Tapety: 9 ciekawych faktów, o których mogłeś nie wiedzieć

Jacy wybitni malarze zajmowali się kreowaniem tapet, czym amerykańskie tapety różnią się od angielskich i dlaczego warto zastanowić się nad kupnem tapety, stworzonej na podstawie obrazów Van Gogha?

Farba, nawet najbardziej współczesna, będzie nadal farbą – zimną, nudną a często niegościnną. Zupełnie inaczej wyglądają wnętrza pokojów z tapetami na ścianach. Jednak czy sporo wiemy o tym znów popularnym materiale wykończeniowym? Czy możemy wśród tysiąca ofert obecnych na rynku, znaleźć właśnie te, „swoje”? Zebraliśmy ciekawe fakty na temat współczesnych tapet, w tym fototapet na miarę. Mamy nadzieję, że Cię zainspirują!

Fakt 1. Świecące tapety – najnowszy wynalazek projektantów

Współcześni projektanci używają tapet jako materiału do realizacji swoich najbardziej śmiałych pomysłów. Na przykład brytyjska marka Meystyle produkuje dziś fototapety ze zintegrowanym podświetleniem LED. Zintegrowane z tapetą lampy LED działają do 50 000 godzin. Na dole każdej rolki znajduje się adapter, który łączy się z siecią. Takie fototapety ścienne pozostają jasne przez 5 lat i zwykle nie wypalają się – zmniejsza się tylko intensywność jasności lampek. Z zastosowaniem diod LED w tworzeniu tapet sporo eksperymentuje słynny projektant oświetlenia Ingo Maurer.

Technologie rozwijają się tak dynamicznie, że już dzisiaj możemy mówić nie tylko o różnych rodzajach tapet, ale i zupełnie nowych materiałach wykończeniowych, stworzonych z wykorzystaniem materiałów innowacyjnych. Na przykład, moduły LED są obecnie stosowane w nowoczesnych elastycznych wyświetlaczach wykonanych na tkaninie, którą można zrolować – praktycznie tak samo, jak tradycyjną tapetę. Możliwe jest, że w niedalekiej przyszłości, dzięki tej taniej technologii, elastyczny wyświetlacz zostanie zintegrowany z wnętrzem lokalu, a zwykłe telewizory i monitory staną się prawdziwym rarytasem.

Fakt 2. Awangardziści szkoły Bauhaus zasłynęli między innymi z tapet

Tapety: 9 ciekawych faktów, o których mogłeś nie wiedzieć

Tapety, które dzisiaj możemy spotkać w wielu domach, stały się dostępne dla większości ludzi dopiero w latach 30. ubiegłego wieku, przede wszystkim w wyniku dynamicznego rozwoju technologii i przemysłu. Na to, jak wyglądają współczesne tapety i fototapety do pokoju, w znacznym stopniu wpłynęli mistrzowie, którzy pracowali w Bauhaus – niemieckiej szkole architektury i designu.

W tej szkole pracowali najlepsi projektanci początku XX wieku, którzy marzyli o prawdziwej rewolucji w designie, a więc starali się wykorzystywać w swoich projektach wszystkie innowacyjne technologiczne rozwiązania. Właśnie tanie i jednocześnie eleganckie tapety stały się tym dziełem szkoły Bauhaus, które najbardziej chętnie kupowali obywatele w różnych krajach.

W 1929 r. dyrektor szkoły, Hannes Meyer, zorganizował konkurs na nową kolekcję tapet Bauhaus wśród uczniów i rzemieślników. W rezultacie wybrano 14 próbek, które ściśle odpowiadały estetyce szkoły: zastosowano wyraźne, zweryfikowane geometrycznie rysunki, szczegółowe linie. Na tych bardzo innowacyjnych dla swych czasów tapetach nie było żadnych tradycyjnych roślinnych wzorów lub motywów etnicznych. Druk tapet zamówiono w firmie Gebruder Rasch, która wówczas była jedną z najlepszych firm tapeciarskich na świecie i oferowała druk nawet w 15 kombinacjach kolorystycznych. Od tego czasu tapety zyskały popularność na całym świecie.

Fakt 3. Zmywalne fototapety nie da się tak po prostu zmyć ze ścian

Tapety: 9 ciekawych faktów, o których mogłeś nie wiedzieć

Przyklejania nowych ściennych fototapet nie da się najczęściej wykonać, zanim ściany nie zostaną w całości oczyszczone ze starych tapet. Aby ułatwić procedurę oczyszczania stare tapety są zwykle zwilżane wodą za pomocą wałka, szczotki lub zwykłej gąbki. Papierowe dekoracje świetnie poddają się takim procedurom, natomiast bardzo popularne w ostatnich czasach zmywalne tapety, powierzchnia których pokrywa się odporną na wodę folią, tak po prostu nie da się usunąć – rozwiązać problem można tylko korzystając się ze szpatułki.

