Jak stworzyć przytulny pokój dla dziecka

W poniższym artykule powiemy, jak zorganizować przestrzeń w małym pokoju dziecięcym, sprawić, by był on wygodny i atrakcyjny dla dziecka, a także zobaczymy ciekawe przykłady aranżacji wnętrz oraz zastanowimy się, jak zorganizować przechowywanie i rozstawić meble.

pokoj dla dziecka fototapety 1

Jeśli takiemu sześciolatkowi pozwolisz samodzielnie stworzyć wnętrze swojego pokoju, nagle okaże się, że dziecko bardzo potrzebuje wolnej przestrzeni. Dzieci potrzebują osobistej, przytulnej przestrzeni – do spotkań z przyjaciółmi, do aktywnych zabaw i odpoczynku. 

Co więcej – jeszcze zanim mały człowiek rozpocznie edukację w szkole, już na etapie przedszkola ma on ochotę stworzyć własny układ w swoim kąciku czy pokoju.

pokoj dla dziecka fototapety 2

Dlatego w pierwszym pokoju dziecka powinniśmy zapewnić mu poczucie swobody, a dodatkowo – kameralny kącik i miejsce do wspólnych zabaw.

Nawet jeśli pokój dziecięcy jest mały, możesz zdać ten egzamin rodzicielski na piątkę i sprawić, by pokój ten był jak najbardziej wygodny i atrakcyjny dla dziecka.

Zacznijmy więc od tego, jakie kolory i techniki projektowania przydadzą się podczas aranżacji pokoju dla malucha.

Ogólne zasady aranżacji niewielkich pomieszczeń

✅W przypadku małych pomieszczeń jako podstawowe wybierz kolory pastelowe. W małym pokoju dziecięcym powinny przeważać przyjemne, stonowane odcienie jaskrawych kolorów, kojarzące się z latem i ciepłem – jasnozielony, koralowy, beżowy.

✅ Wraz z aktualizacją wyposażenia pokoju miejsce zabaw stanie się kącikiem do pracy, dlatego zaleca się spokojne, stonowane wykończenie ścian. Wnętrze, zaprojektowane w jednym pastelowym odcieniu, będzie wyglądało bardziej swobodnie. Ale jednocześnie pokój może posiadać jaskrawe akcenty w postaci dekoracji w stylu pop-art, odpowiednich do wieku dziecka. Mogą to być zasłony w paski, kolorowe poduszki, plakaty lub kolaże fotograficzne.

pokoj dla dziecka fototapety 5

Wąskie pomieszczenie powiększy się wizualnie dzięki kontrastowym tapetom. W tym przypadku akcentową ścianę należy podkreślić bardziej jaskrawym i soczystym kolorem niż pozostałe, albo ozdobić ją ciekawym drobnym nadrukiem.

Jeśli pomieszczenie jest długie i wysokie, ścianę akcentową można ozdobić poziomymi paskami. Sprawią, że przestrzeń stanie się bardziej swobodna i harmonijna.

pokoj dla dziecka fototapety 6

✅Poziome pasy na podłodze również poszerzą ściany. Ten sam efekt ciągłej linii można zastosować podczas ustawiania mebli w pokoju. W długim pomieszczeniu wzdłuż wąskiej ściany można ustawić łóżko, stół oraz niską komodę z poziomymi półkami.

✅Ogólnie staraj się używać kompaktowych mebli zamiast klasycznych meblościanek, co znacznie zaoszczędzi przestrzeń w pokoju. Kredensy i szafki w niewielkiej strefie zabawy zastąpią wiszące półki i otwarte szafki, a ukryte systemy przechowywania posłużą jako komoda.

pokoj dla dziecka fototapety 7

I jeszcze jedna ważna kwestia: zarówno w strefie odpoczynku, jak i w miejscu pracy dziecka musi być dobre oświetlenie. Rozproszone miękkie światło nieco powiększy pokój i nie będzie oddziaływać szkodliwie na dziecięcy wzrok.

Dlatego do dekoracji okien używaj firanek, półprzezroczystych zasłon lub rolet rozpraszających światło, bez efektu zaciemnienia.

Źródła światła, umieszczone na suficie przy ścianach małego pomieszczenia wieczorem pozwolą zachować wrażenie przestronności.

 A co najważniejsze: wybierając ogólną kolorystykę, zasłony i fantazyjne lampy, pamiętaj, że chłopcy i dziewczęta mają różne pomysły na przytulny pokój.

