Fototapety na wymiar

Teraz:

Pracujemy

Jak stworzyć wnętrze w stylu loft: 35 pomysłów

Autor: Julia Vihnevich

04 lipiec 2017

1 Pochodzenie stylu loft

2 Geneza

3 Loft – klasyczny Retro-Industrial

4 Paralele

5 Wydarzenia

6 Charakterystyka (cechy) loftu i jak je zrealizować

7 Elementy architektoniczne

8 Paleta

9 Wykończenie

10 Meble

11 Tekstylia

12 Kierunki stylu loft

13 Luksusowy loft

14 Hipsterski loft

15 Harmonia starego z innowacyjnym

16 Funkcjonalność przede wszystkim

17 Wyposażenie kuchni, salonu, sypialni, łazienki

18 Meble i akcesoria

19 Zakończenie

Nierzadko w sztuce w tym samym czasie pojawiają się przeciwstawne sobie nurty, które następnie stają się wizytówką epoki historycznej i wdzięcznie się dopełniają. Zachowując ogólną tematykę naszej podróży do świata artystycznych stylów, postanowiliśmy przenieść się wspólnie z naszymi czytelnikami do XX wieku i rzucić okiem na współczesne życie pod nietypowym kątem.

Tematem naszej analizy jeststyl architektoniczny „loft”, zapoczątkowany w drugiej połowie XX wieku i osiągnąwszy swój szczyt popularności w dzisiejszych czasach a szczególnie w ostatnich dwóch dekadach.

Wnętrze w stylu loft – pochodzenie

Loft można uznać za surowe odbicie współczesności, oparte na różnorakich, zapożyczonych koncepcjach artystycznych. Jego pojawienie się związane jest z brakiem klasycznych środków artystycznego wyrażenia swojego „ja”, jak również z przewagą funkcjonalności przedmiotów nad ich formą.

nowoczesny styl loft

Loft dobrze współgra z minimalizmem i jest trafną podstawą dla bardziej współczesnych stylów

Geneza

Styl „loft” narodził się w ubogich przemysłowych dzielnicach Nowego Jorku w latach 40. XX wieku. Pomimo faktu, że Stany Zjednoczone były dalekie od wydarzeń europejskich, kryzys odczuli wszyscy. W Nowym Jorku znacząco wzrosły ceny ziemi z powodu napływu migrantów. Przedsiębiorstwa były zmuszone wstrzymać swoją produkcję, a pomieszczenia fabryk zaczęto wyprzedawać.

nowoczesny styl loft

Piękne loftowe wnętrze z elementami pop-artu w obszarze przemysłowym

Niedrogie pomieszczenia były siedliskiem artystycznej bohemy, która nie posiadała wystarczających środków na zakup eleganckich apartamentów w gęsto zaludnionym Manhattanie. W byłych zakładach produkcyjnych osiedlali się artyści, którzy z powodzeniem godzili miejsce pracy z miejscem do życia, nazywając je pracownią. Pomieszczenia rzadko dzieliły się na osobne pokoje, ponieważ to pociągało za sobą dodatkowe i niepotrzebne koszty.

Początki loftu i jego przejawy:

     
  • koncepcja otwartej przestrzeni;
  •   
  • funkcjonalność pomieszczeń, gdzie praca staje się częścią życia człowieka.

współczesne mieszkanie

Luksusowe współczesne mieszkanie w obszarze przemysłowym

Loft – klasyczny Retro-Industrial

Loft – wyjątkowy nurt architektoniczny, w którym brak wyrażenia swojego „ja” jest niezwykle przekonującym i dobitnym instrumentem artystycznym tego stylu. Kluczowym przedmiotem nowej sztuki stały się pomieszczenia fabryk i zakładów przystosowane pod mieszkania, sale wystawowe i biura.

artystyczna perfekcja loftu

Artystyczna perfekcja loftu pozwala stworzyć pomieszczenia mieszkalne w pozornie nienadających się do zamieszkania wnętrzach

Loft często nazywany jest też industrialnym designem, ponieważ mowa tutaj o pomieszczeniach przemysłowych, ale zestawienie to nie jest całkiem poprawne. Stylistyka loftu lepiej odzwierciedla ideę stylu retro-industrial. W autentycznych wnętrzach dobrze sprawdza się niedostrzegalny związek minionego z teraźniejszym, który stanowi idealną całość.

dekoracją wnętrza w stylu loft

Dobrze znaną dekoracją wnętrza w stylu loft stały się lampy z żarówkami Edisona

Charakterystyczna cecha stylu — brak wykończenia w normalnym rozumieniu: widoczne elementy konstrukcyjne, niedokładnie murowane ściany, belki i stropy to wszystko stało się nieodzowną częścią wnętrza. To tylko widoczna część obrazu obejmująca również zastosowanie surowego „eco-decora” w formie „tak jak jest”.

