Rustykalny styl we wnętrzu

Zamiłowanie człowieka do doskonałości w dużej mierze wyraża się w jego pragnieniu stworzenia wnętrza  zgodnie z zasadami naturalnej harmonii. Zaawansowane współczesne technologie pozwalają ludziom otaczać się różnymi urządzeniami, meblami i elektroniką o różnych funkcjach. Chcąc zapewnić w swoim domu komfort i wygodę, a także w celu przywrócenia równowagi psychicznej ludzie lgną do natury i coraz częściej wybierają styl rustykalny. Odrodzenie rustykalnego stylu bez użycia sztucznych materiałów we wnętrzach – to alternatywa dla plastiku, betonu, sufitów napinanych i jaskrawych dekoracji.

Co to za styl?

Nowy trend z wykorzystaniem naturalnych materiałów stanowi podstawę rustykalizmu, którego głównym celem jest aranżacja pomieszczeń w surowym, ale atrakcyjnym i pełnym naturalnego piękna stylu. Dzięki zastosowaniu wyłącznie naturalnych odcieni do wewnętrznej do wykończenia i dekoracji pomieszczenia wielu właścicieli jest w stanie samodzielnie urządzić dom w rustykalnym stylu, nie sięgając po pomoc specjalistów. Aby gustownie wyposażyć mieszkanie, korzystając z zalet naturalnych materiałów, pomocne będą wskazówki i zasady tworzenia wnętrza w rustykalnym stylu.

blog styl rustykalny 18

Podobny projekt opiera się na wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni, zaaranżowanej przy użyciu naturalnych kolorów i naturalnych kształtów. Takie wnętrze charakteryzuje się obecnością masywnych mebli, surowych rzeczy, dlatego styl rustykalny najczęściej jest wykorzystywany w aranżacji domków letniskowych bądź całorocznych domków na wsi. Każdy przedmiot we wnętrzu jest stworzony z wykorzystaniem minimalnej obróbki, co pozwala zachować naturalność i atrakcyjność.

blog styl rustykalny 8

Zaletą i przystępnością stylu jest to, że powierzchnia mebli jest sztucznie wykonana tak, aby ich faktura była jak najbardziej zbliżona do prostego, ale wyrazistego wyglądu. Nowoczesne sprzęty AGD łatwo zamaskować i ukryć we wnętrzu, a mieszkańcy nie muszą myśleć o problemach, związanych z funkcjonalnym użytkowaniem lokalu.

Cechy rustykalnego stylu

Wielowiekowa kultura europejska opiera się na filozofii i sposobie życia, pielęgnującym rodzinne tradycje, w tym tradycję tworzenia ozdób i przedmiotów użytku codziennego własnymi rękami. Każdy szorstki, nieoszlifowany przedmiot jest indywidualny i niepowtarzalny, uroczy w swojej oryginalności i drogi sercu dzięki wysiłku, który wkładamy w jego stworzenie.

blog styl rustykalny 21

Drewno

Rustykalny wygląd wnętrza sugeruje użycie drewna w wykończeniu pomieszczenia i jego dekoracji. Podłogi, ściany, sufity, meble, naczynia, ozdoby – to elementy drewniane, bez których nie będzie zachowany rustykalny wygląd mieszkania.

blog styl rustykalny 1

Kamień

Naturalne materiały w dekoracji wnętrz są integralną częścią nowoczesnego trendu, a rustykalny styl wnętrza zostanie najpełniej odzwierciedlony, jeśli niektóre detale zostaną wykonane z kwarcu lub piaskowca. Surowy kamień najbardziej harmonijnie łączy się z naturalnym drewnem. Brukowana kamienna posadzka sprawia wrażenie wytrzymałości i niezawodności, typowej dla wiejskich domków, w którym rodziny mieszkają od pokoleń.

blog styl rustykalny 4

Kolory i motywy

Gama kolorystyczna drewna waha się od jasnych brązów olchy, klonu i orzecha po ciemne odcienie dębu lub buku, nadając meblom wyglądu „staroci”. Zapomniane fragmenty mebli, schowane na strychach, stare przedmioty dostają nowe życie. Możliwość zastosowania stonowanych odcieni czerwieni, żółci, zieleni pomogą w stworzeniu idealnego projektu. Wyjątkiem są ornamenty geometryczne lub abstrakcyjne. Takie elementy utrudniają stworzenie “czystego” stylu.

blog styl rustykalny 3

Czym styl rustykalny różni się od stylu country?

Dekoracje w stylu wiejskim pojawiły się w Ameryce stosunkowo niedawno. Styl wiejski 40 lat temu był uważany za tradycyjny wśród rodzin o średnim dostatku. Tęsknota do kowbojskich domków z kominkami, zapachu świeżego siana zawładnęła ludźmi, a trend w modzie ugruntował swoją pozycję na kontynencie. Ale te style różnią się między sobą, ponieważ country jest amerykański, a styl rustykalny – to styl europejski.

blog styl rustykalny 5

Różnica #1. Aranżacja wnętrza country utrzymana jest stricte w stylu retro, czyli pokoje wyposażone są w stare meble, armaturę wodno-kanalizacyjną i inne podobne przedmioty – to w dużej mierze różni się od stylu rustykalnego, w którym dozwolone jest stosowanie nowoczesnych, sztucznie postarzanych elementów. Styl rustykalny oznacza nieograniczoną liczbę różnych materiałów wykończeniowych.

blog styl rustykalny 6

Różnica #2. Obfitość i różnorodność tekstyliów i elementów dekoracyjnych charakteryzuje styl country, natomiast wnętrze rustykalne dąży do uzyskania wolnej przestrzeni przy minimalnej ilości dodatków.

