Połączony układ pomieszczeń jest obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Wiele osób błędnie uważa, że nie ma nic trudnego w połączeniu pomieszczeń: zburz ścianę działową i ciesz się zwiększoną przestrzenią. Jednak w takim remoncie jest wiele zasad, których należy przestrzegać. Na przykład w mieszkaniach z lat 50-80-tych ściana oddzielająca kuchnię od salonu często jest ścianą nośną. Dlatego jej całkowity demontaż może zaszkodzić całemu apartamentowi, a właściciel mieszkania zostanie ukarany grzywną i pociągnięty do odpowiedzialności administracyjnej. Łączenie kuchni z salonem, kiedy projekt jest wykonany z naruszeniem podstawowych norm, może stworzyć właścicielom ogromne kłopoty.
Zalety i wady kuchni połączonej z salonem
Jak każdy rodzaj wnętrza, projekt kuchni-salonu ma swoje pozytywne i negatywne aspekty.
Do zalet takiego rozwiązania śmiało można odnieść:
- zwiększenie swobodnej przestrzeni oraz rozmiarów salonu;
- brak samotności podczas przyrządzania posiłków;
- połączona z salonem kuchnia to doskonała okazja do zorganizowania rodzinnych warsztatów kulinarnych;
- pomieszczenie pełni jednocześnie kilka funkcji, co pozwala łączyć różne materiały wykończeniowe (płytki i laminat, tapety i płytki ścienne, fototapeta i tynk strukturalny);
- pozwala na eksperymentowanie i stworzenie oryginalnego projektu kuchni połączonej z salonem (poniższe zdjęcia mogą posłużyć inspiracją i pomysłami na aranżację salonu z aneksem kuchennym)
Ale taki układ ma również wady:
- Zapach gotującego się jedzenia rozprzestrzeni się po całym mieszkaniu, jeśli zainstalowany okap nie będzie sobie radził doskonale;
- Nieład w roboczej strefie kuchni może wprowadzić chaos i nieprzyjemną atmosferę w całym pomieszczeniu. Dlatego nie odkładaj zmywania naczyń i sprzątaj regularnie.
- Harmonijnie zaprojektowana kuchnia-salon stanie się główną atrakcją mieszkania, pozwalając wszystkim członkom rodziny być razem nawet w czasie, kiedy każdy zajmuje się swoimi sprawami. Niestety, przekłada to się również na brak prywatności.
Projekt nowoczesnej kuchni: zagospodarowanie przestrzeni
Kluczową zasadą tworzenia harmonijnego projektu dla połączonych pomieszczeń jest stworzenie całościowego wnętrza. Ale jednocześnie należy podzielić przestrzeń na roboczą i odpoczynkową, akcentując funkcję każdej z wydzielonych stref. We wnętrzu można zastosować jaskrawe akcenty w każdej strefie, tak, aby harmonijnie łączyły wnętrze w spójną całość. Na przykład ścianę nad blatem kuchennym można ozdobić za pomocą fototapet z użyciem ażurowych motywów. Ten sam motyw można wykorzystać na fototapetach w salonie, jako akcent w poszczególnych miejscach. Takie powtórzenie wzoru będzie działać jako łącznik między przestrzenią kuchenną a strefą odpoczynku.
W przypadku kuchni połączonej z salonem fototapeta to uniwersalny materiał, który można wykorzystać jako jaskrawy akcent na ścianie, nakleić fototapetę na powierzchnię mebli kuchennych, a także umieścić na suficie, aby uzyskać efekt 3D. Ważnym punktem takiego rozwiązania jest harmonijne połączenie faktury materiałów wykończeniowych.
Aby podzielić na strefy pomieszczenie, możesz skorzystać z następujących pomysłów na projekt kuchni-salonu:
- Solidna kanapa z równym oparciem może pełnić funkcję linii rozgraniczającej przestrzeń.
- Korzystanie ze ścianek działowych lub przegródek z różnych materiałów. Dziś bardzo popularne są ścianki działowe ze szkła hartowanego z drobnym wzorem, które nie tylko dzielą przestrzeń, ale także zapobiegają rozprzestrzenianiu się hałasu i zapachów po mieszkaniu podczas procesu gotowania.