Już podczas dziecięcych zabaw chłopiec przejawia cechy odkrywcy, a dziewczynka – zamiłowanie do domowego komfortu, piękna.

Dlatego powiedzmy bardziej szczegółowo, co powinno znajdować się w pokoju dla dziewczynki czy chłopczyka oraz w pokoju, w którym będzie mieszkać więcej niż jedno dziecko.

Mały pokój dziecięcy dla chłopca: co można wymyślić?

Idealne pomieszczenie w marzeniach małego odkrywcy może przypominać pokład pirackiego statku lub obserwatorium.

pokoj dla dziecka fototapety 13

Wnętrze pokoju małego chłopca może być trochę fantastyczne, ale najważniejsze -musi być praktyczne, aby ten sam wystrój nie znudził się w miarę dorastania.

Zacznijmy od tego, że kolory morza i styl kolonialny idealnie pasują do pokoju małego odkrywcy. Dobre przykłady podstawowych kombinacji kolorów morskich: biel i błękit, piasek i turkus, jasnozielony z brązowymi i niebieskimi akcentami.

pokoj dla dziecka fototapety 14

Uzupełnieniem tego stylu będą wzory w paski i oraz meble, pochodzące z „baśniowych wędrówek” – takie jak kufer czy niezwykła lampa podłogowa.

Mały pokój dziecięcy dla dziewczynki: jak sprawić, by był przytulny?

Istnieje stereotyp, że pokój marzeń małej dziewczynki jest koniecznie różowy, wypełniony lalkami, misiami i jednorożcami.

Właściwie nawet dla małej dziewczynki ważna jest harmonia, porządek i wolna przestrzeń, w której będzie królową. Podstawowe odcienie wnętrza powinny pasować do jej temperamentu, a lalki i inne zabawki powinny harmonijnie uzupełniać otoczenie, ale nie zabierać dziecku przestrzeni osobistej.

pokoj dla dziecka fototapety 15

Odpowiednie kolory i ich połączenia w dziecięcym pokoju dla dziewczynki:

 • biały
 • koralowy
 • lawendowy
 • cytrynowy
 • pomarańczowy
 • jasnozielony lub miętowy
 • połączenia w stylu romantycznym: szary z różowym, szary z błękitem, beż z brązem.

Marzycielskie dziewczynki uwielbiają nie tylko kolory, ale także ogólne elementy romantyzmu w stylu francuskim – baldachimy, obrazy i figurki dekoracyjne.

pokoj dla dziecka fototapety 16

Takie elementy są szczególnie na miejscu, gdyż rozwijają gust i poczucie piękna, co przyda się w momencie kształtowania samooceny oraz gdy istnieje potrzeba w osobistej przestrzeni. Przypominamy jednak – wszystkie elementy wnętrza powinny być odpowiednie do wieku dziecka i nie zajmować dużo miejsca.

Mały pokój dziecięcy dla dwojga: jak podzielić przestrzeń?

W pokoju dziecięcym, nawet w małym i ciasnym pomieszczeniu, musi być kilka oddzielnych stref. Jeśli w pokoju mieszka dwoje dzieci, zasadnicze znaczenie ma rozdzielenie przestrzeni. W szczególności musisz wyodrębnić następujące strefy:

 • kącik do pracy dla dziecka, które już się uczy lub przestrzeń dla wspólnej twórczości;
 • kameralne miejsca odpoczynku dla każdego z dzieci.
pokoj dla dziecka fototapety 30

Dlatego pierwsza ważna rzecz w aranżacji wspólnego małego pokoju, o którą musisz zadbać: spróbuj wybrać ergonomiczne meble, aby każdemu dziecku zapewnić osobistą przestrzeń. Są, na przykład, takie opcje:

 • łóżko piętrowe;
 • podwójne przesuwane biurko;
 • otwarte regały i półki, które będą wizualnie dzielić przestrzeń.

Druga ważna rzecz w tworzeniu takiego wnętrza: możesz wyodrębnić osobistą przestrzeń każdego dziecka za pomocą kontrastowych elementów dekoracji ścian oraz oświetlenia.

pokoj dla dwojga

Nawet pomimo ograniczonej przestrzeni każde z dzieci będzie dorastało z poczuciem, że ma swój własny kącik i czuje się komfortowo we wspólnym pokoju.

pokoj dla dwojga 2

Proponujemy więc  kilka opcji wykończenia  ścian w takim pokoju.

1) Kontrastujące kolory.

