Tapetowe problemy: jak je rozwiązać i jak im zapobiec?

Remont skończony, ale nie każdy może odetchnąć z ulgą, bo po chwili się okazuje, że tapeta się odkleja. Czasami – razem z tynkiem. Nieraz pojawiają się na niej bąble i pęcherze. Albo widoczne są miejsca styku poszczególnych kawałków tapety. Jak rozwiązać problem i uniknąć jego powtarzania się w przyszłości? 

Cóż, jeśli nie uświadomimy sobie, dlaczego takie sytuacje się zdarzają, możemy jeszcze długo znajdować się na etapie remontu. Czasami trwa to w nieskończoność. Dziś wyjdziemy z błędnego koła i dowiemy się o najczęstszych błędach podczas montażu tapet, o ich przykrych skutkach i sposobach rozwiązywania powstałych problemów.

Tapeta się odkleja

Wydawałoby się, że podczas remontu wszystko zostało wykonane poprawnie, ale i tak doszło do katastrofy i tapeta odkleiła się od ściany. Zebraliśmy tu najczęstsze powody, dla których tapeta się odkleja:

 • Defekt ścian jest niemal powszechnym zjawiskiem w nowych budynkach, ale w starych domach ściany również się deformują, więc nie wykluczamy podobnego problemu. Przed przystąpieniem do prac wykończeniowych należy dokładnie sprawdzić wszystkie powierzchnie, usunąć słaby tynk, naprawić nawet najmniejsze pęknięcia.
 • Ściany z płyt gipsowo-kartonowych zostały zamontowane bez przestrzegania zasad technologicznych. Szczególną uwagę zwraca się na sposób obróbki połączeń między płytami.
tapetowe problemy 1
 • Ściany nie były odpowiednio przygotowane. Pozostają na nich resztki starej tapety lub ślady po farbie. Jeszcze gorzej, jeśli ściany nie są wstępnie zagruntowane, a jest to obowiązkowy krok w prawidłowym montażu tapety. Tapeta odkleja się również, gdy jest nakładana w pośpiechu na wilgotne powierzchnie (tynk lub grunt nie wysechł do końca).
tapetowe problemy 2
 • Nieprzestrzeganie technologii i instrukcji jest problemem raczej profesjonalistów niż początkujących. Wydaje im się, że wiedzą już wszystko, więc nie czytają zaleceń, a przecież każdy producent może mieć swoje zasady stosowania określonych materiałów wykończeniowych.
 • Nierówna warstwa kleju do tapet jest kolejnym częstym naruszeniem, szczególnie jeśli klej jest rozprowadzany za pomocą pędzla, a nie wałka. W ten sposób na płótnie powstają miejsca bez kleju lub nakłada się go bardzo niewiele.
tapetowe problemy 3

Szczególną uwagę należy zwrócić na przebieg procesu suszenia po naklejeniu tapety. Aby zapobiec odklejaniu się tapety, należy upewnić się, że wilgoć w pomieszczeniu nie odparowuje bardzo szybko:

 • Nie otwieraj drzwi i okien przez pierwsze kilka dni.
 • Unikamy przeciągów, zamykamy wentylację.
 • Jeśli okna wychodzą na południe, należy je zasłonić, aby uniknąć bezpośredniego światła słonecznego.
tapetowe problemy 4

Uwaga! Tapeta często się odkleja i pojawiają się na niej bąble przy bardzo niskiej temperaturze w pomieszczeniu i jednocześnie wysokiej wilgotności, dlatego w takich warunkach nie należy kłaść tapety.

Jak przykleić tapetę, aby nie odpadła?

Głównym problemem związanym z odklejaniem się tapety jest to, że tapetowanie wydaje się być prostą rzeczą i rozpoczyna się je bez znajomości wszystkich zasad. Rzeczywiście, w większości przypadków nawet początkujący będą mogli położyć tapetę na ścianie, ale tylko wtedy, gdy wcześniej przeczytali zalecenia dotyczące prawidłowego przyklejania tapety.

tapetowe problemy 5

Nie musisz szukać informacji, dlaczego tapeta się odkleja i co zrobić w takim przypadku, jeśli nie będziesz powtarzać cudzych błędów:

 1. Nie oszczędzaj na materiałach wykończeniowych, wybieraj certyfikowane tapety dobrej jakości. 
 2. Nie zaczynaj klejenia, dopóki dokładnie nie zapoznasz się ze wszystkimi instrukcjami, umieszczonymi na zakupionej tapecie i kleju.
 3. Aby sprawnie przeprowadzić remont, koniecznie musisz mieć specjalne szpatułki i rolki. Miej pod ręką odpowiedni zapas czystych szmatek, aby szybko usunąć klej z tapety i innych powierzchni.
tapetowe problemy 6
 1. Kup dobry klej do tapet oraz specjalny klej do klejenia styków.
 2. Bez solidnego przygotowania ścian nie zaczynaj montażu, aby tapeta się nie odkleiła już po kilku dniach. Podkład gruntujący należy nakładać ściśle według instrukcji.
 3. Zaplanuj klejenie tapet przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Zaleca się schnięcie materiałów wykończeniowych w warunkach naturalnych, bez narażania ich na podwyższone temperatury.
 4. Całkowicie wyeliminuj przeciągi. Poczekaj z wietrzeniem pokoju kilka dni – ta rada dotyczy również sytuacji, gdy musisz podkleić odklejoną tapetę, aby problem nie powtarzał się w kółko.
tapetowe problemy 7

Praktyczne wskazówki jak naprawić odklejoną tapetę

Jeśli tapeta się odkleja, możesz rozwiązać problem w następujący sposób:

 • Jeśli krawędzie tapety odkleją się, wystarczy ponownie podkleić styki. To najprostszy problem i musisz postępować tak samo, jak przy normalnym remoncie. Należy uważać, aby na oddzielonych krawędziach nie było żadnych zanieczyszczeń. Aby przykleić luźno zwisający fragment tapety, używaj tylko przetestowanego, rozcieńczonego kleju do tapet.
tapetowe problemy 8
 • Kuszące jest szybkie nałożenie kleju PVA, który prawdopodobnie masz w domu. Tak, taki uniwersalny klej szybko rozwiąże problem, ale po nim mogą pozostać żółte plamy, a przy kolejnym remoncie trudno będzie zdjąć tapety ze ścian. Jeśli to Cię nie przeraża, klej PVA poradzi sobie całkiem dobrze.
 • Jeśli tapeta nie tylko odkleiła się od ściany, ale odpadła razem z tynkiem, istnieje duże prawdopodobieństwo pęknięcia całego płótna. Uszkodzony obszar należy całkowicie zastąpić nowym tynkiem i nowym fragmentem tapety, ale wymaga to odpowiednich zapasów materiałów wykończeniowych. Ta opcja jest odpowiednia, jeśli po remoncie minęło niewiele czasu, a tapeta na ścianie nie zmieniła jeszcze koloru pod wpływem czynników zewnętrznych.

Widoczne styki między fragmentami tapety

Fani dekoracji tapetowych często spotykają się z nieprzyjemną sytuacją, gdy na styku pasków tapet pojawiają się zniekształcenia. I chociaż często tapeta nie była tania, efekt końcowy jednak nie spełnia oczekiwań. Ponowne oklejanie całej ściany jest drogie,a rozwiązać problem za pomocą oświetlenia też się raczej nie uda. Dlatego warto wiedzieć, jak można ukryć styki między paskami tapety i spróbować zastosować te metody w praktyce.

tapetowe problemy 9

Przyczyny problemów

Trudności te są często związane z niedrogą papierową tapetą, chociaż nie są wykluczone również przy wykorzystaniu drogich materiałów. Przyczyną tego może być nieprzestrzeganie zasad transportu i przechowywania tapet. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić krawędzie rolek. Jeśli są pogniecione lub uszkodzone, to z pewnością będzie to widoczne po naklejeniu.

tapetowe problemy 10

Jeśli ciemna tapeta ma niepomalowaną krawędź, należy to naprawić, kolorując ją ciemną kredką.Problemów z niepoprawnymi warunkami przechowywania można uniknąć, zamawiając tapetę na wymiar – w ten sposób mamy pewność, że zostanie dopasowana do naszej ściany i dotrze do nas świeżo po wydrukowaniu.

Styki na różnych rodzajach tapet

W zależności od rodzaju tapety, krawędzie wyglądają i łączą się inaczej.