blog styl rustykalny 2

Różnica #3. Oba style różnią się charakterem kolorystycznym, gdyż amerykański styl kojarzony jest z wielobarwną soczystą paletą. Paletę stylu europejskiego wyróżnia stonowanie i prostota naturalnych tonów.

blog styl rustykalny 18

Zasady projektowania wnętrza w stylu rustykalnym

Sprzęty kuchenne w postaci antyków i starych przedmiotów pomagają stworzyć ciepłą i przytulną atmosferę wiejskiego domku. Wieszanie garnków i patelni na drewnianym kole lub wstawianie starych bądź sztucznie postarzanych drewnianych ram okiennych – wszystko to jest aktywnie wykorzystywane i nadaje pomieszczeniom szczególnego uroku. Masywny stół, którego blat jest wykonany z kamienia lub drewna, bardzo pomaga w odtworzeniu obrazu wiejskiego życia.

blog styl rustykalny 7

Framugi okien i drzwi, wykonane z naturalnego drewna – to spory wydatek, i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Wielu zwolenników takiego stylu w domu wybiera okna laminowane PCV, imitujące drewno i pasująca do rustykalnego stylu. Proste rzeźbione meble i drewniane półki z glinianymi naczyniami uzupełniają atmosferę spokoju.

blog styl rustykalny 11

Materiały:

Naturalne drewno z pęknięciami i sękatą powierzchnią nie jest poddawane dokładnej obróbce, a kamień nie jest szlifowany. Takie detale charakteryzują styl rustykalny. Wazon z polnymi kwiatami na stole z surowym drewnianym blatem podkreśla wyjątkowość rustykalnego wnętrza.

blog styl rustykalny 8

Ściany:

Wykończenie ścian z użyciem drewna lub kamienia bez dodatkowej obróbki jest bardziej powszechna niż inne metody. Ale czasami użycie farby jest dopuszczalne. Nakłada się ją niezbyt dokładnie, zachowując szorstkość i zostawiając ślady pędzla. Pomieszczenia o dużej wilgotności (łazienka) można ozdobić płytkami z imitacji drewna bądź metalu.

Wybierając tapety do rustykalnego wnętrza, należy pamiętać o spokojnych naturalnych kolorach
Wybierając tapety do rustykalnego wnętrza, należy pamiętać o spokojnych naturalnych kolorach

Jako materiał wykończeniowy sprawdza się także fototapety, zwłaszcza te imitujące drewno lub kamień – w miejskich mieszkaniach przecież nie zawsze możemy pozwolić sobie na użycie naturalnego kamienia kosztem zmniejszenia pokoju.

Ładnie będą wyglądać w rustykalnym wnętrzu także tapety w drobne motywy kwiatowe.
Ładnie będą wyglądać w rustykalnym wnętrzu także tapety w drobne motywy kwiatowe.

Podłoga:

Do nakrycia podłogi często są używane deski. Mają wyglądać naturalnie. Czasami deski są bejcowane lub przykrywane wykładziną. Współczesna ceramika do wykończenia różnych powierzchni podkreśli styl rustykalny. Obecnie pojawiają się trendy wykończenia podłóg z wykorzystaniem różnych materiałów. A przestarzałe spojrzenie na wykończenie bez funkcji estetycznej nie przemawia już do konsumentów.

blog styl rustykalny 20

Sufit

Aranżacja sufitu w stylu rustykalnym nie jest łatwym zadaniem. Doświadczeni projektanci lub właściciele z doświadczeniem w branży budowlanej mogą stworzyć charakterystyczny surowy wygląd z drewnianych elementów. Do montażu kontrastujących masywnych belek i innych elementów potrzeba dużo wolnego miejsca.

blog styl rustykalny 12

Ale w standardowych budynkach o wysokości sufitu 3,5 m stosuje się udawane belki. Tradycyjnie montowane są w 2 warstwach. Pierwsza warstwa to tynk – beżowy, szary lub biały. Kolejna warstwa to belki w kontrastowych kolorach: terakota lub orzech.

blog styl rustykalny 13

Meble

Nowoczesne modele, imitujące fakturę drewna lub kamienia, wyglądają naturalnie i “na miejscu”. Stół z atrakcyjnymi chromowanymi nogami można ustawić w pobliżu ściany z desek, harmonijnie komponując go z całym wnętrzem. Dla uzyskania bardziej pretensjonalnego wystroju, meble w rustykalnym stylu ustawiają w sąsiedztwie z jednym antykiem, na przykład masywnym stołem jadalnianym, przywodzącym na myśl nieskomplikowaną aranżację w chłopskim domu.

blog styl rustykalny 14

Ozdoby i akcesoria

Pomieszczenia w stylu rustykalnym proszą się o tekstylia z grubego lnianego płótna, plecione dywaniki i wełniane koce. Do dekoracyjnego wypełnienia wnętrza używane są stare skrzynie, komody i kredensy. Plecione lub drewniane skrzynki, wiklinowe kosze służą do zbierania jagód, grzybów, warzyw, owoców, a wypełnione tymi produktami stają się także piękną dekoracją. Także można dobrać stylowe obrazy, przedstawiające na przykład zwierzęta.

Obrazy także mogą być ozdobą domu w rustykalnym stylu
Obrazy także mogą być ozdobą domu w rustykalnym stylu
blog styl rustykalny 19

We współczesnym mieszkaniu miejskim trudno sobie wyobrazić wystrój, składający się wyłącznie ze starych przedmiotów, dlatego wszystkie stare rzeczy łączą się z nowoczesnymi modelami luster, lamp i obrazów. Modny teraz styl rustykalny to poniekąd „koktajl” starych i nowych przedmiotów, a także materiałów dekoracyjnych.

(Visited 70 times, 2 visits today)