Eklektyczny styl we wnętrzu

Eklektyzm jako styl pojawił się w XIX wieku i pierwotnie oznaczał mieszankę baroku, klasycyzmu i renesansu. Dzisiaj każde wnętrze, którego nie można przypisać do jednego konkretnego stylu, jest zwykle nazywane eklektycznym.

eklektyczny styl we wnetrzu (1)

Czy to oznacza, że można tak nazwać dowolne chaotyczne połączenie przedmiotów i gatunków? Niezupełnie. Jak każda inna koncepcja wnętrza, eklektyzm rządzi się pewnymi zasadami, a poza tym jest to jeden z najtrudniejszych w aranżacji stylów. Nieumiejętne łączenie różnorodnych przedmiotów i stylów w pewnym momencie może doprowadzić do całkowitej katastrofy.

Czy eklektyzm - to wnętrzarski miszmasz?

W aranżacji wnętrz eklektyzm oznacza, że w tym samym pokoju bardzo stare i stylowe meble mogą przebywać obok super minimalistycznych, a nawet futurystycznych przedmiotów. Kolory i faktury również można mieszać, ponieważ styl eklektyczny polega na mieszaniu i dopasowywaniu.

eklektyczny styl we wnetrzu (6)

Należy jednak pamiętać, że wszystkie elementy wystroju powinny ze sobą dobrze współgrać. Eklektyczne wnętrza z reguły są dość indywidualne i artystyczne, a domy w tym stylu nie przypominają niczego innego.

Eklektyzm a zapożyczenie różnych stylów

Style i pomysły te zostały zaczerpnięte z różnych okresów i różnych środowisk, to sztuka łączenia ich w jeden projekt. Stworzenie eklektycznego wnętrza wymaga sporego wysiłku, licznych pomysłów i ogromnej kreatywności, aby pomieszczenie wyglądało świetnie, a jednocześnie jego części były ze sobą logicznie powiązane. To coś więcej niż tylko złożenie wszystkiego razem!

eklektyczny styl we wnetrzu (9)

Eklektyczny wystrój sprawdza się, gdy wszystkie te części różnych stylów uzupełniają się i podkreślają, a elementy przestrzeni są ze sobą połączone jakimś wspólnym motywem. 

Z reguły na potrzebę jednoczącego tła wykorzystywany jest jakiś neutralny kolor.

eklektyczny styl we wnetrzu (11)

W eklektyzmie można stworzyć harmonijne połączenie wszystkich znanych stylów, takich jak tradycyjny klasyczny, etniczny, nowoczesny, retro, śródziemnomorski i innych, co pozwala osiągać niesamowite efekty. Czasami styl ten może wydawać się krzykliwy lub zbyt wymyślny, także eklektyzm jest czasami krytykowany za względny brak logiki i określonego schematu. Ale w ten właśnie sposób można łatwo przezwyciężyć stagnację stylistyczną, a aktualizacja wystroju jest prosta i interesująca.

eklektyczny styl we wnetrzu (14)

Pomaga on również zaspokoić różne potrzeby i zamiłowania właścicieli wnętrz, od neoklasycyzmu po vintage. Pomijając sztywne granice stylistyczne odnoszące się do określonego stylu wnętrza, można tworzyć swój własny, niepowtarzalny styl i mieć z tego ogromną satysfakcję!

Jak wygląda eklektyczne wnętrze?

Kolorystyka wnętrza

Szczególne miejsce w projektowaniu wnętrza zajmuje wybór eklektycznej palety kolorów. Jednolity kolor dekoracji pozwoli „pogodzić ze sobą” elementy z różnych stylów. Lepiej zatrzymać wybór kolorów tła na neutralnych odcieniach, rozcieńczając je jaskrawymi akcentami.

eklektyczny styl we wnetrzu (5)

Ściany i sufity pomalowane farbą w pastelowych, delikatnych odcieniach, a jedną ze ścian można wyróżnić kontrastowym kolorem. Dobrze wygląda użycie tekstyliów w kilku odcieniach tego samego koloru, zarówno jasnych  i kontrastowych,  jak i w spokojnych kojących barwach. Mimo wszystko nie ma jakichś specjalnych zasad przy wyborze koloru, wszystko tutaj zależy od preferencji właścicieli mieszkania.

eklektyczny styl we wnetrzu (8)

Należy zauważyć, że eklektyzm wdzięcznie przyjmuje naturalne spokojne odcienie (szary, beżowy, brązowy). Bawiąc się kolorem nie trzeba bać się eksperymentowania, warto brać pod uwagę ilość czasu spędzanego w pomieszczeniach, preferując spokojne tony do projektowania pomieszczeń, w których gospodarze lub goście przebywają najdłużej.

