Styl skandynawski we wnętrzu mieszkania: przewodnik po stylu

Sprawdziliśmy dla Ciebie zasady tworzenia stylu skandynawskiego w mieszkaniu, przyjrzeliśmy  się, jakie meble nadają się do tych celów, wybraliśmy przykłady zdjęć aranżacji kuchni, sypialni, pokoju dziecięcego, salonu i innych części domu. Zebraliśmy cały materiał w jednym przewodniku po stylu, który pomoże Ci zrozumieć tak popularny, ale tak trudny skandi.

wystroj1

Styl skandynawski - podstawy filozofii

Scandi można nazwać nowoczesną klasyką, choćby dlatego, że nie akceptuje on niczego pretensjonalnego, niepotrzebnego i niepraktycznego. Jego formy są proste i dosłownie ponadczasowe, nie tracą na znaczeniu przez lata.

wystroj2

Pod tym względem jego filozofia jest bardzo zbliżona do minimalizmu, ale naturalność materiałów, bardziej przestronna otwarta przestrzeń z dużą ilością światła i lakoniczność w szczegółach są na czele skandynawskiego wnętrza. Jednocześnie dosłownie ani jeden centymetr powierzchni nawet najmniejszego mieszkania nie zostanie zmarnowany.

Dlaczego skandynawski?

Surowa przyroda z lasami iglastymi i liściastymi, stosunkowo krótkie lato i długa mroźna zima, niezbyt łagodne słońce – to wszystko sprawia, że Skandynawia ukształtowała swój prosty i pełny swobody styl. Dlatego nie jest zaskakujące, że styl o tej nazwie we wnętrzu przypadł do gustu mieszkańcom naszego kraju oraz zdobył ogromną popularność w Europie.

wystroj3

Klimat lokalny jest umiarkowany, a nawet subarktyczny, a morza, które obmywają Półwysep Skandynawski ze wszystkich stron, liczne rzeki i jeziora zdeterminowały filozofię mieszkaniową w tym regionie.

Dom powinien być jak najprostszy – tak, aby można go było szybko zbudować, przestronny i ciepły – aby czuć się w nim komfortowo w mroźne zimy, jasny i swobodny – aby zrekompensować brak światła słonecznego.

salon3

Aktywne wykorzystanie naturalnych materiałów w takim mieszkaniu – w szczególności drewna i wełny, przez długi czas wynikało ze względnej izolacji geograficznej – w porównaniu do innych krajów europejskich, a także obfitości w lasy różnych gatunków. Jednak pomimo utrwalonych przez wiele lat tradycji, oficjalną nazwę styl zyskał dopiero w połowie XX wieku, po jednej z designerskich wystaw, która odbyła się w Ameryce Północnej – w USA i Kanadzie.

salon4

Jednak nie tylko i nie tyle sama zasada aranżacji domu w stylu skandynawskim uczyniła z tego projektu odrębny stylistyczny kierunek.

Ogromną rolę w kształtowaniu stylu odegrał fakt, że to Skandynawowie, w szczególności Szwedzi, wprowadzili do tego nurtu wygodne, funkcjonalne, wysokiej jakości i niedrogie meble i przedmioty gospodarstwa domowego.

Dzięki temu sama koncepcja designu stała się dostępna dla prawie każdego – w końcu o wiele łatwiej jest łączyć ze sobą gotowe, spójne stylistycznie rozwiązania niż tworzyć wnętrze zupełnie od podstaw. Nawiasem mówiąc, to właśnie za tym kryje się pozorna prostota tworzenia skandynawskiego wnętrza w mieszkaniu czy domu. Jednak tu, jak zwykle – diabeł tkwi w szczegółach.

Mieszkanie w stylu skandynawskim: główne cechy

Styl skandynawski, mimo lakonizmu, wymaga spełnienia kilku fundamentalnych warunków.

  •       Po pierwsze, jest to całkowicie określona kolorystyka – maksymalnie zimne kolory, a w podstawie wnętrza jest najczęściej czysta biel.
  •       Po drugie, nie ma miejsca zagracanie pokoju meblami – wręcz przeciwnie, w trendzie najbardziej swobodna, otwarta przestrzeń z dużą liczbą okien, w tym panoramicznych.
  •       Po trzecie, wszystkie meble i dekoracje – to proste formy, ale jednocześnie najbardziej funkcjonalne i ergonomiczne.
  •       I wreszcie niezmienny towarzysz skandynawskiego stylu we wnętrzu – detale z naturalnego drewna i żywa zieleń roślin doniczkowych.

Dlaczego właśnie biel jest preferowana podczas dekorowania wnętrza w stylu skandynawskim?

kawalerka1

To proste – w trudnych warunkach klimatycznych zawsze potrzebujesz więcej światła, a śnieżnobiały wystrój bardzo w tym pomaga. Najważniejsze –  zachować niezbędną równowagę, aby nie przekształcić pokoju lub kuchni w sterylną salę operacyjną.