Ponieważ fototapety do salonu i innego pokoju są odporne na wilgoć bardzo trudno usunąć ze ścian, podczas klejenia na ich miejscu nowych dekoracji, na przykład fototapet winylowych, warto skorzystać się z kleju wysokiej jakości. Taki klej kupisz między innymi w naszym sklepie internetowym.

Fakt 4. Współczesne fototapety pozostawiają sporo miejsca dla twórczości

Tapety: 9 ciekawych faktów, o których mogłeś nie wiedzieć

Pierwsze tapety, które pojawiły się w Europie, były udekorowane w dość nudne (z punktu widzenia współczesnego człowieka) czarno-białe wzory. Czasy jednak zmieniają się i obecnie projektanci często polegają na niezwykłości i oryginalności tworzonych produktów. Dlatego dzisiaj każdy może wybrać tapety, które są prawdziwym dziełem spektakularnej, niesamowitej sztuki. Jedna z bardzo ciekawych opcji – fototapeta na ścianę “Kreda Art”

  • Najprostsza i jednocześnie fascynująca gra w kółko i krzyżyk jest znana wszystkim. Jeśli jesteś wśród wielbicieli tej gry – warto zastanowić się nad kupnem rolki tapet z polami do gry, które możesz wypełniać sam lub podczas towarzyskich rund z przyjaciółmi. A gdy wszystkie pola do gry zostaną uzupełnione, nic nie będzie przeszkadzać do wymiany fototapety na nową.
  • Jesteś osobą solidną i nie masz czasu na zabawę? Wtedy świetnym rozwiązaniem będą tapety z naklejkami do uwag. Świetne rozwiązanie nie tylko do biura, ale i pokoju osoby kreatywnej, która potrzebuje przestrzeni do zapisu swoich myśli.
  • “Tapeta w płynie”. Brzmi absurdalnie? W naszych czasach już nie. Taki materiał pozwala wykonywać dekorację ścian, imitującą tynk dekoracyjny, co zdecydowanie spodoba się wszystkim fanom niestandardowych i innowacyjnych rozwiązań.
  • Surrealistyczne tapety. Fantastyczne i być może najbardziej innowacyjne rozwiązanie z tych, które są dostępne na współczesnym rynku. Patrząc na nie zaczniesz wątpić w swoje zdrowie psychiczne. Pojawia się uczucie, że przestrzeń wokół ciebie na początku zmniejsza się, a następnie się rozszerza. Ciekawie wyglądają również tapety, na któych obrazy niby poruszają się, omijając ramy drzwi, klamki, lampy, malowidła ścienne i inne meble.

Fakt 5. Istnieją specjalne tabele pozwalające łatwo obliczyć liczbę rolek tapety niezbędnych do pokoju o określonych wymiarach

Tapety: 9 ciekawych faktów, o których mogłeś nie wiedzieć

Przed zakupem i tapetowaniem ważne jest prawidłowe obliczenie wymaganej liczby rolek dla każdego pokoju. Aby to zrobić przede wszystkim dokonujemy pomiaru całkowitej długości ścian za pomocą taśmy mierniczej lub miernika. Liczbę rolek ustala się na podstawie danych o szerokości rolki i wysokości pokoju. Większość rolek ma bowiem szerokość 50 cm. Do dokonania wyliczeń można więc skorzystać z poniższej tabeli (standard – 0,53/15 m=7,95 m2).

Tapety: 9 ciekawych faktów, o których mogłeś nie wiedzieć

Przy wysokości sufitu 2,5 metra zużywa się 1 rolkę mniej, a przy wysokości 3 metrów – 1 rolkę więcej. Tapetę przycina się ostrym nożem biurowym do wysokości pomieszczenia plus 50 mm – do przycinania powyżej i poniżej. Podczas cięcia rolki tapety zwróć szczególną uwagę na fakt, że jeśli tapeta ma wzór, to do 0,5 metra z każdej rolki zostanie zużyte na „dopasowanie”.