Papierowe tapety

Papier pod wpływem kleju rozciąga się, a po wyschnięciu wraca do poprzedniego rozmiaru. Jest to częsta przyczyna nierównomiernej redukcji tapety po wyschnięciu oraz pojawiania się rozdarć i zniekształceń w miejscu łączeń. Aby tego uniknąć, należy natychmiast po nałożeniu kleju przykleić tapetę do ściany, zanim zdąży nasiąknąć klejem i napęcznieć.

tapetowe problemy 11

Winylowe tapety

Trudności w tym przypadku pojawiają się, gdy paski tapet są łączone w rogach. Powodem tego mogą być nierówności ścian i ich niewystarczające przygotowanie. Może pomóc przecinanie styku. Tapeta przyklejana jest w rogu z zakładką 3 cm. Następnie to miejsce jest przecinane, dzięki czemu uzyskujemy połączenie dwóch brytów tapety na styk. Obszar styku smarujemy klejem i wygładzamy.

tapetowe problemy 12

Aby zapobiec pojawianiu się zniekształconych styków na tapecie winylowej, musisz kleić bryty na zakładkę. W przypadku tapety z podkładem z flizeliny wystarczy zakładka 2 cm, przy podstawie papierowej – 4 cm. Następnie miejsce łączenia jest przecinane nożem za pomocą poziomicy, a wszystkie resztki są usuwane.

Przyczyną zniekształceń może być zły klej, a więc przed użyciem należy uważnie przeczytać instrukcje.

tapetowe problemy 13

Do tapet z podkładem z flizeliny potrzebny jest odpowiedni klej, który nakłada się zarówno na ścianę jak i na tapetę. Podstawa papierowa przewiduje nałożenie kleju wyłącznie na tapetę. 

Tapety flizelinowe

Ten rodzaj tapet nie ma szczególnych trudności z rozbieżnością styków, ponieważ nie rozciąga się jak tapeta papierowa. Uwagę należy zwrócić na rogi, które przyklejamy na zakładkę, a następnie usuwamy nadmiar materiału. 

tapetowe problemy 14

Co należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem pracy

Przed przyklejeniem tapety należy dokładnie przygotować ścianę. Jeśli są na niej nierówności, niedoskonałości na stykach brytów są nieuniknione. Ścianę należy otynkować, przeszlifować i zagruntować.

Bez podkładu gruntującego na ścianie jest zbyt dużo kurzu, który wchłania klej i utrudnia dobre połączenie z tapetą. Najlepiej użyć gruntu dzień przed planowanym tapetowaniem.

tapetowe problemy 15

Aby uniknąć problemów z łączeniami tapet, warto prawidłowo nałożyć klej. Jego nadmiar lub brak prowadzi do przykrych konsekwencji. Jeśli warstwa kleju jest zbyt gruba, wyschnięcie zajmie dużo czasu.

tapetowe problemy 20

Jeśli klej jest nakładany na tapetę (zwykle papierową), należy złożyć bryt na kopertę i przejechać po nim gumowym wałkiem, aby równomiernie rozprowadzić klej. Procedurę wałkowania należy powtórzyć po umieszczeniu tapety na ścianie.

Przy zakupie najlepiej zwrócić uwagę na tapetę o dużej szerokości. Będzie na niej mniej styków i będzie można je zamaskować meblami i dodatkami.

Jak skutecznie ukryć styki między brytami tapety

Najczęściej pojawiają się następujące problemy z łączeniami:

 • Rozsuwanie się brytów, przez co pojawia się między nimi luka.
  Możesz wyeliminować tę niedogodność malując tapetę farbą. Bardziej budżetowym sposobem byłoby zastosowanie w obszarze styków fugi do płytek z dodatkiem odpowiedniego barwnika. Możesz zamalować lukę markerem lub kredką. Jeśli bryty tapety są lekko rozsunięte, krawędzie pasków można zmoczyć ciepłą wodą i spróbować zsunąć je do siebie.
tapetowe problemy 17
 • Klej na przedniej stronie tapety.

Przed wyschnięciem można go wytrzeć czystą białą szmatką lub chusteczką. Na papierowej tapecie należy to zrobić ostrożnie, po prostu osuszając obszar. Na ciemnych tapetach ślady kleju można zamaskować ołówkiem.

 • Podwijanie i podnoszenie się krawędzi tapety.

Wadę tę można łatwo usunąć za pomocą kleju do tapet. Krawędzie pasków są ponownie umieszczane na ścianie, dla pewności lepiej je docisnąć gumowym wałkiem.