Ta opcja jest wygodna w przypadku, kiedy pokój jest przeznaczony dla chłopca i dziewczynki lub dwóch dziewczynek o różnych temperamentach. Jedna część pomieszczenia może być zauważalnie jaskrawa, podczas gdy druga może być utrzymana w spokojnych lub neutralnych kolorach. Przykłady harmonijnych połączeń kolorów w małym pokoju: różowo-szary, różowo-pomarańczowy, niebiesko-biały, lawendowo-kremowy.

2) Inwersja.

W takim przypadku używamy dwóch kolorów podstawowych. Każda połowa pomieszczenia ma swój własny kolor oraz akcenty w kolorze, w którym wykończona jest druga połowa.

inwersja

3) Tablicowa ściana

Starsze dzieci uwielbiają dynamiczne i tętniące życiem środowisko, idealne do kreatywności i aktywnej zabawy.

Dlatego dla starszego przedszkolaka lub ucznia możesz przeznaczyć ścianę pod rysunki, którymi każde z dzieci ozdobi swoją część tablicy.

pokoj dla dziecka fototapety 17

Meble do pokoju dziecięcego: przesuwane są najlepsze

Kiedy dziecko jest gotowe, aby rozstać się z dorosłymi w swoim pokoju i zarządzać swoją własną przestrzenią, potrzebuje ono pewnego minimalnego zestawu mebli. Z niektórych zestawów nie da się zrezygnować, nawet jeśli pomieszczenie jest bardzo małe. Dodatkowo, nawet jeśli w pokoju jest dwoje dzieci, każde z nich nadal potrzebuje czegoś własnego – pudełek i półek do przechowywania zabawek, osobistych pamiętników, podręczników. 

Obowiązkowe klasyczne meble można zastąpić bardziej wymiarowymi elementami modułowymi: 

 • oddzielne łóżko lub kanapa;
 • szkolne biurko i wiszące półki;
 • szafa, komoda, dodatkowe szafki na ubrania i zabawki.
meble modulowe

Rolę osobnego kącika roboczego mogą pełnić meble modułowe z blatem. Na przykład:

łóżko-antresola. Ten model jest często sprzedawany w komplecie ze stołem, który jest kompaktowo umieszczony pod łóżkiem;

regał ze składanym stołem;

Nowoczesną alternatywą dla dużych komód są otwarte wiszące półki, które zachowują poczucie swobody, oraz rozsuwane szafy i szafki.

Meble modułowe można przestawiać i łączyć ze sobą na różne sposoby, dlatego takie zestawy idealnie nadają się do małego pokoju dziecięcego:

 • zazwyczaj są bardzo pojemne i zajmują minimum miejsca;
 • łatwe do przenoszenia i przesuwania;
 • i dlatego z ich pomocą możesz z łatwością podzielić przestrzeń na strefy;
 • otwarte półki modułowe bez szkła są najbardziej bezpieczne;
 • specjalnie dla aktywnych i ruchliwych dzieci można dobrać meble z zaokrąglonymi rogami.
meble modulowe 1

Każdy zestaw mebli dla dziecka należy wybierać na podstawie tych kryteriów.

Poza tym nienaganne meble dla dzieci to takie, które spełniają wymagania pediatrów i psychologów:

 • w całości wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska
 • z możliwością bezpiecznego i trwałego przymocowania do ściany
 • posiadają niezawodne i nieostre uchwyty (lub bez uchwytów)
 • umiarkowanie jaskrawe, w przyjemnych kolorach
 • harmonijnie rozmieszczone w pokoju, pozostawiające jak najwięcej przestrzeni dla zabawy i odpoczynku.
meble modulowe 2

O tym ostatnim punkcie powiemy trochę więcej.

Zasady dekorowania pokoju oraz rozmieszczenia mebli

Niektóre meble z zestawów modułowych można łatwo przemieszczać. Niemniej jednak przed zamówieniem mebli należy pomyśleć  i zaplanować wygodne ich rozmieszczenie. Podczas projektowania małego pokoju dziecięcego szczególnie ważne są zasady ergonomii.

1) Miejsce pracy dziecka najlepiej umieścić w pobliżu okna.

robocze miejsce

2) Warto poprawnie zagospodarować niefunkcjonalne kąty.

Na przykład, jeśli pokój jest kwadratowy, z oknem na przeciwległej ścianie, stół można ustawić naprzeciw okna, a łóżko i szafę – w pobliżu sąsiadujących ścian, bliżej kątów.

Jeśli są dwa łóżka, można je ustawić prostopadle, bliżej rogu.

W ten sposób możesz zaoszczędzić wolne miejsce dla aktywnych zabaw i gier.