Fakt 6. Kolor tapet oddziałuje na to, jak odbieramy przestrzeń

Tapety: 9 ciekawych faktów, o których mogłeś nie wiedzieć

Chcesz poprawnie dobrać odcień tapet? Wtedy weź pod uwagę usytuowanie okien w pokoju. Jeśli masz widoki z północnej strony – oddaj przewagę ciepłym odcieniom, na przykład – złocistym, cytrynowym lub pomarańczowym. Pamiętaj jednak jednocześnie o poczuciu proporcji, gdyż nadmiar tapet o żółtych i czerwonych odcieniach może spowodować, że pokój będzie się wydawać wizualnie mniejszy.

Zupełnie inaczej warto podejść do tapetowania pokoju z oknami na południową stronę. Warto tutaj zadbać o kompensację słonecznego światła, z czym świetnie sobie poradzą tapety o zimnych odcieniach – niebieskich, blado-zielonych. Dodatkowo pomogą one wizualnie powiększyć pokój. Nawiasem mówiąc, tłoczone tapety, na powierzchni których tworzy się niepowtarzalna gra światła i cienia, również sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przestronne.

Fakt 7. Naukowcy udowodnili, że tapety mogą wpływać na nasz nastrój

Tapety: 9 ciekawych faktów, o których mogłeś nie wiedzieć

Kolor i faktura tapety nie tylko wyznaczają ogólne postrzeganie pokoju, ale także kierunek, w którym będzie się odbywać wybór mniejszych, nie mniej ważnych, elementów dekoracyjnych. Tak więc malownicze obrazy i prace fotograficzne a także kolory ich ramek są często wybierane właśnie z uwzględnieniem koloru tapety. Jeśli zamówisz dzieło na ścianę od artysty lub fotografa – dobry autor powie Ci, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w twoim mieszkaniu. To samo dotyczy tapet. Zalecamy kontakt z doświadczonymi projektantami, którzy wezmą pod uwagę wszystkie szczegóły i pomogą stworzyć naprawdę gościnną atmosferę w twoim domu.

Zmieniając kolor tapet możesz łatwo wpłynąć na stan i nastrój osób, które będą znajdować się w udekorowanym nimi pokoju. Jeśli potrzebujesz efektu relaksacyjnego – najbardziej odpowiednim wyborem będą rozwiązania o zielonych i niebieskich odcieniach. Wzory geometryczne, paski, koła i kwadraty – wszystkie te rysunku są bardzo współczesne, ale nie warto wybierać ich do dekoracji małego pokoju, gdyż będą męczyć. Natomiast w dużym pokoju pomogą rozbudzić kreatywność i chęć do aktywnego działania. Faktycznie, dobrze dobrane tapety można porównać z muzyką w tle: nadają akcent nastrojowi w pokoju i mówią o artystycznym guście właścicieli mieszkania. Warto więc mądrze podejść do ich wyboru.

Fakt 8. Morris i doskonała tapeta w kwiaty

Tapety: 9 ciekawych faktów, o których mogłeś nie wiedzieć

W połowie XIX wieku William Morris wkroczył do angielskiego przemysłu tapet z własną wizją dekoracyjności. Dziś założona przez niego marka tapet Morris & Co jest jedną z najbardziej udanych i wpływowych na całym świecie, a archiwalne ozdoby z motywem przewodnim kwiatów i ptaków z angielskiego ogrodu, ręcznie rysowane przez Morrisa, są przedrukowywane we wciąż nowych kolekcjach tapet i tkanin. Może to wydawać się dziwne, ale sam W. Morris nigdy nie był wielkim fanem tapet z papieru i dawał przewagę gobelinom i tkaninom.

Fakt 9. Amerykańskie tapety są krótsze od europejskich

Tapety: 9 ciekawych faktów, o których mogłeś nie wiedzieć

Od wielu lat w produkcji tapet stosuje się dwa standardy: europejski i amerykański. Standardowa długość europejskiej rolki wynosi 10,05 metra. W Stanach Zjednoczonych natomiast długość rolki sięga tylko 8,2 metra, a 10-metrowe rolki spotkać można bardzo rzadko. Warto więc pamiętać o tym, zamawiając tapety z zagranicy. Swoistym “wyróżnieniem” jest sprzedaż większości amerykańskich tapet wraz z odpowiednim klejem.

Z każdym rokiem rynek tapet staje bardziej doskonały i pojawiają się na nim nowe oraz bardzo oryginalne rozwiązania. Jednocześnie nie brakuje i tradycyjnych modeli, wykonanych jednak z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, dlatego wyróżniających się naprawdę dobrą jakością. Jeśli chcesz osiągnąć idealny balans między starym a nowym, wybieraj modne, niezawodne i naprawdę piękne tapety z katalogu Uwalls.

(Visited 58 times, 1 visits today)