Zastosowanie w aranżacji wnętrz zimnych kolorów – turkusu, błękitu, odcieni fioletu, kolorów naturalnego kamienia czy wiosennej zieleni podkreśli urok stylu skandynawskiego, nie naruszając integralności pomysłu designerskiego.

kawalerka2

Elementy wykonane z naturalnego drewna lub jego imitacji, a także utrzymane w ciepłych odcieniach beżu lub brązu dodadzą ciepła i wyjątkowego komfortu. Główną zasadą są wyraźne linie i proste geometryczne kształty.

Tapety w stylu skandynawskim

Zwykle Skandynawowie malują wszystkie ściany jasną farbą, ale zdarza się, że chcą nadać ścianie wyrazu i uczynić ją jednym z akcentów we wnętrzu. W takim przypadku z pomocą przychodzą tapety.

tapety1

Zgodnie z tradycjami stylu skandynawskiego, tapety powinny być proste, trwałe i naturalne. Mogą one także pełnić dodatkowe funkcje:

  •       chronić przed wilgocią
  •       zakrywać nierówności ścian

        wzmacniać izolację akustyczną oraz dodatkowo ocieplać pomieszczenie

tapety2

Wybierając pokrycie ścian, warto się przyjrzeć winylowym lub flizelinowym fototapetom. Są trwałe, mają wysoką gęstość, są przyjemne w dotyku, a nadruk może być wykonany  zgodnie z twoimi oczekiwaniami wobec idealnego wnętrza scandi.

tapety3

Meble w stylu skandynawskim

Wymóg ten bezpośrednio dotyczy przede wszystkim mebli „scandi”: brak zbędnych dekoracji, co pozwala maksymalnie wykorzystać każdy centymetr przestrzeni w sposób możliwie najbardziej funkcjonalny. Prosta geometria mebli zostanie skompensowana przez kolorystykę i absolutną ergonomię każdego mebla.

meble1

Jeśli chodzi o materiały, z których wykonane są meble – praktycznie nie ma ograniczeń, najważniejsze jest to, żeby wygląd odpowiadał stylowi skandynawskiemu, ale mistrzostwo projektowania w tym przypadku to meble o lakonicznych kształtach, wykonane z naturalnego drewna.

Główna zaleta takich mebli z reguły jest schowana w środku: systemy przechowywania i ich komfort ich użytkowania muszą być wykonane nienagannie. Dlatego organizacja skandynawskiego wnętrza, zwłaszcza w małych mieszkaniach lub w pomieszczeniach „roboczych” takich jak kuchnia, wymaga dokładnych obliczeń i uwzględnienia wszystkich szczegółów pomieszczenia.

meble 3

Kuchnia w stylu skandynawskim

Nawiasem mówiąc, kuchnia jest idealną przestrzenią do eksperymentów „skandynawskich”, bo to właśnie ta przestrzeń niesie przede wszystkim funkcję wyłącznie praktyczną. Innymi słowy, przeważają tu funkcjonalność i ergonomia, które, być może, są pokazane najwyraźniej.

kuchnia1

Świetnie, jeśli w białej kuchni, która może być matowa lub błyszcząca, znajduje się blat z drewna lub szarego kamienia. Otwarte półki z zastawą u góry szafek kuchennych podkreślają skandynawski styl. A same szafki powinny być maksymalnie wysokie, najlepiej – sięgać aż do samego sufitu.

kuchnia2

Ściana nad blatem kuchennym może być biała lub wystarczająco jaskrawa – w tym przypadku może ona stać się kolorowym akcentem wnętrza. Krzesła w tej kuchni mogą być zarówno vintage, jak i ultranowoczesne.

kuchnia3

Najważniejszy jest kolor i minimum elementów dekoracyjnych. Podłoga jest tradycyjnie jasna; odpowiednio dobrze będzie na niej wyglądać mata lub dywan bez włosia.

Salon w stylu skandynawskim

Chociaż w przypadku wnętrza w stylu skandynawskim pożądana jest otwarta przestrzeń z minimalnymi przegrodami, ten styl jest najbardziej odpowiedni w przypadku małych mieszkań. I to jest oczywiste: gama kolorów związana z tym stylem, a także ergonomia mebli i elementów dekoracyjnych wizualnie powiększa przestrzeń, pozostawiając ją tak wygodną, jak to tylko możliwe. Dlatego w tym przypadku dość logicznym rozwiązaniem jest stworzenie salonu, połączonego z kuchnią, albo kawalerki-studia.

salon1

Wiele uwagi w takich pokojach poświęca się wykończeniu i dekoracji ścian. Minimalna liczba wysokich mebli otwiera przestrzeń pionową, którą należy również zagospodarować i wykorzystać w ogólnym projekcie.

salon2

Sypialnia w stylu skandynawskim

Do dekoracji sypialni w stylu Scandi należy podchodzić z typową dla niego prostotą. Każdy zbędny szczegół może przeciążyć pomieszczenie przeznaczone do odpoczynku i relaksu.

sypialnia1

Klasyczne sypialnie w tym stylu są tak minimalistyczne, że zawierają jedynie łóżko lub inne miejsce do spania, stolik nocny, otwartą garderobę oraz lampę podłogową. Czasami można zobaczyć w nich miniaturowy fotel, i to właściwie tyle.