- Podział na strefy za pomocą tapety o różnych teksturach i odcieniach. Na przykład obszar roboczy jest oklejony tapetą w nasyconych kolorach, a salon tapetą w spokojniejszych odcieniach. Możesz także wykorzystać fototapety. Należy rozumieć, że w kuchni należy używać winylowych fototapet z pokryciem akrylowym, które są odporne na czyszczenie na mokro. W strefie odpoczynku można użyć tapety o dowolnej strukturze, ale ważne jest, aby wybrać materiały o tej samej gęstości dla całego pomieszczenia, aby uzyskać harmonijny spójny wystrój. Zdjęcia, projekty i opcje zastosowania różnych materiałów wykończeniowych można obejrzeć poniżej.
- Projekt aneksu kuchennego ze stołem barowym to doskonałe rozwiązanie dla nowoczesnego wnętrza. Zaleca się jednak wybór blatu barowego z wbudowanymi szufladami do przechowywania drobiazgów kuchennych, zwłaszcza jeśli jest to niewielki aneks kuchenny. W takim przypadku projekt połączonego pokoju powinien obejmować maksymalnie funkcjonalne elementy wnętrza.
- Projekt salonu typu studio z kuchnią, gdzie blat jest wyniesiony na środek – tzw. wyspa kuchenna. Na stole można umieścić dowolny sprzęt lub użyć blatu jako powierzchni roboczej.
- Budowa podium dla strefy roboczej. To rozwiązanie można zastosować tylko w mieszkaniach o wystarczającej wysokości sufitu.
- Używanie różnych materiałów do wykończenia podłóg. Na przykład część kuchenną można ozdobić zwykłymi płytkami podłogowymi, a w salonie można umieścić laminat lub parkiet.
Strefowanie można wykonać używając jednego sposobu lub łącząc kilka opcji, które wniosą do wystroju oryginalne akcenty i sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądało niepowtarzalnie. Umiar w wyborze dekoracyjnych elementów i technik wykończenia zrobi wnętrze bardziej harmonijnym. Zdjęcia projektów wnętrz z różnymi opcjami zagospodarowania przestrzeni można obejrzeć poniżej.
Połączenie kuchni z salonem: projektowanie wnętrza, podstawowe opcje rozmieszczenia mebli kuchennych i planowania
W zależności od całkowitej powierzchni i kształtu pomieszczenia, możesz wybrać jedną z następujących opcji umieszczenia mebli w kuchni:
- Liniowe – zestaw mebli, sprzęt AGD znajdują się wzdłuż jednej ściany. Aby rozgraniczyć przestrzeń, można wykorzystać stół barowy lub miękką kanapę.
- Wyspa kuchenna jest odpowiednia do pomieszczeń o dużej powierzchni. Zestaw mebli może się znajdować wzdłuż jednej lub kilku ścian, natomiast obszar roboczy może być umieszczony oddzielnie w centralnej części kuchni.
- Układ narożny to kompaktowy i dość powszechny sposób ustawiania mebli, w którym zestaw ustawia się wzdłuż dwóch sąsiednich ścian. Ten układ jest uniwersalny i idealnie pasuje do projektu małej kuchni, połączonej z salonem.
Poniżej pokazana jest kuchnia połączona z salonem, aranżacja wnętrz oraz przykładowe zdjęcia remontu z umieszczeniem mebli kuchennych.
Harmonijny projekt kuchni połączonej z salonem: porady profesjonalistów
Aby stworzyć harmonijny projekt wnętrza kuchni-salonu, profesjonalni projektanci zidentyfikowali kilka podstawowych zasad aranżacji:
- Obowiązkowe oddzielenie kuchni od strefy pokoju dziennego.
- Wystrój pokoju w tym samym stylu.
- Zastosowanie wbudowanych sprzętów kuchennych o minimalnym poziomie hałasu sprawi, że kuchnia będzie bardziej uporządkowana.
- Obecność mocnego okapu. Aby obliczyć wymaganą wydajność, możesz użyć wzoru: powierzchnia pomieszczenia * wysokość ścian * 12 * współczynnik kuchenki elektrycznej (1,5 lub 1,7).
- Równomierne oświetlenie, rozproszone światło.
- Nie przeciążaj wnętrza elementami dekoracyjnymi i nie zagracaj lodówki dużą ilością magnesów.
- Użyj jasnej palety kolorów podczas wykończenia małej kuchni.
- Aby wizualnie zwiększyć powierzchnię, możesz kupić zestaw mebli kuchennych z błyszczącą fasadą.
- Przekształć parapet w pełnoprawny blat kuchenny.
Przestrzeganie podstawowych zasad pozwoli szybko i sprawnie przeprowadzić dobry remont w pomieszczeniu, tworząc oryginalną aranżację kuchni-salonu w mieszkaniu, która będzie zachwycać właścicieli i gości przez długie lata.