Dobór mebli

Wybór mebli do eklektycznego stylu wnętrza to moment, w którym spotykają się epoki, elementy nowoczesności i retro. W takim wnętrzu dobrze będą wyglądać przedmioty vintage. Możesz śmiało odrestaurować stare toaletki, lustra, krzesła, szafki, aby pasowały do pomieszczenia i łączyły się z nowoczesnymi przedmiotami.

eklektyczny styl we wnetrzu (13)

Łącząc elementy vintage i nowe tendencje, tapicerowane meble jednak warto preferować nowoczesne – wygodne i funkcjonalne. Możesz wybierać pikowane obicia, preferować sofy z nogami, bawić się kształtami i rozmiarami, ponieważ rynek mebli tapicerowanych jest wypełniony dużą liczbą opcji.

eklektyczny styl we wnetrzu (7)

Meble mogą być wykonane z najbardziej różnorodnych materiałów. Można łączyć szklane stoły z drewnianymi krzesłami, masywne zestawy z lekkimi metalowymi stołkami. Wybierając meble z różnych materiałów i epok, należy pamiętać o wspólnym mianowniku, na przykład o kolorystyce czy fakturze, zdobieniu czy kształcie.

eklektyczny styl we wnetrzu (10)

Wystrój i elementy dekoracyjne

Wystrój w eklektyzmie może być bardzo rozmaity, gdyż mogą być to pamiątki z podróży, figurki, rzeźby, wazony, elementy tekstylne (serwetki, poduszki), dywany, koce, lampy stołowe, obrazy oraz zdjęcia na ścianach. Wystrój może kontrastować z główną kolorystyką pomieszczenia lub powtarzać użyte we wnętrzu kolory i faktury. Dekoracje można stworzyć z różnych materiałów: drewniane figurki i metalowe wazony, gliniane lalki i naczynia, żywe kwiaty i rośliny będą idealnie pasować do wnętrza.

eklektyczny styl we wnetrzu (4)

Szczególne miejsce w wystroju eklektycznego pokoju zajmuje dekoracja okien. Odpowiednie są tu masywne zasłony, wykonane z drogich tkanin (aksamit, jedwab), a zastosowanie dekoracji, wstążek, kokardek ogranicza tylko bogactwo naszej wyobraźni. Ciekawie mogą wyglądać różne lampy i żyrandole, kryształowe vintage  ozdoby lub metalowe w stylu high-tech.

eklektyczny styl we wnetrzu (17)

Wykończenie ścian i sufitów

W dekoracji sufitu przeważają neutralne kolory i kształty, chociaż dopuszcza się wznoszenie sufitów dwupoziomowych i elementów sztukatorskich, złocenie, jeśli jeden ze stylów, które we wnętrzu łączymy – to styl klasyczny lub barokowy. Dopuszczalne jest użycie metalowych konstrukcji sufitu lub drewnianych belek, jeśli wśród łączonych styli znajduje się styl loft.

eklektyczny styl we wnetrzu (2)

Do dekoracji ścian używamy zróżnicowanych materiałów i technik: 

  • tapety (papier, tkanina, flizelina bądź winyl), ich połączenie; 
  • na miejscu są także fototapety, których motyw należy dobierać, kierując się osobistymi preferencjami. 
  • płytki (na przykład popularne portugalskie płytki ozdobne, z jaskrawym ornamentem); 
  • panele drewniane; 
  • tynki dekoracyjne; 
  • malowanie ścian; 
  • cegły.
eklektyczny styl we wnetrzu (3)

Ponieważ ściany odgrywają ważną rolę w tworzeniu atmosfery pomieszczenia, zakładając  różnorodność faktur i przedmiotów, warto wybierać spokojne odcienie ścian. W eklektyzmie różne lustra, obrazy, fotografie są często przymocowane do ścian, mogą się bardzo od siebie różnić, ale jednocześnie łączy je główny kolor obrazu lub stylu ram.

eklektyczny styl we wnetrzu (15)