dekoracją wnętrza w stylu loft

Loftowe wnętrza cechuje racjonalność i praktyczność

Loft przypomina odbiorcy o przeszłości i przemijaniu. W tym wnętrzu nie trudno dostrzec aranżacje w duchu poprzemysłowej przestrzeni. Postrzeganie takiego wnętrza można przyrównać do retroperspektywy, tworzącej jednocześnie wyjątkową atmosferę odpoczynku i relaksu. Głęboka obrazowość i bogactwo wizualnych i myślowych narzędzi do wyrażenia samego siebie, kształtują niekończącą się przestrzeń dla kreatywności.

spojrzenie przeszłości

Niezwykłe spojrzenie przeszłości

Niezwykłe formy i obiekty loftu:

     
  • retroperspektywa – odbiór designu – odzwierciedlający zmiany ram czasowych w designie wnętrza;
  •   
  • eko-formy – szorstkie surowe formy w wyszukanej „osłonce”, ceglane, betonowe ściany, belki, instalacje, rury i inne;
  •   
  • muzealna ekspozycja.

Paralele

Zmiana perspektywy czasu w sztuce – jest to dobrze znany odbiór, który wiele razy naturalnie wchodził do historii kultury artystycznej. Tak samo jest z loftem. Kształtował się on równolegle z modernizmem, odzwierciedlając inną – luksusową stronę XX wieku. Można by zaryzykować stwierdzeniem, że stał on się swojego rodzaju antagonistą, ale w praktyce kierunki te rozwijały się równolegle, jak dwie linie, które nigdy się nie skrzyżują.

wystrój z charakterystycznym Art déco

Loftowy wystrój z charakterystycznym Art déco

Cyganeria artystyczna w tamtych czasach była w zupełności zadowolona własnym życiem i nie walczyła ze sobą nawzajem, dlatego też w lofcie obserwuje się charakterystyczną obecność kontrastów, ale również brak konfliktów. Dzięki czemu wnętrza są spokojne i zrównoważone.

modernizm i loft

Modernizm i loft w jednym pomieszczeniu

Loft z historycznej perspektywy można porównać do romańskiej i przedromańskiej sztuki, dla której typowe było naturalne wykorzystanie drastycznie utraconego antycznego dziedzictwa, surowych form, stosunkowego braku form do wyrażenia samego siebie z powodu złożonego rozwoju.

romański „loft”

Romański „loft”

Historyczne paralele w przejawach loftu:

     
  • obecność kontrastów, ale brak występowania konfliktów we wnętrzu;
  •   
  • dziedziczenie artystycznych założeń;
  •   
  • naturalne i bezkonfliktowe zestawienie z innymi stylami.

Wydarzenia

Loftowe wnętrza z 30 i 50 lat. XX wieku przebyły drogę od pracowni do artystycznych pomieszczeń, gdzie koncentrowały się główne wydarzenia Nowego Jorku. W 1950 roku loft znalazł się na szczycie mody, w byłych już przemysłowych pomieszczeniach miały miejsca najgłośniejsze wydarzenia i wystawy. Oczywiście naturalnym elementem wnętrz loftowych stał się eksperyment twórczy.

loftowy penthouse

Luksusowy loftowy penthouse w Nowym Jorku

Wydarzenia w przejawach loftu:

     
  • kryzys wnętrza jako narzędzie twórcze;
  •   
  • art-przestrzeń i eksperymenty twórcze;
  •   
  • ziedziczenie technik artystycznych.

Charakterystyka (cechy) loftu i jak je zrealizować

Elementy architektoniczne

Przemysłowa architektura i jej części są centralnym elementem loftowych wnętrz. Główne akcenty powinny być skoncentrowane na oknach. Często funkcjonalnymi dekoracjami niniejszego wnętrza są rury, wentylacja, schody i zachowane części dużych fabrycznych urządzeń.

wnętrze jako idea

Niewyremontowane wnętrze jako idea

Paleta

Oprócz znaczeniowych, kompozycyjnych cech i retro-industrialnej koncepcji, lofty posiadają charakterystyczne i określone techniki designerskie. Dla wnętrz loftowych typowe jest połączenie kontrastowych lub jednotonowych barw.

brak kontrastów na kontrastach

Brak kontrastów na kontrastach

Wykończenie

Do typowych technik wystroju wnętrza w duchu loft zalicza się obecność kontrastów. Bardzo często realizowany jest zabieg na ścianach 3+1 z kontrastowym połączeniem. Na przykład trzy ściany pokryte są cegłą, a jedna tynkiem ozdobnym.