Bąble i pęcherze na tapecie po wyschnięciu

Czasami po wyschnięciu świeżo naklejonej tapety jej powierzchnia pęcznieje. W rezultacie powstają małe pęcherzyki i duże kieszenie powietrzne. Psuje to wygląd ściany i często staje się sprzyjającym środowiskiem dla pojawienia się pleśni i grzyba.

tapetowe problemy 18

Dlaczego powstają pęcherze?

Istnieje kilka powodów, dla których tapeta miejscami odkleja się od ściany i tworzy bąbelki:

 • Najczęstszym z nich jest zdeformowana powierzchnia ściany. Nawet drobne wgniecenia, pęknięcia, odpryski mogą spowodować uszkodzenie całej instalacji. W takich przypadkach ryzyko powstawania pęcherzy jest największe podczas naklejania ciężkich tapet winylowych o podstawie flizelinowej, gdyż nie da się ich docisnąć na tyle mocno, aby usunąć pozostałości powietrza. Montaż tapety na mokry tynk, szpachlę i grunt jest przyczyną zarówno pojawienia się bąbelków, jak i całkowitego odklejania się całego płótna.
 • Nierównomiernie nałożony klej powoduje również odklejanie się poszczególnych obszarów. Wynika to ze słabej chłonności kleju w niektórych miejscach, co pociąga za sobą niewielkie nagromadzenie powietrza w tych obszarach z późniejszym pęcznieniem.
 • Należy również unikać bezpośredniej ekspozycji na promienie UV dopóki tapeta całkowicie nie wyschnie.
 • Nieprawidłowo dobrany klej i nierównomierna jego aplikacja często prowadzą do gromadzenia się powietrza pod tapetą.

Jak to naprawić?

Metody usuwania pęcherzyków powietrza z mokrej i suchej tapety znacznie się różnią. Jeśli wystarczy użyć gumowego wałka, aby usunąć pęcherze na niedosuszonym płótnie, to usunięcie defektów z już wyschniętej tapety wymaga bardziej drastycznych środków.

Najczęstszym sposobem usunięcia bąbelków jest ich przekłucie i ponowne przyklejenie odklejonego obszaru. W tym celu należy użyć strzykawki. Grubość igły będzie zależeć od gęstości rozcieńczonego kleju, który będziemy pod tapetę wstrzykiwać. Musisz przebić papierowy pęcherz pod kątem 25-30 stopni. Umożliwi to wprowadzenie igły prawie równolegle do ściany na pożądaną głębokość.

tapetowe problemy 20

Rozprowadzenie kleju w przestrzeni powietrznej powinno odbywać się od krawędzi bańki do jej środka. Pozwoli to uniknąć suchych plam w kieszeni i usunąć nadmiar kleju przez otwór, w który włożono igłę. Ostrożnie i równomiernie rozprowadź klej na całej powierzchni oddzielonego obszaru. Aby to zrobić, możesz użyć szpatułki lub miękkiego wałka.

Po rozprowadzeniu kleju i usunięciu jego nadmiaru klejoną część tapety należy mocno docisnąć i spróbować wyrównać powstałe fałdy. Gdy tylko obszar wyschnie, drobne nierówności zostaną wygładzone.

 

Przy eliminacji dużych kieszeni powietrznych pojedyncze przekłucia nie wystarczą. Aby wyeliminować duże ubytki, należy ostrożnie przeciąć powierzchnię tapety i odchylić odklejony obszar. Następnie za pomocą małego pędzelka nałóż klej zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Klej można nakładać zarówno na płótno, jak i na płótno oraz ścianę. Następnie należy mocno docisnąć tapetę i usunąć powietrze spod naklejonego obszaru. Do tapet papierowych zaleca się stosowanie miękkiej, suchej szmatki, a do tapet winylowych i flizelinowych polecany jest wałek gumowy. 

Możesz użyć tej metody tylko wtedy, gdy na tapecie znajduje się ornament. Na gładkich płótnach lub fototapetach nacięcia mogą pozostać widoczne. W przypadku bardzo dużych obszarów rozwarstwienia konieczne jest zdemontowanie brytu z dalszym naklejeniem nowego fragmentu. 

 

Teraz już wiesz, jak usunąć tapetowe niespodzianki. Aby uniknąć ich i nigdy nie mieć z nimi do czynienia, warto wybrać tapetę wysokiej jakości oraz odpowiednio przygotować ścianę. Jak to zrobić, pisaliśmy w artykulę Gruntowanie ścian przed tapetowaniem. Życzymy udanego remontu i wyłącznie miłych doświadczeń tapetowych!

(Visited 67 times, 1 visits today)