Swobodną przestrzeń między ściana i oknem można również racjonalnie wykorzystać, umieszczając w niej otwarte półki i regały.

3) Oprócz powyższego, jeśli pomieszczenie ma niestandardowy kształt, można go w oryginalny sposób zaaranżować za pomocą przedmiotów, wykonanych specjalnie na potrzeby projektu pokoju. W takim przypadku możesz specjalnie zamówić

 • zestawy mebli z rzeźbionymi elementami;
 • wbudowane wnęki;
 • pufę-ławkę lub łóżko wnękowe.

 4) Wskazane jest umieszczenie przy ścianach w wąskiej części pomieszczenia małych mebli modułowych.

5) Na koniec przypomnijmy sobie, jak paski pomagają optycznie powiększyć przestrzeń. Poziome linie “rozsuwają” ściany. A jeśli w wąskim pokoju okno znajduje się na dalekiej krótkiej ścianie, lepiej jest umieścić w pobliżu niskie, wydłużone przedmioty – biurko lub łóżko. Okno natomiast można harmonijnie ozdobić poziomymi żaluzjami lub zasłonami, które stworzą poziomą linię.

szerokie pasy

Jeśli okno znajduje się na dłuższej ścianie, obok niego można postawić stół i wysoki regał na książki. W takim przypadku pięknie wyglądać na oknie będą długie zasłony.

 W klasycznych strefach odpoczynku, kameralnych i przytulnych, takie zasłony w stylu vintage są mile widziane. W bardziej nowoczesnym pokoju dla dziecka potrzebne są inne rozwiązania. O tym powiedzmy bardziej szczegółowo w temacie stylu pokoju dziecięcego.

Przechowywanie w małym pokoju dziecięcym

Najlepszym sposobem na utrzymanie porządku w małym pokoju dziecięcym jest stworzenie odpowiedniego miejsca do przechowywania. Aby to zrobić, możesz użyć koszy, pudeł i mebli. Co więcej, im bardziej zamknięty będzie ten magazyn, tym ładniejsza pozostanie przestrzeń. Oto kilka przykładów, które pomogą Ci zrozumieć, jak wykorzystać te pomysły w swoim mieszkaniu.

pokoj dla dziecka fototapety 18

W jakim stylu zaprojektować pokój dziecięcy?

Współczesny styl – to pierwsze skojarzenie, które przychodzi do głowy na myśl o kompaktowych meblach modułowych.

pokoj dla dziecka fototapety 19

We współczesnym stylu używa się jedynie 2-3 podstawowych kontrastowych kolorów, wykorzystywane są tylko niezbędne meble. W takim pokoju każdy przedmiot ma swoje wyznaczone miejsce, pokój jest podzielony na strefy. W takim pokoju dziecko uczy się podtrzymywać porządek, odkładać rzeczy na swoje miejsce.

Świetnym tłem dla nowoczesnego pokoju dziecięcego są gładkie jednokolorowe ściany lub tapeta z prostym, geometrycznym motywem.

Stół, regały, systemy przechowywania mogą wyglądać nieco futurystycznie, mogą być zakrzywione, ale muszą być bezpieczne i wygodne dla dziecka.

pokoj dla dziecka fototapety 20

Styl jest odpowiedni dla dzieci od 2-3 roku życia (o stylu pokoju dla niemowlaka opowiemy poniżej). Jednocześnie, w przeciwieństwie do surowego minimalizmu dla dorosłych, „dziecięcy” nowoczesny styl jak najbardziej pozwala na użycie intensywnych kolorów. Ponadto pokój starszego dziecka można uatrakcyjnić za pomocą elementów patchworkowych.     

Styl skandynawski jest podobny do nowoczesnego, ponieważ także charakteryzują go minimalizm i prostota.

pokoj dla dziecka fototapety 21

We wnętrzu skandynawskim natomiast podstawowe odcienie zbliżone są do bieli – mleczny, szaro-biały, stłumiony błękitny. Jasne tło dopełniają naturalne drewniane meble – jesion, bielony dąb, oraz jaskrawe poduszki i dywany.