kontrastowe wykończenie

Kontrastowe wykończenie

Meble

U podstawy loftu leży koncepcja otwartej przestrzeni, dlatego też meble często występują w roli przegródek i wykorzystywane są do strefowania pomieszczenia. Podstawowa cecha wszystkich przedmiotów znajdujących się we wnętrzu – funkcjonalność, a ich rozkład może być dowolny.

kontrastowe wykończenie

Tekstylia

Autentyczne loftowe wnętrza cechuje odejście od klasycznej formy dekoracji, która sprawia, że wnętrze jest funkcjonalne i komfortowe – tekstylia. Loftowe pomieszczenia zasadniczo są wolne od zasłon, tiulu i firanek.

brak dekoracyjnych tekstyliów

Brak dekoracyjnych tekstyliów jako cecha wnętrza

Kierunki stylu loft

Luksusowy loft

Luksusowy loft powiązany jest ściśle ze środowiskiem twórczym, artystami, malarzami, osobami ze sfery teatralnej i kinowej. Kierunek ten łączy się z art déco i pop-artem, który harmonijnie jednoczy się z loftowym wnętrzem. W takich wnętrzach przejawia się teatralność i artyzm, a to oznacza, że mogą być wykorzystane dodatki w stylu barokowym.

loftowy pop-design

Loftowy pop-design

Hipsterski loft

Hipsterski wygląd doskonale nadaje się do pokoi młodzieżowych, ponieważ oparty jest na przedmiotach codziennego użytku wykorzystywanych przez osoby młode. Tradycyjnie dla loftu dekoracje związane z codziennością są fundamentem do zrealizowania autorskiego wnętrza.

mieszkalna dla hipisa

Przestrzeń mieszkalna dla hipisa

oryginalne

Oryginalne w każdym calu

Harmonia starego z innowacyjnym

Istnieje powszechnie znane powiedzenie, że klasyka łączy się ze wszystkim. Jest to całkowicie naturalne za sprawą antycznego dziedziczenia. Klasyczne i industrialne elementy związane z codziennym życiem będą dobrze pasować do wnętrza.

doskonale łączy się z artystycznym loftem

Teatralny styl barokowy doskonale łączy się z artystycznym loftem

klasyczny-loftowy gabinet

Klasyczny-loftowy gabinet

Funkcjonalność przede wszystkim

Podstawowe zadanie loftowego designu - pogodzić artystyczną koncepcję z funkcjonalnością.

loftowa racjonalność

Legendarna loftowa racjonalność

Wyposażenie kuchni, salonu, sypialni, łazienki

funkcjonalna kuchnia

Mała funkcjonalna kuchnia

szafy

Szafy jako ścianki działowe

loftowa łazienka

Loftowa łazienka

kuchnia na poddaszu

Łazienka i kuchnia na poddaszu

loftowa kawalerka

Loftowa kawalerka 33 m²

Meble i akcesoria

elementy dekoracyjne

Elementy dekoracyjne nie przeszkadzają wnętrzu urządzonym w stylu loft, a co więcej wypełniają je emocjami

loftowe dodatki

Loftowe dodatki

kuchnia

Kuchnia i dodatki

Zakończenie

Biorąc pod uwagę, że u podstawy stylu leży eksperyment twórczy, możliwe jest w granicach jednego mieszkania zastosowanie kilku loftowych kierunków, organizując odbiorcy jednocześnie spacer i podróż po jednym z popularniejszych retro-industrialnych stylów. Zachęcamy Państwa do odwiedzenia naszej galerii i ocenienia kolekcji tapet w stylu loft.

Przyjrzymy się niektórym wnętrzom w stylu loft.

nie patrząc na wystarczająco udaną realizację

Nie patrząc na wystarczająco udaną realizację, wykorzystanie zabiegu 3+1 w dekoracji ścian, pozwoliłoby dodać wnętrzu kontrastów

design neo-loft

Design neo-loft, w przypadku gdy zwykłe mieszkanie urządzone jest w duchu industrialnym, można wykorzystać nasze tapety w stylu loft z cegłą

neo-loft

Przepiękny neo-loft, ale narusza zasadę oświetlenia – pomieszczenie zawsze musi być dobrze oświetlone

z wizerunkiem cegły

Fototapety z wizerunkiem cegły pozwalają spotęgować kontrast między wykończeniem ścian w różnych stylach, ale byłoby ciekawiej wykorzystać kilka rodzajów loftowych dekoracji

fototapety są idealnym rozwiązaniem

Fototapety są idealnym rozwiązaniem dla neo-loftu w mieszkaniach, ale nie należy zapominać o kontrastach i retroperspektywie

Share on:

Zapisz się do newslettera

Chcesz otrzymywać informacje o promocjach i nie tylko?


Adres e-mail(np: nazwisko@gmail.com)

Numer telefonu(np: 123123123)

Dowiedz się o swoim rabacie