8 powodów, dla których warto wypróbować fototapety – pomysły na wybór motywu

Nowoczesne fototapety mają niewiele wspólnego z tymi, które były popularne w latach 70. Na przestrzeni lat podejście do ich zastosowania we wnętrzach uległo całkowitej zmianie. Obecnie z pomocą fototapet bez problemu można podzielić pokój na strefy, ukryć niedoskonałości ściany lub po prostu pobawić się przestrzenią. Przedstawiamy kilka powodów, dla których warto “zaprosić” nowe fototapety do swojego domu.

Powód 1: nadaj wnętrzu charakteru

Wnętrze aranżujemy z użyciem przedmiotów: mebli lub akcesoriów. Ale odpowiednio dobrane fototapety poradzą sobie z tym zadaniem nawet lepiej. Znajdź centralny punkt pokoju i udekoruj ściany tapetami, pasującymi do reszty wystroju. Na przykład, aby utrzymać we wnętrzu motyw dalekiego wschodu, warto pokusić się o obrazy z wizerunkiem marokańskich zaułków lub bazarów. Wnętrze w stylu minimalistycznym doskonale podkreślą fototapety o delikatnej palecie barw – powiększony kwiat, hieroglify, figury geometryczne na jednokolorowym tle. Takie tapety staną się praktycznym i estetycznym rozwiązaniem. Nowoczesny styl high-tech w zestawieniu z tematyką urbanistyczną stworzy niesamowitą atmosferę dzięki fototapetom z drapaczami chmur czy ulicami metropolii.

fototapety 3d skala

Powód 2: dodaj głębi w niewielkim pomieszczeniu

Fototapety mogą nie tylko wizualnie zwiększać lub zmniejszać rozmiary pomieszczenia, potrafią także stworzyć wrażenie głębi. Wystarczy jedynie naruszyć reguły i przykleić fototapetę tak, aby wychodziła za krawędzie jednej ściany i częściowo nachodziła na sąsiadujące powierzchnie. Taki obraz będzie wyglądał bardziej realistycznie, podobnie jak efekt 3D na zakrzywionych ekranach telewizorów plazmowych.

swiatlo i przyroda

Powód 3: nadaj koloru monotonnej przestrzeni

Wnętrza w stylu minimalistycznym lub high-tech często pozbawione są koloru. Pomieszczenie w monochromatycznej tonacji znacznie ożywią fototapety o wyrazistych kolorach. W lakoniczny design wspaniale wpiszą się fototapety z abstrakcyjnymi, geometrycznymi wzorami lub barwnym obiektem na monochromatycznym tle.

Eksperymentuj!

tropikalne liscie

Powód 4: pamiętaj o najważniejszym

Tapety z napisami spodobają się nie tylko nastolatkom i kreatywnym osobom. Słowa, frazy, a nawet całe przesłania wprowadzą do wnętrza nutkę ekstrawagancji i nadadzą mu indywidualnego wydźwięku. Pomysłowe aforyzmy i cytaty podkreślą światopogląd gospodarza pokoju i staną się inspiracją do nowych działań. Deklaracja miłości na ścianie sypialni małżeńskiej stanie się prawdziwą mantrą, podtrzymującą wyjątkową atmosferę. Fototapety z motywem rozsypanych liter o różnych wymiarach i czcionkach subtelnie zasugerują, że właściciel pokoju uwielbia czytać 😉

malarka

Powód 5: złagodź kontrast

Połączenie dwóch tapet w jednym pokoju to niebanalny pomysł. Warto jednak zadbać, aby harmonijnie tworzyły całość. Ważne jest zachowanie spójności, najlepiej żeby wzór lub kolor występował zarówno na jednej, jak i na drugiej tapetacie. Kombinacje tego typu można tworzyć celowo, na przykład połączyć zielone i różowe tapety z fototapetami, przedstawiającymi różowe kwiaty z zielonymi łodygami.

sciana sala i meble

Powód 6: dodaj życia przestrzeni

Nie trzeba dekorować tapetą całej ściany. Pojedyncze fragmenty wzorów czy zdjęcia, umieszczone na drzwiach lub meblach, sprawią, że wnętrze stanie się bardziej żywe i dynamiczne. Fototapetę można podzielić na kilka mniejszych części. Jeśli marzysz o zanurzeniu się w nowoczesnym stylu loft, spróbuj wykorzystać jego elementy w mieszkaniu, dekorując część ściany lub drzwi imitacją muru z cegły.

zniszczone deski

Powód 7: zatrzymaj chwilę

Surowe, nowoczesne wnętrza nierzadko pozbawione są ciepła i sentymentalizmu, które najlepiej widać na zdjęciach rodzinnych. Ale jeśli nie przemawiają do Ciebie zdjęcia, powieszone nad kominkiem, sięgnij po modne rozwiązanie, jakim są fototapety. We wnętrzu sypialni najlepiej odnajdą się romantyczne zdjęcia zakochanej pary, zaś w pokoju dziecka lub salonie – zdjęcia najbliższych. Fototapety w wersji czarno-białej doskonale sprawdzą się w niemalże każdym wnętrzu, gdyż będą prezentować się stylowo i nowocześnie.

namietny pocalunek

Powód 8: zadbaj o harmonię we wnętrzu

Fototapety podkreślą nie tylko styl, ale także przeznaczenie i rolę pomieszczenia. W sypialni doskonale sprawdzą się motywy w stonowanych kolorach oraz o neutralnej tematyce. W pokoju dziecka – tapety z ulubionymi bohaterami bajek i kreskówek. Nastolatkowi natomiast przypadną do gustu fototapety o sportowej, dynamicznej tematyce, odzwierciedlające jego zainteresowania.

krzew magnolii
(Visited 96 times, 1 visits today)