Miękka i przyjemna dla oka paleta kolorów sprawia, że ​​pokój w takim stylu jest idealny dla niemowląt i małych dzieci. Ale powróćmy do tego, co podoba się dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym.

pokoj dla dziecka fototapety 22

Loft to jeden z kierunków w nowoczesnym stylu, który można nazwać „pięknie wyposażonym poddaszem”. Styl jest surowy, “męski”, ale można go zaaranżować w ciekawy sposób także w pokoju małej marzycielki.

loft 1

Loft wygląda najbardziej harmonijnie, jeśli pokój dziecięcy znajduje się na poddaszu domu. W takim przypadku można udekorować ściany z drewnianymi panelami ulubionymi plakatami dziecka i zachować klimat opuszczonego pomieszczenia (który tak bardzo kochają chłopcy!). 

Możesz stworzyć podobną atmosferę także w zwykłym małym pokoju z dużymi oknami.

loft 2

Najważniejsza w pokoju w stylu loft jest ceglana lub szara betonowa ściana, tajemnicze metalowe lampy, mnóstwo światła. Wszystkie meble muszą być funkcjonalne i nie zagracać przestrzeni. 

W efekcie końcowym powinniśmy otrzymać pomieszczenie praktyczne, idealne do aktywnych zabaw i stworzenia mini-warsztatu.

 W przeciwieństwie do stylu loft styl klasyczny oferuje zestaw projektanckich sztuczek do aranżacji pokoju dziewczynki.

klasyka 1

Takie pomieszczenie może mieć jednolity kolor (typowy dla nowoczesnych projektów) lub tapetę w pionowe pasy. Ale podstawowe kolory klasyki nie są infantylne, lecz bardziej powściągliwe, „królewskie” – róż, oliwka, beż. Odpowiednio dobrany odcień wizualnie rozszerzy małą przestrzeń.

klasyka 2

Stonowana paleta kolorów w klasycznej sypialni z pewnością powinna być ozdobiona dekoracjami – rzeźbionymi meblami, oryginalnym żyrandolem, długimi pałacowymi zasłonami. Mile widziane są również dekoracje tekstylne w stylu patchwork, obrazy.

Prowansja to kolejny “kobiecy” styl, harmonijny, z elementami wystroju klasycznych francuskich wnętrz.

pokoj dla dziecka fototapety 23

W damskim pokoju w stylu prowansalskim dominuje jeden bardzo przyjemny, stłumiony, jasny odcień naturalnego koloru – stonowany biały, oliwkowy, trawiasty, lawendowy, może pojawić się tapeta z drobnym kwiatowym motywem. Małe kwiaty sprawią, że niewielki pokój będzie wyglądał na bardziej przestronny.

prowansja 1

Ważnym elementem tego romantycznego stylu są półki i ozdoby wykonane z drewna, metalu, haftowane poduszki i wiklinowe koszyczki. Takie akcesoria nie przypominają dekoracji pałacowych, lecz domowe dekoracje, dlatego mogą spodobać się już starszej dziewczynce.

prowansja 2

Ogólnie rzecz biorąc, styl prowansalski przypomina atmosferę bogato wyposażonego domku letniskowego, zapewnia relaks i nadaje się do sypialni lub salonu dla małej księżniczki.

prowansja 3

I wreszcie kolejny styl, który można w niecodzienny sposób wykorzystać w dziecięcym pokoju – styl morski.

pokoj dla dziecka fototapety 24

Ten styl jest popularny wśród chłopców, ale zaspokaja potrzeby przeżywania przygód u wszystkich dzieci, pozwala im na ciągłe  zabawy w poszukiwaczy skarbów i zbieranie pamiątek.

Jako podstawę do tworzenia stylu w różnych połączeniach brane są następujące kolory: biały, niebieski, turkusowy, zielony, odrobinę czerwieni i detale z nadrukami w paski. Jeśli w pokoju jest mało miejsca, niech podstawowym kolorem będzie biały lub biały w połączeniu z innym kolorem w postaci szerokich pasów.

Drewniane meble są bardzo odpowiednie we wnętrzu, zaaranżowanym tym stylu. A do dekoracji pokoju można użyć koła sterowego, zegara-kompasu, drewnianych statków, lnianych zasłon i linek do ich przechwytywania.

morski

Ogólnie rzecz biorąc, dziecko samo wymyśli, jak wypełnić pokój skarbami.

Najważniejsze w każdym stylu pokoju dziecięcego nie są eleganckie meble czy kreatywne zabawki, ale wygoda w użytkowaniu oraz  detale, odpowiadające wiekowi i zainteresowaniom dziecka. Dlatego oglądaj różne wnętrza i pomysły na aranżację razem ze swoją pociechą, jeśli zamierzasz zmienić meble lub odświeżyć jego pokój.

Przykładowe zdjęcia aranżacji pokoju dziecięcego

(Visited 38 times, 1 visits today)