powłoki dekoracyjnej do powierzchni, ale także zapewnia ochronę przed pojawieniem się wszelkiego rodzaju grzybów i pleśni.

Rada! W łazience zaleca się nakładanie nie dwóch, a nawet trzech warstw takiego gruntu.  

Grunt antykorozyjny zapobiega rdzewieniu i służy do obróbki powierzchni metalowych.

Uniwersalny – może być stosowany do wszystkich powierzchni. Najczęściej stosowany jako podkład do tapet przed malowaniem.

grunt 3

Grunt na ścianę pod tapety: szczegóły nakładania

Grunt do tapet można nakładać pędzlem, wałkiem lub jednym i drugim: wałkiem na całą powierzchnię ściany oraz pędzlem do nakładania emulsji w narożnikach. Wybierając wałek do pracy, należy rozumieć różnicę między tworzywami, z których może być wykonany:

 • guma piankowa – przeznaczona do rozprowadzania kleju wzdłuż ścian;
 • dekoracyjny – służy do nakładania tynku dekoracyjnego;
 • wełniany – najlepsza opcja do nałożenia podkładu.

W takim przypadku konieczne jest wybranie narzędzia o średnim włosiu, które zapewni równomierne nałożenie emulsji na ścianę, bez zatrzymywania jej we włóknach wałka.

Poniżej kilka ogólnych wskazówek dotyczących gruntowania ścian:

 • Grunt przed klejeniem tapet nakłada się w dwie warstwy; drugą warstwę nakłada się po całkowitym wyschnięciu pierwszej (dokładny czas schnięcia wskazany jest na opakowaniu).
 • Grunt należy nakładać nie tylko przed tapetowaniem, ale również przed nałożeniem masy wyrównującej (szpachlówki lub tynku).
 • Wszystkie widoczne ubytki na ścianach należy naprawić przed nałożeniem preparatu gruntującego.
 • Przed nałożeniem materiałów dekoracyjnych należy upewnić się, że grunt wysechł całkowicie.
grunt 4

Gruntowanie powierzchni to niezbyt skomplikowany proces, z którym można sobie poradzić nawet bez doświadczenia w pracach remontowych. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni typ gruntu, a szczegółowe instrukcje na opakowaniu pomogą ustalić czas schnięcia i prawidłowy schemat nakładania.

(Visited 8 300 times, 1 visits today)