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim

Jak już wiecie, scandi to nie tylko biały, szary i czarny. Ten styl pozwala uczynić pokój dziecięcy bardzo nowoczesnym, minimalistycznym, a jednocześnie – uniknąć zbytniej surowości.

Skandynawski styl – to naturalne i bezpieczne materiały, a także wspaniałe elementy wystroju, które wyróżniają się jaskrawymi kolorami, geometrycznymi kształtami i lakonicznym designem.

Przedpokój w stylu skandynawskim

Skandynawski przedpokój jest jasny, dobrze oświetlony, nawet jeżeli nie ma w nim żadnego okna. Materiały – jak i w całym wnętrzu scandi, preferowane są naturalne.

przedpokoj1

Drewniane meble, minimum kolorów oraz dekoracji. Główny nacisk w takich korytarzach kładzie się na przechowywanie.

Łazienka w stylu skandynawskim

Łazienkę w stylu Scandi wyróżnia duża ilość światła, jasne, naturalne materiały, lakoniczne i proste meble oraz armatura łazienkowa. Niestety, samodzielnie odtwarzając we wnętrzu styl skandynawski, czasami trudno jest uniknąć popadnięcia w „szpitalny” wystrój.

lazienka1

W skandynawskich łazienkach często można znaleźć doniczkowe rośliny, które dodają koloru i kontrastu w zbyt białym pomieszczeniu.

lazienka2

Największym plusem tego stylu jest to, że idealnie pasuje do polskich realiów. Mamy tutaj na myśli małe łazienki. Często w domach Skandynawów można spotkać toaletę połączoną z łazienką, co również nie jest niczym nowym dla naszego kraju.

lazienka3

Elementy dekoracyjne w stylu skandynawskim

Wymagania kolorystyczne i „geometryczne” w pełni dotyczą także elementów dekoru.  Ale nawet w dekoracjach akcentujących musi być spełniony przynajmniej jeden warunek – proste formy.

dekoracje1

Materiał może być praktycznie dowolny, mile widziane jest szkło, metal oraz ceramika. I wreszcie najważniejsze: trzeba znać umiar i nie przesadzić!

Szczególne miejsce zajmują tekstylia - to praktycznie jedyny „solowy” element dekoracyjny w skandynawskim wystroju wnętrza.

Dlatego wszystko ma znaczenie – faktura, kolor i, co najważniejsze, prostota. Zasłony, narzuty, tapicerka na meblach, ozdobne poduszki i obrusy – to doskonała okazja do podkreślenia czystych linii stylu skandynawskiego bez stosowania „bogatych” dekoracji. Tę samą rolę pełnią plakaty i obrazy, a więc mogą się stać akcentem we wnętrzu – oczywiście, w ramach filozofii stylu „Scandi”.

dekoracje2

Podsumowanie

Nawet jeśli jesteś pewny swojego nienagannego gustu i dosłownie przestudiowałeś katalog IKEA, nie zawsze oznacza to, że będziesz w stanie od razu stworzyć wnętrze w stylu skandynawskim. Każde mieszkanie, zwłaszcza małe, każda kuchnia ma wiele szczegółów, które właściciel domu nie zawsze jest w stanie wziąć pod uwagę podczas wyboru mebli i dekoracji.

dekoracje3

Wybór kolorystyki, która jest odpowiednia dla danego pomieszczenia, dodatkowo z uwzględnieniem naturalnego oświetlenia, też czasami bywa trudny. W rezultacie istnieje wielkie ryzyko, że zamiast pożądanego pięknego obrazka z modnego magazynu, powstanie nijaki, absolutnie niespersonalizowany pokój.

rosliny1

W zespole Uwalls.pl staramy się przybliżyć Ci różne style aranżacji wnętrz, żebyś mógł poznać ich podstawy, zgłębić tajniki oraz zobaczyć wiele wspaniałych pomysłów na aranżację - wierzymy, że to rozwija gust oraz poczucie harmonii.

Dzięki tym  cechom dla Ciebie nie będzie rzeczy niemożliwych: wysokiej jakości wykończenie, dekoracje oraz meble w połączeniu z Twoją wyobraźnią oraz dokładnym przeanalizowaniem i planowaniem sprawią, że spełnią się Twoje skandynawskie marzenia.

(Visited 44 times, 1 visits today)