A oto 8 wskazówek, jak pracować ze stylem eklektycznym

1. Skala

Dopasowanie wielkości ma ogromne znaczenie. Warto zwrócić uwagę, jak przedmioty i szczegóły wykończenia wnętrza odnoszą się do siebie pod względem rozmiarów. Dobrym pomysłem jest stworzenie warstw. To szczególnie skuteczna technika zagospodarowania atrakcyjnych wnętrz. Warto umieścić duże obiekty w tle, a mniejsze z przodu. W ten sposób możemy nadać głębi i oryginalności swojej przestrzeni.

eklektyczny styl we wnetrzu (16)

2. Kontrasty

Lepiej wybierać przedmioty bardzo różniące się nastrojem, epoką czy stylem, pomoże to nadać wnętrzu wyrazistości. Na przykład klasyczny biały drewniany stół z zakrzywionymi nogami dobrze pasuje do nowoczesnego lustra w czarnej ramie.

eklektyczny styl we wnetrzu (12)

3. Podział stylów

Należy ograniczyć liczbę stylów, które zamierzamy mieszać – powiedzmy nie więcej niż trzy, w przeciwnym razie oryginalny eklektyczny pokój będzie wyglądał bardziej jak sklep meblowy. Określ pożądaną atmosferę, jaką chcesz stworzyć, a następnie „gotuj” zgodnie z przepisem, mieszając wybrane style w odpowiednich proporcjach.

eklektyczny styl we wnetrzu (18)

4. Znajdź coś wspólnego

Często jest to kolor. Pobaw się wybranymi odcieniami w meblach i dodatkach, które pomogą scalić przestrzeń, lepiej także ograniczyć liczbę kolorów. 

Idealnie sprawdzi się połączenie nie więcej niż 4 kolorów: jeden jako podstawowy do dużych powierzchni, takich jak ściany i podłogi (zwykle świetnie sprawdzają się neutralne lub ciemne stonowane kolory), drugi jako wspierający – sofy, dywany, meble, a pozostałe 2-3 dla małych jaskrawych akcentów – na przykład poduszki dekoracyjne, przedmioty artystyczne, lampy.

eklektyczny styl we wnetrzu (19)

5. Dbaj o połączenia

Styl przejawia się przede wszystkim w szczegółach! Przyjrzyj się wnętrzu w całości i dodaj elementy, które połączą wszystkie przedmioty ze sobą. Użyj koloru i faktury, aby powiązać obiekty z różnych stylów i epok. Stół w stylu barokowym i nowoczesną sofę można połączyć za pomocą akcesoriów w tym samym kolorze: na przykład serwetek i ozdobnych poduszek.

eklektyczny styl we wnetrzu (20)

6. Uwaga na ściany

Wykończenie ścian – to osobny temat. W eklektycznych wnętrzach klasyczne obrazy można łączyć z czarno-białą fotografią czy sztuką współczesną. Doskonale w tym przypadku sprawdzą się obrazy, drukowane na płótnie – wyglądają one świeżo i oryginalnie.  Aby jednak kompozycja wyglądała harmonijnie, musisz poznać dwie małe sztuczki. 

Po pierwsze, gdy na ścianie wisi dużo przedmiotów, nasze oczy postrzegają to wszystko razem i nie zwracają uwagi na szczegóły. Po drugie, używając tych samych motywów lub ram, możesz połączyć różnorodne obrazy w jedną spójną kompozycję.

eklektyczny styl we wnetrzu (21)

7. Nie bój się eksperymentować!

W eklektycznych wnętrzach ogólną zasadą jest łączenie przedmiotów, które na pierwszy rzut oka wydają się nie do pogodzenia.

eklektyczny styl we wnetrzu (22)

8. Nie bój się nadmiaru

W rzeczywistości eklektyczny styl jest znany z używania różnorodnych elementów dekoracyjnych, które sprawiają, że wnętrza są przytulne i artystyczne. Tutaj jest miejsce na kreatywność, więc zachęcamy do dodawania przedmiotów ręcznie robionych, pamiątek przywiezionych z różnych krajów, dzieł sztuki.

eklektyczny styl we wnetrzu (23)

Podsumowanie

Eklektyczny styl – to przede wszystkim możliwość twórczego wyrażenia siebie, swojej indywidualności, swoich zainteresowań i wartości. Tworząc projekt wnętrza w tym stylu, należy zapomnieć o zasadach i po prostu dać się ponieść swojej wyobraźni i poczuciu estetyki. My w Uwalls pomagamy spełnić wnętrzarskie fantazje naszych klientów, tworząc dla nich wyjątkowe fototapety i obrazy.

(Visited 18 times, 1 visits today)